Deregulacja nie pomogła firmom

Deregulacja nie pomogła firmom nf.pl

Przepisy podatkowe wciąż są największą zmorą przedsiębiorców - ubolewa Puls Biznesu.
Aż 84 proc. przedsiębiorców uważa, że zmiany deregulacyjne wprowadzone w ciągu ostatniego roku niewiele wniosły w usprawnienie ich działalności - wynika z najnowszego badania Rzetelnej Firmy na 3 tys. przedsiębiorców. 67 proc. przedsiębiorców nie zauważyło pozytywnych zmian, wynikających z kilkuletniej historii ustaw deregulacyjnych, 64 proc. badanych potwierdza natomiast, że doświadcza na co dzień absurdów prawnych, utrudniających sprawne funkcjonowanie ich firm.


- Być może wynika to z niedoinformowania przedsiębiorców o wprowadzonych zmianach - sugeruje Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.


Wciąż najwięcej problemów przysparzają polskim przedsiębiorcom przepisy prawa podatkowego, 42 proc. badanych wskazało właśnie te ustawy jako najbardziej uciążliwe. Dla 16 proc. najbardziej absurdalne są przepisy związane z prawem pracy, dla kolejnych 13 proc. - prawo dotyczące ochrony środowiska.
Badani przedsiębiorcy narzekali głównie na pozapłacowe koszty pracy, które są jednymi z najwyższych w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 2008 r. wzrosły o ponad 12 proc, ostatnio 1 stycznia br. po podwyżce minimalnej pensji z 1500 zł na 1600 zł brutto.

 

Firmy anonimowo przyznają, że z powodów wysokiego opodatkowania pracy często oficjalnie płacą zatrudnionemu najniższą krajową pensję, a resztę dają mu "do ręki". Nieoficjalnie szacuje się, że szara strefa to jedna trzecia polskiego PKB. Firmom przeszkadza także podstawowy termin zwrotu VAT, który wynosi 60 dni, ale w praktyce najczęściej 180 dni.

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.