Deweloperzy stawiają na jasne mieszkania

Deweloperzy stawiają na jasne mieszkania Osiedle Mickiewicza, Skanska Residential Development Poland

Na rynku pierwotnym rośnie oferta mieszkań z dużymi panoramicznymi oknami. Doświadczenia deweloperów pokazują, że to właśnie takie lokale – jasne i dobrze doświetlone światłem naturalnym – najszybciej się sprzedają.

Okazuje się, że odpowiednie usytuowanie budynku czy podział mieszkań na strefy dzienną i nocną mogą dodatkowo zwiększyć ilość światła słonecznego w mieszkaniu nawet o kilka procent. To oznacza większy komfort użytkowania, lepsze samopoczucie mieszkańców oraz niższe rachunki za prąd.

 

Panoramiczne okna, przestronne tarasy, duże przesuwne drzwi balkonowe – to tylko przykłady rozwiązań, które zwiększają dostępność światła naturalnego w mieszkaniach. Na najnowszych osiedlach, deweloperzy dbają również już na etapie projektu o podział mieszkań na strefy dzienną i nocną i odpowiednie położenie budynku względem stron świata. Pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu powinny być usytuowane od strony południowej, a np. sypialnie – od strony północnej. Według obowiązującego prawa przynajmniej jedno z pomieszczeń powinno mieć zapewniony trzygodzinny czas nasłonecznienia w dniach równonocy (21 marca i 21 września). Warto, by mieszkanie było również dwustronne i posiadało przynajmniej z jednej strony widok na tereny zielone.

Dlaczego doświetlenie mieszkania jest tak ważne?

– Przeszklenie większych powierzchni, a także widok na zieleń to nie tylko kwestia mody. Dziś spędzamy nawet do 90 proc. czasu wewnątrz budynków. Badania dowodzą, że światło słoneczne ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a więc wyższy komfort życia. Odpowiedni dostęp światła dziennego oraz do przyjemnych widoków za oknem gwarantują lepszy wypoczynek, wpływają na zmniejszenie stresu i pozwalają spać o 46 minuty dłużej w ciągu nocy[1] – mówi Jakub Zagórski, dyrektor marketingu w Skanska Residential Development Poland.

Podobne artykuły:

Więcej światła naturalnego w mieszkaniu, to również mniejsze straty środowiskowe i niższe rachunki za prąd. Wart pamiętać, że oświetlenie odpowiada za jedną piątą całego zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym[2].

Nowe technologie, nowe możliwości

W popularnych w poprzednim ustroju blokach z wielkiej płyty instalowanie większych okien nie było możliwe. Lokale w starym budownictwie mogły tracić nawet 40 proc. ciepła właśnie przez okna. Dziś dzięki technologii i energooszczędnej stolarce okiennej możliwe jest zwiększania powierzchni okien w mieszkaniu, zachowując odpowiedni komfort cieplny. Kwestie termoizolacji regulują również przepisy. Do 2021 r. współczynnik przenikania ciepła dla okna ma zostać zmniejszony do poziomu 0,9 W/(m2·K), przy dzisiejszym wynoszącym 1,6 W/(m2·K).

Efektywniej w zielonych budynkach

Jednymi z najlepiej doświetlonych budynków mieszkalnych są te, które buduje się według zasad zrównoważonego budownictwa. Tego typu osiedla, dzięki wyższej jakości instalacjom technicznym, energooszczędnemu oświetleniu i odpowiednio izolowanym dużym oknom zużywają mniej energii.

Odpowiednie doświetlenie pomieszczeń, w których przebywamy ma bezpośredni wpływ na nasze funkcjonowanie. Organizm człowieka reaguje bowiem na natężenie światła, dostosowując do niego swój rytm dobowy. Między innymi dlatego rynek oferuje nie tylko mieszkania o dużych oknach, ale też optymalne oświetlenie sztuczne. Na przykład, lampy LED o świetle białym z odcieniem niebieskiego pobudzają, dlatego warto je wykorzystywać w pomieszczeniach dziennych, natomiast ciepła barwa z odcieniem czerwonym sprawdzi się, np. w sypialni, gdyż wpływa na wyciszenie organizmu.


[1]http://www.worldgbc.org/files/6314/1152/0821/WorldGBC__Health_Wellbeing__productivity_Full_Report.pdf

[2] Oszczędzanie energii elektrycznejwww.termodom.pl, dane Agencji Rynku Energii S.A.

Link Leaders Sp. z o.o.