Dlaczego dobry materac jest tak ważny dla naszego zdrowia?

Dlaczego dobry materac jest tak ważny dla naszego zdrowia? tempur.com

Jeśli chodzi o zbawienny wpływ na zdrowie, dobry sen odgrywa w nim tę samą rolę, co aktywność fizyczna i właściwe odżywianie. Aby sen był jeszcze lepszy, warto zainwestować w solidny materac.

Niestety, tryb życia prowadzony przez obywateli społeczeństwa XXI wieku na ogół nie pozwala wyspać się porządnie i wygodnie. Bo przecież nie chodzi wyłącznie o odpowiednią liczbę przespanych godzin, ale też o solidny materac. Zachodnie wzorce życia zakłócają naturalny rytm snu. Ludzie śpią dziś znacznie krócej niż w przeszłości. Pogorszyła się również jakość snu – śpimy ledwie po kilka godzin dziennie, nie przykładając nadmiernej wagi do jakości naszego legowiska. Nawet jeśli faktycznie przesypiamy tę jedną trzecią życia, niewielu z nas zadbało, by w naszej sypialni znalazły się najlepsze materace.

Nowy materac - słuszna inwestycja

W 2011 roku amerykańska National Sleep Fundation przeprowadziła sondaż, którego jednym z punktów było pytanie o jakość materaca. Aż 92 proc. obywateli USA odparło wtedy, że jest ona dla nich niezwykle ważna. Jak się jednak okazało, wyniki badania nijak się miały do wyników sprzedaży najlepszej jakości sprzętu. A więc, była świadomość, natomiast zabrakło determinacji i faktycznej chęci, by dokonać zmiany korzystnej dla zdrowia. Oczywiście, czynnikiem decydującym o zaniechaniu kupna dobrego materaca mogły być względy finansowe – wszak domowy budżet często brutalnie weryfikuje nasze priorytety. Jednak w tym miejscu należy zadać sobie pytanie, czy naprawdę warto oszczędzać na zdrowiu? Nie jest przecież żadną tajemnicą, że nieodpowiedni lub po prostu stary i wyleżały materac może być nie tylko przyczyną kłopotliwych schorzeń szyi, lub krzyża, ale również znacznie wpływać na naszą kondycję psychiczną. Podczas innego badania, poproszono 59 ochotników różnej płci, by przez miesiąc korzystali z kiepskiej jakości materacy, a przez kolejne 30 dni z materacy nowych, średnio twardych. Po wykonaniu zadania, kazano im ocenić poziom stresu, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak niepokój, drażliwość czy bóle głowy. Okazało się, że miesiąc przespany na dobrej jakości sprzęcie spowodował znaczny spadek stresu, którego badani nabawili się, śpiąc na wysłużonych legowiskach. Lekarze uznali, że na poprawę kondycji psychicznej ochotników ogromny wpływ miała przede wszystkim zmiana ułożenia ciała. Nowy materac zapewnił badanym lepszy sen, dzięki czemu byli oni bardziej wypoczęci i zrelaksowani, co pozytywnie wpłynęło na ich samopoczucie.

Uwaga alergicy!

Niewłaściwy lub po prostu zużyty materac sprzyja występowaniu gwałtownych reakcji alergicznych. Przede wszystkim jest to idealne środowisko dla roztoczy, które żywią się wszystkim, co przez lata nagromadziło się na powierzchni legowiska – zwłaszcza twoim martwym, złuszczonym naskórkiem. Należy pamiętać, że odchody oraz części ciała martwych pajęczaków są powodem nasilania się astmy, oraz występowania zespołu astmy-prurigo, któremu – poza kłopotami z oddychaniem – towarzyszy atopowe zapalenie skóry (a więc świąd oraz zmiany na jej powierzchni). Specjaliści zaznaczają, że skóra odgrywa znaczącą rolę w mechanizmach odpornościowych (znajdują się w niej komórki układu immunologicznego). Rozwiązaniem problemu może być częste pranie prześcieradeł oraz poszewek, jednak lepiej zainwestować w nowy materac z etykietą „dla alergików".

Czy istnieje materac idealny?

Trudno mówić o materacu uniwersalnym, który okaże się doskonały dla osób o różnej wadze i posturze. Zauważmy, że ten sam materac oceniony przez osobę ważącą 110 kilogramów jako miękki, dla klienta o wadze 65 kilogramów może być zbyt twardy. Stopnie miękkości materacy będą miały dla nas znaczenie dopiero wtedy, kiedy sami je wypróbujemy. Fachowcy radzą, by w miarę możliwości przed zakupem wypróbować sprzęt. Wystarczy 20 minut próbnego relaksu, by dowiedzieć się, czy trafiliśmy na odpowiedni materac. Należy pamiętać, że kiedy materac jest za miękki, nasz kręgosłup zaczyna wyginać się w bardzo niebezpieczny sposób, co z kolei prowadzi do jednostronnego ściskania przestrzeni między dyskami. Przeszkadza to w regeneracji, gdyż ściśnięte dyski nie są w stanie pobierać odpowiedniej ilości niezbędnych do tego celu płynów. Jeżeli z kolei śpimy na zbyt twardym legowisku, narażamy się na trwałe uszkodzenia kręgosłupa i utrudniamy prawidłowy przepływ krwi w naszym organizmie. Dobry materac musi współpracować z naszym kręgosłupem.


Kiedy obracasz i ugniatasz


Ciągła zmiana konfiguracji, ubijanie i ugniatanie twojego materaca, aby spało ci się na nim dobrze, jest nader wyraźnym sygnałem, że czas rozbić świnkę skarbonkę i wybrać się na zakupy. Niewyobrażalna jest sytuacja, w której wciąż, od długich lat, śpisz na materacu, z którego wychodzi sprężyna, wbijając się w twoje plecy, a przetarcia zamieniają się w coraz większe dziury. Specjaliści radzą wymieniać legowisko przynajmniej raz na siedem lat. Tymczasem większość z nas decyduje się na taką inwestycję dopiero w momencie, kiedy ich materac nie nadaje się już do spania. W międzyczasie narażamy się na powstawanie nowych schorzeń lub rozwijanie tych, których zdążyliśmy się już nabawić. Dobry i wygodny sen wpływa na naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Odpowiednio dobrany materac, który zagwarantuje nam prawidłowy odpoczynek, jest w stanie przełożyć się na nasze samopoczucie, a co za tym idzie, kontakty z otoczeniem, a nawet wyniki w pracy lub sporcie. Nie zaniedbujmy tak istotnej sfery, jaką jest sen. Inwestujmy w nią. Najlepszy materac to absolutna podstawa.