Dlaczego warto stosować diety z firmy cateringowej?

Dlaczego warto stosować diety z firmy cateringowej? istockphoto.com

Coraz częściej przerasta nas tryb życia, który prowadzimy. W każdy możliwy sposób staramy się zaoszczędzić trochę czasu, dlatego też sięgamy po gotowe produkty lub fast-food-y. Alternatywą może być korzystanie z usług firmy cateringowej.

Specjaliści od żywienia są zgodni: prawidłowa dieta ma wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Podkreśla się, iż nasz codzienny jadłospis powinien być odpowiednio zbilansowany. Oznacza to, iż powinien on dostarczać wszystkich składników pokarmowych (białko, węglowodany, tłuszcze, witamin, składniki mineralne i błonnik pokarmowy) w ilościach i proporcjach optymalnych dla prawidłowego funkcjonowania i/lub rozwoju organizmu.

Piramida Zdrowego Żywienia

Komponowanie posiłków warto oprzeć na Piramidzie Zdrowego Żywienia, zaprojektowanej przez dietetyków i specjalistów od żywienia. Ma ona na celu uwzględnienie wszystkich niezbędnych produktów spożywczych w kolejności od tych, po które powinniśmy sięgać najczęściej.

Podstawę Piramidy Zdrowego Żywienia stanowią produkty zbożowe. Najlepiej wybierać takie, które w swoim składzie mają jak najwięcej mąki pełnoziarnistej, która będzie obfitowała w błonnik pokarmowy oraz niektóre witaminy i składniki mineralne.

Tuż nad produktami zbożowymi, znajdują się warzywa i owoce. Zaleca się, aby ich dzienne spożycie wynosiło odpowiednio: 500 g oraz 200 g. Są one niezastąpionymi źródłami witamin i składników mineralnych, błonnika pokarmowego, a także przeciwutleniaczy.

Podobne artykuły:

Następnym elementem Piramidy Zdrowego Żywienia są mleko i przetwory mleczne: najlepsze źródła wapnia, a ponadto pełnowartościowego białka i niektórych witamin z grupy B.

Warto w naszym codziennym jadłospisie uwzględnić także inne produkty, które będą dostarczały pełnowartościowego białka: mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych lub jaja.

Ostatnią, istotną komponentą Piramidy Żywieniowej są wysokiej jakości tłuszcze, takie jak oleje i oliwa z oliwek, które stanowią jej wierzchołek. Nie wolno także zapominać o wodzie, której powinniśmy wypijać ok. 1,5 litra dziennie.

A może firma cateringowa?

Doskonale wiemy, iż korzystanie z barów szybkiej obsługi, restauracji czy tzw. „śmieciowego jedzenia” (ang. junk food) nie pokryje naszego zapotrzebowania na wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, a tym bardziej – nie zadba o nasze zdrowie. Prowadzenie takiego trybu życia może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i powikłań z nimi związanych. W diecie, w której królują nieodpowiedniej jakości tłuszcze (kwasy tłuszczowe nasycone oraz typu „trans”) oraz cukry proste szybko może dojść do zagrożenia otyłością, cukrzycą typu 2 oraz chorobami sercowo-naczyniowymi. Dlatego też firma cateringowa może być alternatywą w zmianie nawyków żywieniowych oraz wprowadzeniu zdrowej i zbilansowanej diety.

Jak dobrze wybrać?

Staranny wybór takich usług jest bardzo istotny. Poszukiwania należy zacząć od dokładnego obejrzenia strony internetowej. Firma oferująca usługi żywieniowe powinna być dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb – nieważnie jest więc, czy chcesz schudnąć, zacząć zdrowo się odżywiać, masz alergię pokarmową lub określone schorzenie.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na informację dotyczącą kwalifikacji personelu – kto jest dietetykiem? Czy osoba na tym stanowisku ma wykształcenie dietetyczne, ukończyła wyższą uczelnię medyczną lub przyrodniczą? Czy ma doświadczenie w realizacji podobnych zadań, a także wiedzę kulinarną? Ważną osobą będzie też szef kuchni – tak więc dla kogo gotował wcześniej? Czy jego umiejętności zostały już docenione w postaci, np. nagród kulinarnych?

Pamiętaj, że nie możesz mieć wątpliwości przy wyborze – zarówno dietetyk, jak i kucharz będą mieli wpływ na ostateczny kształt posiłków oraz twoje zadowolenie (lub nie) z oferowanych usług.

Zajrzyj na Facebooka

Warto sprawdzić także media społecznościowe, takie jak Facebook – dostarczą one nam informacji o jakości diety oraz rzetelności dostaw. Dodatkowo fanpage będzie prowadzony w interesujący i przyciągający uwagę sposób, a także będzie edukatorem w zakresie żywienia i diety. Często firmy umieszczają także zdjęcia przygotowanych posiłków, co pozwoli Ci na wyciągnięcie przynajmniej wstępnych wniosków odnośnie stopnia dopasowania oferty do Twoich potrzeb. Tutaj istotne będzie korzystanie przez firmę cateringową z różnorodnych produktów spożywczych, także sezonowych, sposób przygotowania posiłków (gotowane, duszone, pieczone, smażone) oraz otwartość na mniej znane produkty, np. nasiona chia czy komosa ryżowa. Również estetyka podania powinna nie budzić żadnych wątpliwości.

Ostatnia prosta

Kiedy już prawie jesteś zdecydowany/-a, zawsze możesz sprawdzić ją przez bezpośredni kontakt – zadzwonić, zapytać i wysłuchać. Na wstępie dietetyk powinien przeprowadzić z tobą krótki wywiad dietetyczny na temat celu stosowania diety, wieku, parametrów antropometrycznych (wzrostu, masy ciała), poziomu aktywności fizycznej oraz ewentualnych schorzeń. Dopiero po uzyskaniu tych informacji otrzymasz spersonalizowaną propozycję diety o kaloryczności dostosowanej do twoich potrzeb. Nie powinna być to wartość zbyt niska, by ograniczyć ryzyko efektu jo-jo ani zbyt wysoka, by pozwolić ci na osiągnięcie wyznaczonego celu. Niektóre firmy cateringowe mają w swojej ofercie posiłek próbny – to dodatkowy plus, który oznacza, że firma nie wstydzi się jakości swoich dań.

Apet'eat Dominika Łuczak