Egzotyczne wakacje czy kupno nowego mieszkania?

Egzotyczne wakacje czy kupno nowego mieszkania? sxc.hu

Sezon urlopowy coraz bliżej, czas więc najwyższy zaplanować wakacje. Co ciekawe, bardzo wielu Polaków zamiast dalekich podróży wybierze kupno i wykończenie mieszkania. Dlaczego wakacyjne miesiące sprzyjają inwestycjom w nieruchomości?

Półrocze w branży mieszkaniowej

Rok 2016 na rynku nieruchomości zapowiadał wiele niekorzystnych zmian dla osób zainteresowanych kupnem mieszkania. Limity w MdM, wyższy wkład własny i droższe kredyty miały spowodować stagnację w branży. Jednak pomimo zmiany warunków kredytowania zakupów mieszkaniowych i podwyższenia wkładu minimalnego z 10 proc. do 15 proc. wartości nieruchomości, oferta deweloperów ciągle cieszy się dużym zainteresowaniem. Świadczyć o tym może również fakt, że Polska ciągle znajduje się w czołówce państw europejskich, jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży mieszkań własnościowych.

Koniec dopłat do MdM i co dalej?

Środki na dofinansowanie zakupu mieszkań dla młodych w ramach rządowego programu na rok 2016 zostały już wyczerpane. Rekordową liczbę wniosków zanotowano w marcu, o które Polacy wnioskowali aż 37. tys. razy.

– W chwili obecnej tematem numer jeden jest projekt Mieszkanie Plus, który z całą pewnością wpłynie na kształtowanie się popytu i podaży na rynku nieruchomości – mówi Maciej Mączka, prezes grupy deweloperskiej Sento. – Program ten jednak z założenia obejmuje długoletnią perspektywę, a ustawa regulująca jego przebieg ma wejść w życie w 2017 r., zatem na jego efekty oraz ocenę wpływu rynkowego trzeba będzie jeszcze poczekać co najmniej kilka lat.

Lato 2016

Lato tradycyjnie to okres stagnacji na rynku nieruchomości. Jednak w tym roku wakacje mogą być bardzo pracowite dla deweloperów. Aby utrzymać wysoką efektywność sprzedaży, wiele firm zaoferuje specjalne promocje i rabaty. Z pewnością zachęci to do zakupów klientów, którzy w wakacje mają zazwyczaj więcej wolnego czasu. Wiele z tych osób odłoży urlopowe wojaże na przełom września i października, kiedy to koszty podróżowania są dużo niższe, ze względu na koniec sezonu turystycznego.

Temat MdM nadal pozostaje w kręgu zainteresowań wielu osób, a to wszystko za sprawą naboru wniosków na 2017 r. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem, które przełożyło się na ponad 5,6 tys. podań złożonych do końca kwietnia, co wyczerpało ok. 22 proc. budżetu na przyszły rok. O ile tendencja ta utrzyma się na tym samym poziomie, limity zostaną wyczerpane już końcem sierpnia. Wakacje to zatem ostatni moment, by skorzystać z rządowych dopłat.

– Wciąż istnieje możliwość skorzystania z programu Mieszkanie dla Młodych na 2017 r. Warto również zwrócić uwagę na warunki kredytowania nieruchomości, które od przyszłego roku znów będą trudniejsze do realizacji, a wkład własny wzrośnie o kolejne 5 proc. W tym roku wakacyjna inwestycja w nieruchomości może przynieść więc wiele korzyści finansowych – twierdzi prezes grupy Sento.

Wakacyjne oferty specjalne

Korzystając z letnich rabatów zyskać można naprawdę sporo. Warto zatem przyjrzeć się bliżej wakacyjnej ofercie deweloperów i zaoszczędzić nawet do kilkunastu procent wartości nieruchomości.

– Dwutygodniowy urlop to idealny czas na urządzenie mieszkania, szczególnie gdy decydujemy się na zakup wykończonego lokalu. Dlatego w tym roku przygotowaliśmy ofertę mieszkań z wykończeniem w cenie standardu deweloperskiego, dzięki której zaoszczędzić można nawet do 35 tys. zł. Dzięki temu, klient kupujący wykończony lokal, może się wprowadzić się do niego wykorzystując swój urlop. – tłumaczy Maciej Mączka z grupy Sento.

Podczas wakacji większość z nas marzy jedynie o wypoczynku. Jednak jak widać, powodów by w czasie urlopu pomyśleć o zakupie własnego „M” jest bardzo wiele. Rekordowo niskie stopy procentowe, zbliżający się od stycznia 2017 r. wzrost wkładu własnego oraz specjalne oferty deweloperów sprawiają, że na rynku nieruchomości wakacji w tym roku raczej nie będzie.

PRIME TIME PR Katarzyna Bartoń