Fala cyberataków zalewa Stany Zjednoczone

Fala cyberataków zalewa Stany Zjednoczone nf.pl

Jak wynika z opublikowanych ostatnio raportów bezpieczeństwa, w październiku w znaczący sposób wzrosła liczba komputerów zainfekowanych botami. Wśród najbardziej zawirusowanych krajów, niechlubne, drugie miejsce w rankingu przypadło Stanom Zjednoczonym. Bezpieczeństwo fanów zbliżającego się Cyber Monday (30 listopada) stoi pod znakiem zapytania.

W USA Cyber Monday to prawdziwa uczta dla właścicieli sklepów online. Rozpoczęcie sezonu świątecznego zawsze wiązało się dla nich z ogromnymi zyskami, jednakże 30 listopada będzie stanowił w tym względzie przysłowiową wisienkę na torcie.  Wraz z tym, już teraz ruszyła szeroka akcja społeczna, mająca na celu informowanie, w jaki sposób, w dniu zakupowego szaleństwa, zminimalizować ryzyko związane ze stale rosnącym zainfekowaniem sieci.  

- Takie dni od zawsze wykorzystywane są przez przestępców, do rozpowszechniania spamu, robaków, trojanów, a także przeprowadzania ataków phishingowych - komentuje Tomasz Zamarlik z G Data Software  - Zagrożenie jest tym bardziej poważne, że zgodnie z amerykańską tradycją, wielu pracowników dokonuje swoich zakupów korzystając z firmowego komputera. Biorąc pod uwagę luki np. w przeglądarkach oraz stale powiększającą się liczbę fałszywych stron, jest to najprostsza droga do zainfekowania systemy komputerowego w przedsiębiorstwie- dodaje Tomasz Zamarlik.


Akcja informacyjna w Stanach Zjednoczonych prowadzona jest równolegle w mediach off- oraz online. Wiele firm uznało za słuszne zorganizowanie szkoleń edukacyjnych, mających na celu informowanie swoich pracowników, w jaki sposób rozpoznawać bezpieczne strony, oraz co powinno wzmocnić ich czujność. Niektóre przedsiębiorstwa zdecydowały się wręcz na zablokowanie stron www, zawierających oferty prezentowe.

Grupa Aweb