Łódź w liczbach - opinie, fakty i ciekawostki

Łódź w liczbach - opinie, fakty i ciekawostki fotograf-wesele.pl

Łódź jako jedno z miast wojewódzkich jest często brana pod uwagę w różnego rodzaju zestawieniach, statystykach i sondażach.

Tym razem zbadano jej reputację, natężenie ruchu w mieście, a także opinie nowożeńców z regionu. Niektóre dane są dość zaskakujące.

Niechlubne oblicze Łodzi 

W marcu 2016 roku marka Premium Brand sporządziła pierwszy w Polsce ranking miast wojewódzkich. Ponad 1000 osób mogło ocenić poziom zaufania do danej miejscowości, chęć polecenia go znajomym, towarzyszącą mu atmosferę medialną, zaangażowanie społeczne czy warunki pracy. Pod lupę wzięto 18 miast, ponieważ województwa kujawsko-pomorskie oraz lubuskie mają po dwóch reprezentantów: Bydgoszcz i Toruń, a także Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski.

W zestawieniu najchętniej odwiedzanych miast Łódź znalazła się na wysokim 5 miejscu, zadeklarowało tak 25% ankietowanych, którzy znają miasto. Natomiast na pierwszy miejscu znalazła się Warszawa (29%), dalej Kraków (27%) oraz Wrocław (24%). Łódź zawdzięcza swój wyjątkowy charakter wielokulturowym korzeniom. Aby lepiej poznać jej historię warto odwiedzić Muzeum Miasta Łodzi. Sercem miasta jest natomiast ulica Piotrkowska, czyli najdłuższy deptak w Polsce. Łódź ma też swoją Aleję Gwiazd. Ponadto w mieście jest organizowanych kilkanaście festiwali i dużych wydarzeń kulturalnych (m.in. Fotofestiwal, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, Łódź Czterech Kultur, Łódź Design, Fashion Philosophy Fashion Week Poland). Potwierdza to tylko opinię ankietowanych, że warto odwiedzić to miejsce. 

Niestety w generalnym rankingu reputacji Łódź znalazła się na przedostatnim miejscu tuż przed Kielcami. Tym razem na podium znalazł się Wrocław (75%), Gdańsk (73%) oraz Poznań (72%). Jednak różnica między poszczególnymi miejscowościami jest niewielka, pierwsze i ostatnie miejsce dzieli tylko 14% różnicy. 

fotograf-wesele.pl fotograf-wesele.pl


(źródło: http://www.premiumbrand.com.pl/aktualnosci)


Łódź znalazła się również na bardzo wysokim miejscu w niechlubnym rankingu najbardziej zakorkowanych miast na świecie! Holenderski producent urządzeń GPS, firma TomTom każdego roku publikuje "ranking zakorkowania” (zapoznaj się z całym raportem). W zeszłym roku obejmował on 146 miast i bazował a pomiarach dokonanych przez urządzenia firmy, z których korzystają kierowcy na całym świecie. W całościowym zestawieniu (obejmującym zarówno miasta duże, jak i średnie,) Łódź znalazła się na 2 miejscu! Wyprzedził ją tylko Stambuł, tym gorzej, że jest on aż osiemnaście razy większy od Łodzi. Co ciekawe, w zestawieniu znalazła się również Warszawa na 9 miejscu wśród najbardziej zakorkowanych miast w godzinach szczytu (globalnym rankingu dużych miast, powyżej 800 tys. mieszkańców). 


fotograf-wesele.pl fotograf-wesele.pl

(źródło: http://www.polityka.pl)

Ponadto wśród rozmaitych statystyk TomTom podaje także, którego dnia w ciągu roku ulice były najbardziej zakorkowane w każdym z miast. Z badania wynika, że w Łodzi najgorzej jeździło się 20 stycznia. 

Łódź z punktu widzenia nowożeńców

Inną stronę Łodzi pokazała Grupa Portali Weselnych w II Ogólnopolskim Badaniu Nowożeńców. Wszyscy mieszkańcy województwa łódzkiego są zadowoleni z decyzji o ślubie, a dla 90% respondentów jest to najważniejszy dzień w ich życiu. Co ciekawe, najwięcej uroczystości odbywa się we wrześniu. W pozostałych regionach pary najczęściej wybierają sierpień. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w obu przypadkach w nazwie znajduje się litera "r", według popularnego przesądu zapewnia to szczęście i pomyślność młodej parze. Oznacza to, że młodzi Polacy są przesądni? 

Mieszkańcy Łodzi przeznaczają najczęściej od 20 do 40 tys. złotych na organizację ceremonii wraz z weselem. Wśród największych wydatków znajduje się wynagrodzenie za oprawę muzyczną - 2-4 tys. złotych, zdjęcia oraz teledyski ślubne 1-4 tys. złotych, a także zakup sukni ślubnej 2-4 tys. złotych. Mimo wysokich kosztów, jakie ponoszą narzeczeni z Łodzi, aż 60% ankietowanych zwracają się one całkowicie - dodaje Ewa Sztuczka z portalu fotograf-wesele.pl

fotograf-wesele.pl fotograf-wesele.pl

Ponadto narzeczeni coraz rozważniej wybierają odpowiednich usługodawców. Aż 26% z nich kieruje się estetyką portfolio przy wyborze fotografa lub kamerzysty ślubnego, natomiast najmniej osób (16%) podejmuje decyzje pod wpływem pozytywnych opiniami w internecie i ceny (17%). Oznacza to, że mieszkańcom Łodzi zależy przede wszystkim na profesjonalnych usługach. Więcej ciekawostek z branży ślubnej można zobaczyć na poniższej infografice.