Gdańsk w liczbach – zarobki a budżet ślubny

Gdańsk w liczbach – zarobki a budżet ślubny fotolia.pl

Organizacja ślubu nie jest łatwym zadaniem, przede wszystkim ze względu na konieczność zmieszczenia wydatków w zaplanowanym budżecie. Badania przeprowadzone w tym roku przez Grupę Portali Weselnych potwierdziły, że finanse są kluczowym aspektem.

Przeciętne wydatki ślubne

Ceremonia ślubna kosztuje od 400 do 600 zł, jednak znalazły się takie narzeczeństwa, które na ten cel przeznaczyły nawet ponad 1000 zł. Typowy koszt ślubnej sukni to 2000-4000 zł, tyle samo liczą sobie weselne zespoły. Natomiast fotograf i kamerzysta to kolejny wydatek rzędu 1000-3000 zł. A to i tak jeszcze nie wszystko. Zakładając, że zaproszonych gości będzie około 100 to na całą uroczystość należy przeznaczyć około 40 tys. zł i takie właśnie koszty ponosi najwięcej par (49 proc.).

Jak to się ma do zarobków? Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z lipca 2016 średnie zarobki w województwie pomorskim wyniosły średnio 4397 zł brutto, co plasuje region na 3 miejscu pośród innych województw. Co ciekawe, to właśnie w pomorskim organizuje się najtańsze wesela. Badania pokazały również, że najhojniejsze są pary w wieku 21-24 lata i to one na ślub i wesele wydają najwięcej.

 
wynagrodzenia.pl/gus wynagrodzenia.pl/gus

Garść ciekawostek

Wyniki III Ogólnopolskiego Badania Nowożeńców są całkiem optymistyczne. Przede wszystkim w aspekcie powodów, dla których w dzisiejszych czasach młodzi zawierają związki małżeńskie. Okazało się bowiem, że 90 proc. ceremonii odbyła się z powodu miłości, a jedynie 3 proc. za sprawą niechcianej ciąży. Optymizmem napawa również fakt, że – w przeciwieństwie do lat poprzednich - nie pojawiły się odpowiedzi sugerujące, ze małżeństwo zostało zawarte z powodu desperacji, chęci założenia sukienki czy nawet głupoty. Zaledwie 6 proc. ankietowanych żałuje swojej decyzji niespełna rok po ślubie. Niestety, liczba ta wzrosła o 2 proc.

Zgodnie ze znanym przesądem, wciąż najpopularniejsze są śluby w miesiącach, które w nazwie zawierają literkę „r”. Jedna czwarta małżeństw została zawarta w sierpniu. Inne popularne miesiące to czerwiec i wrzesień. Choć wesela w okresie letnim są droższe, to pary doceniają uroki ciepłych dni. Zimą bowiem odbyło się zaledwie 4 proc. wszystkich ślubów. Ciekawym aspektem są także ślubne prezenty, z których zadowolonych jest zaledwie 43 proc. par.

Wśród tych najgorszych podarków znalazły się m.in. ścierki, wazon, ręczniki, tanie wino, biblia, puste koperty czy płacząca lalka. Niestety im droższe wesele, tym mniejsze prawdopodobieństwo, ze jego koszty zwrócą się w kopertach. W 2015 roku zwróciło się zaledwie 34 proc. ślubów i to w większości takich, których budżet nie przekroczył 20 tys. zł.

Chwile zapisane na fotografiach

Aż 98 proc. par młodych zdecydowało się na wybór fotografa ślubnego, a 62 proc. wybrało film. Narzeczeni przy wyborze usługodawców kierowali się przede wszystkim estetyką i wyglądem portfolio (54 proc.). Innymi ważnymi czynnikami były: atrakcyjna oferta, opinie w Internecie, polecenia znajomych i rodziny oraz cena (zobacz: baza 562 fotografów ślubnych z Gdańska) Na szczęście, aż 90 proc. wyraziło zadowolenie ze swoich ślubnych fotografii, a film podobał się 68 proc. ankietowanych.

Prawie wszystkie pary zdecydowały się na ślubny plener, jednak 73 proc. zorganizowało go w innym terminie niż dzień ślubu. Zdjęcia niczym z hollywoodzkich filmów najczęściej wykonywano na zamku w Mosznej, w nadmorskich kurortach, Krakowie, Wrocławiu czy Zakopanem. Pary decydowały się również na inne dodatkowo płatne usługi – fotoksiażkę lub album ze zdjęciami (61 proc.), teledysk ślubny (28 proc.), sesję narzeczeńską (15 proc.) czy fotobudkę (9 proc.).

Czytaj także: Ile kosztuje ślub i wesele w Lublinie?

fotograf-wesele.pl fotograf-wesele.pl


Dalej

x

0 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki