GDDKiA przeciągała płatności za autostradę

GDDKiA przeciągała płatności za autostradę nf.pl

Chińczycy mogliby nadal budować autostradę A2, gdyby GDDKiA szybciej płaciła faktury – wynika z dokumentów, do których dotarły Wiadomości TVP1. Mimo że Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła skargę Covec na odsunięcie ich od budowy, jest coraz mniej prawdopodobne, że prace na A2 ruszą jeszcze w lipcu – czytamy na tvp.info.

„Wiadomości” dotarły do pisma z początku czerwca tego roku. Szef Generalnej Dyrekcji napisał do ministra infrastruktury o problemach finansowych wykonawców i sugerował: „Faktury mogłyby być płacone wcześniej, aniżeli to odbywało się do tej pory”. W innej części dokumentu dyrekcja rekomenduje wręcz niezwłoczne wypłacanie wynagrodzenia.

„Te dokumenty wskazują, że sytuacja nie jest jednoznaczna – owszem, wykonawcy popełniają błędy, ale tak samo popełnia je GDDKiA” – ocenia Adrian Furgalski z zespołu doradców gospodarczych TOR.
W myśl umowy przelewy powinny być dokonane najpóźniej 49 dni od otrzymania faktur. Ale można to robić o wiele szybciej. A do tego publicznie nie chciała przyznać się Generalna Dyrekcja.

GDDKiA twierdzi, że pismo nie ma nic wspólnego z problemami na budowie autostrady A2, mimo iż właśnie ta kwestia jest tam wymieniana jako przykład braku płynności wykonawcy, także z powodu zbyt późnych przelewów.

tvp.info

Dalej

x

14 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki

 • JMLPoland JMLPoland

  Problem płatności na dużych budowach istniał zawsze. Sam robię po kraju na dużych budowach i wiem jak bolą płatności 30-60dni. A przecież odbiór faktury jest poprzedzony odbiorem i zatwierdzeniem wykonanych prac pod względem jakości i ilości więc po co przedłużać płatność? Czy my mali Podwykonawcy mamy być sponsorami dużych firm??? W sumie to my finansujemy te budowy bo np. w Budimex-ie wchodzę na budowę 10lipca 2011r, fakturuję na koniec miesiąca na 30 dni i czekam na pierwszy lub trzeci czwartek miesiąca z płatnościami i pieniądze mam faktycznie 2lub 16 września. a ludzie i US i ZUS tyle nie poczekają. Trzeba płacić szybciej i tyle. Pozdrawiam

  2011-07-20 09:54:17

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • PpP PpP

  Przecież to było wiadomo od pierwszego dnia! Jak tylko COVEC wysłało pismo do podwykonawców, że wstrzymuje roboty bo nie może płacić...(to i tak przy Polskim Generalnym niema miejsca nigdy!). To odrazu pierwsze co powiedział Grabarczyk w piątek, że cyt:"... w poniedziałek zostanie uruchomiony przelew..." Ciekawe! Oni (czyli PO) też chcieli aby inni wybudowali za swoje.

  2011-07-20 12:01:24

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Bazi Bazi

  Może jednak niech zapłacą GŁOWAMI w GDDKiA

  2011-07-20 13:51:41

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Bożena Bożena

  Ciekawe , kto kasuje odsetki od lokat z tych niewypłacanych na czas pieniędzy, które leżą jakiś czas na jakiś kontach ...budżetowych, prywatnych? ?

  2011-07-20 15:57:47

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • ma rację JMLPoland ma rację JMLPoland

  JMLPoland ma rację w 100 proc. Niestety jest jak jest, ale to już kwestia braku sumienia ze strony ludzi w GDDKiA bo przecież to człowiek decyduje o opóźnieniu płatności. Trzeba naprawdę być pozbawionym empatii, żeby nie wiedzieć że po drugiej stronie też są ludzie.

  2011-07-20 19:37:57

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • LUCEK LUCEK

  Bożenko tu nie można w ogóle mówić o sumieniu ludzi z GDDKiA tu jest kompletny brak kompetencji, bojaźń przy podejmowaniu każdej decyzji (oczywiście z braku wiedzy), uwikłanie we współpracę z polskim i nie tylko lobby drogowym. No i chęć pokazania Chińczykom, że za pół ceny się w Polsce nie da zbudować. To była ewidentna zmowa (zarówno dostawców materiałów i usług), tylko nasi udają, że tego nie chcą zrozumieć. Autostrada była do wybudowania za cenę podaną przez Chińczyków. Trzeba o to zapytać kosztorysantów drogownictwa. Ale czy lepiej się jest dzielić mniejszą kwotą, czy większą? A to ci zagadka.

  2011-07-20 21:57:20

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Bożena Bożena

  Tak Bazi ! Powinni zapłacić głowami tak jak teraz w Angli lecą głowy za aferę z podsłuchami ! To jest piękny przykład kultury politycznej,wrażliwości społecznej i demokracji. U nas zawsze czekaja ,az sprawa przyschnie.

  2011-07-20 23:28:21

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Polak Polak

  Problem płatności na dużych budowach? Tu odbiorcami robót była Polska, kraj liczący 40 mln ludzi. Więc powinni regulować płatności szybko, oczywiście po zatwierdzeniu i sprawdzeniu jakości i ilości wykonanych prac! W końcu to nam zależało, żeby prace posuwały się szybko! Po raz kolejny udowadniamy, że pracują w naszych urzędach osoby nieudolne na swoich funkcjach. Po co brać zaradnych i mądrych, lepiej obstawić posłusznych i oddanych Partii na stanowiskach! Przynajmniej Rząd nie będzie miał konkurencji, że o kimś zrobi się głośno i dla odmiany przedstawi się go w pozytywnym świetle. Jeszcze sobie pomyśli żeby brać się za politykę..

  2011-07-21 07:55:49

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Polak Polak

  Skoro były sygnały, że się źle dzieje, to należało interweniować przed tym jak media rozdmuchały sprawę, w końcu ktoś był za to odpowiedzialny, a przełożonym jego pewnie jest prezes GDDKiA. --------------------------------------------------------------------------- Jak widać nawet Chińczycy, którzy potrafią harować 24 godziny na dobę za grosze, nie pozwolili pomiatać sobą Polskiemu Rządowi! Szkoda, że my Polacy nie możemy się przeciwstawić Państwu i Rządowi. PS. Czy trzeba być geniuszem, żeby przy orzekaniu przetargu wygrała oferta nierealna cenowo? Jaki biznesmen zgodzi się na produkcję garnków za cenę połowy materiału na jego produkcję?? Żaden! Bo wie, że utopi na biznesie. Albo produkt będzie wybrakowany, albo otrzyma część, albo w ogóle. LUDZIE ZACZNIJCIE MYŚLEĆ, ZARÓWNO CI W RZĄDZIE JAK I SPOŁECZEŃSTWO. Zapewne wygra PO bo tak ładnie się uśmiechają w kamerze. Tylko wyborcy zapomnieli, że za ich Rządów podniesiono Vat, a miało być tak pięknie, przecież premier pracował fizycznie w Irlandii. Ogólnie powinni rozliczać każdą partię pod ścianą z obietnic przedwyborczych.

  2011-07-21 08:06:13

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Gość Gość

  Dwie uwagi: 1. Urzędnicy Gdaki są są konformistami i pilnują procedur i papierów - żeby były zgodne z przepisami pod tzw względem formalnoprawnym. Mają świadomość, że jeśli papierologia nie będzie w porządku to mogą wylecieć z roboty. Ilość papierów musi być zgodna z przepisami i na wszystko musi być podkładka. Guzik ich obchodzi budowanie jakichś tam głupich dróg. Guzik ich też obchodzi merytoryczna zawartość papierów. Musi ich być komplet ustawowo określony i już. Nie obchodzi ich kto wygrał przetarg i w jakiej jest faktycznie kondycji finansowej ani jakie ma faktyczne możliwości wykonawcze. Im się musi papierologia zgadzać i tyle. Mają gdzieś to, że opóźnianie wypłat za kolejne etapy odebranych robót może spowodować utratę płynności finansowej wykonawcy i zawalenie całej inwestycji - jak w przypadku COVEC-u. Ktoś pisze o empatii?!!!.. Przecież procedury kontrolowane przez... NIK, ABW, UOP, US.. itd nie znają w ogóle takiego pojęcia! Słowem: urzędnik Gdaki pracuje w systemie, który jest chory! i który prowokuje do kompletowania dupochronów i podkładek a nie do działania na rzecz sprawnej budowy dróg. Skrajnym przykładem jest niechlubna postać Wojciecha D. - byłego dyrektora GDDKiA-Warszawa, który olewał sygnały, że dokumentacja na płn wylot S-7 z Warszawy zawiera ewidentnie nieprawdziwe dane, bo za wszelką cenę chciał jak najszybciej zebrać komplet papierów i wypchnąć je dalej (czyli w drodze przetargu wrobić jakiegoś wykonawcę w dalsze problemy) a następnie za skuteczne działanie wystawić pierś po nagrodę od ministra albo premiera... I tu widzę przyczynę problemów! PREMIER i kolejni ministrowie cackają się z Gdaką zamiast rozpirzyć ten chory mechanizm i uruchomić taki, który będzie motywował do świadomego poczucia misji i obywatelskiego działania dla dobra Rzeczpospolitej a nie tylko dla własnej pensji i kolejnej nagrody kwartalnej! 2- Przecież wszyscy wiedzą, że COVEC miałby całkowitą szansę wywiązania się z kontraktu gdyby nie był od samego początku sekowany przez wszystkich: tych co przegrali, tych co dostarczali mu materiały, tych co dostarczali urządzenia i maszyny, co odbierali roboty aż w końcu przez samą Polskę, która rękami Gdaki opóźniając płatności zawaliła sprawę strzelając sobie sama w stopę... Ale czy z tej nauki wyciągniemy konstruktywne wnioski? Ja już w to nie wierzę. A z pewnością nie wyciągnie ich obecna ekipa rządowa... i zakochany w niej elektorat...

  2011-07-22 00:15:56

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Gość Gość

  Dwie uwagi: 1. Urzędnicy Gdaki są są konformistami i pilnują procedur i papierów - żeby były zgodne z przepisami pod tzw względem formalnoprawnym. Mają świadomość, że jeśli papierologia nie będzie w porządku to mogą wylecieć z roboty. Ilość papierów musi być zgodna z przepisami i na wszystko musi być podkładka. Guzik ich obchodzi budowanie jakichś tam głupich dróg. Guzik ich też obchodzi merytoryczna zawartość papierów. Musi ich być komplet ustawowo określony i już. Nie obchodzi ich kto wygrał przetarg i w jakiej jest faktycznie kondycji finansowej ani jakie ma faktyczne możliwości wykonawcze. Im się musi papierologia zgadzać i tyle. Mają gdzieś to, że opóźnianie wypłat za kolejne etapy odebranych robót może spowodować utratę płynności finansowej wykonawcy i zawalenie całej inwestycji - jak w przypadku COVEC-u. Ktoś pisze o empatii?!!!.. Przecież procedury kontrolowane przez... NIK, ABW, UOP, US.. itd nie znają w ogóle takiego pojęcia! Słowem: urzędnik Gdaki pracuje w systemie, który jest chory! i który prowokuje do kompletowania dupochronów i podkładek a nie do działania na rzecz sprawnej budowy dróg. Skrajnym przykładem jest niechlubna postać Wojciecha D. - byłego dyrektora GDDKiA-Warszawa, który olewał sygnały, że dokumentacja na płn wylot S-7 z Warszawy zawiera ewidentnie nieprawdziwe dane, bo za wszelką cenę chciał jak najszybciej zebrać komplet papierów i wypchnąć je dalej (czyli w drodze przetargu wrobić jakiegoś wykonawcę w dalsze problemy) a następnie za skuteczne działanie wystawić pierś po nagrodę od ministra albo premiera... I tu widzę przyczynę problemów! PREMIER i kolejni ministrowie cackają się z Gdaką zamiast rozpirzyć ten chory mechanizm i uruchomić taki, który będzie motywował do świadomego poczucia misji i obywatelskiego działania dla dobra Rzeczpospolitej a nie tylko dla własnej pensji i kolejnej nagrody kwartalnej! 2- Przecież wszyscy wiedzą, że COVEC miałby całkowitą szansę wywiązania się z kontraktu gdyby nie był od samego początku sekowany przez wszystkich: tych co przegrali, tych co dostarczali mu materiały, tych co dostarczali urządzenia i maszyny, co odbierali roboty aż w końcu przez samą Polskę, która rękami Gdaki opóźniając płatności zawaliła sprawę strzelając sobie sama w stopę... Ale czy z tej nauki wyciągniemy konstruktywne wnioski? Ja już w to nie wierzę. A z pewnością nie wyciągnie ich obecna ekipa rządowa... i zakochany w niej elektorat...

  2011-07-22 21:23:50

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Urzędnik GDDKiA Urzędnik GDDKiA

  Niby dlaczego mam płacić głową za niekompetencję ustawodawcy ? Moim obowiązkiem jest sprawdzić zgodność płatności z kontraktem , nie jestem Matka Teresa żeby płacić wcześniej bo mój naczelnik wywali mnie na zbity pysk. Następna umowa będzie z płatnością "na drugi dzień" to ją zrealizuję na drugi TO MÓJ OBOWIĄZEK WYKONAĆ POLECENIE a czy autostrada powstanie czy nie to już nie mój problem ja mam na utrzymaniu żonę i troje dzieci "to jest moja autostrada" uważam, że należy mi się jeszcze premia za sumienne dokonywanie przelewów w 49 dniu zgodnie z podpisanym kontraktem ! Mój brat jest urzędnikiem w Niemczech i też pracuje jak ja ustawa to jest ustawa !!!!!!!!! nic go więcej nie obchodzi !!!!!! Idą wybory można zawsze zmienić ustawodawcę albo jak komuś się podoba obecny to go zostawić na kolejne 4 lata .... Palenie albo zdrowie wybór należy do Ciebie :D

  2011-07-23 08:23:28

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Obserwator Obserwator

  Warto dodać, że choć w umowie z COVEC był termin płatności 49 dni, to zgodnie z Ustawą o rachunkowości płatności muszą być realizowane w ciągu 30 dni. Zgodnie z KC, gdy w umowie cywilno-prawnej jest zapis sprzeczny z ustawą, w miejsce zapisu "z automatu" wchodzi zapis ustawowy. Oznacza to ni mniej, ni więcej tyle, że - zgodnie z polskim prawem - GDDKiA miała PSI OBOWIĄZEK (!!!) płacić najpóźniej 30 dni po otrzymaniu faktury. A płaciła 49 dnia... Nic dziwnego że COVEC po kilkukrotnym wezwaniu do zapłaty ODSTĄPIŁ OD UMOWY z winy GDDKiA (!!!) i należy mu się odszkodowanie jak psu zupa. Mało kto wie, że rozwiązanie umowy w drodze ODSTĄPIENIA OD UMOWY powoduje, że umowa jest traktowana jak nie zawarta (jest niebyła), a zatem kary zawarte w umowie nie mają żadnego znaczenia BO UMOWY NIGDY NIE BYŁO (!!!). Są natomiast pewne skutki - obydwie strony powinny zwrócić sobie wszystko co nawzajem otrzymały, zaś za świadczenia otrzymać odszkodowanie wg. stawek z dnia NALICZENIA (a nie wg. stawek z wygranego przetargu). Dodatkowo stronom przysługuje prawo zatrzymania na poczet należności, więc COVEC zgodnie z polskim prawem nic GDDKiA zwracać nie musi, bo to co od niej otrzymał jest mniejsze niż roszczenie odszkodowawcze. Tak więc nie GDDKiA "wyrwie" 740 mln odszkodowania, tylko COVEC uzyska w sądzie dobrze ponad miliard odszkodowania i jeszcze go przeproszą... Skoro GDDKiA stać na zatrudnianie niekompetentnych pociotków różnych polityków na kierowniczych stanowiskach, to może by tak wydała parę złotych na porządną obsługę prawną, żeby wzmiankowane pociotki przynajmniej dowiedziały się co robią?

  2011-07-23 18:49:51

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Wacomir Wacomir

  Nawet Chińczycy nie zbudują dla złodziei obwodnicy.

  2011-07-25 14:59:33

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz