Ile kosztuje ślub i wesele w Lublinie?

Ile kosztuje ślub i wesele w Lublinie? filmy-wesele.pl

Każda z par decydująca się na zawarcie związku małżeńskiego chce, aby było to wyjątkowe wydarzanie, które zostanie zapamiętane na długie lata. Narzeczeni z Lublina na organizację ceremonii marzeń potrzebuję średnio dwóch lat...

Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Grupę Portali Weselnych. Jakie wydatki ponieśli nowożeńcy w trakcie przygotowań?

Zarobki na Lubelszczyźnie pod lupą 

Według II Badania Nowożeńców aż 90% ankietowanych z regionu zgadza się z popularnym stwierdzeniem, że dzień ślubu jest najpiękniejszym dniem w życiu. Ponadto 80% z przebadanych par jest zadowolona z decyzji o zawarciu związku małżeńskiego i wzięłaby ślub ponownie z tą samą osobą. Biorąc pod uwagę duże znaczenie, jakie nowożeńcy przywiązują do planowanej ceremonii warto przyjrzeć się bliżej przygotowaniom. Zazwyczaj pary zaczynają planowanie ślubu od oszacowania budżetu. Co ma wpływ na jego wysokość? W największym stopniu wynagrodzenie. Z danych opracowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że mieszkańcu Lublina zarabiają średnio 3 755 złotych netto.

W branży przemysłowej można zarobić 4 638 złotych netto, a budowniczej 3 018 złotych netto. Najbardziej dochodowy jest sektor informacji i komunikacji, średnia pensja wynosi aż 6 550 złotych netto. To prawie dwa razy więcej niż przeciętna średnia na województwa. Natomiast najmniej otrzymują pracownicy administrowania i działalności wspierające. Trzy bardzo popularne branże w Polsce to transport, handel i gastronomia. Zarobki w tych sektorach kształtują się następująco: 3 078 złotych, 2 943 złotych oraz 2 773 złotych netto. 

Pobierz mapę wynagrodzenia.pl/gus

Źródło: wynagrodzenia.pl/gus

Jak natomiast województwo lubelskie wypada na tel pozostałych regionów? Lubelszczyzna uplasowała się na dziesiątym miejscu. W czołówce znajduje się kolejno województwo mazowieckie ze średnim wynagrodzeniem - 5 453 złotych netto, pomorskie - 4 442 złotych netto i śląskie 4 343 złotych netto. Natomiast na ostatnim miejscu znajduje się województwo warmińsko-mazurskie z wynikiem 3 307 złotych netto. 

Ślub z miłości czy rozsądku?

Po ustaleniu całościowej kwoty, jaką mogą rozdysponować narzeczeni w trakcie przygotowań warto podzielić ją na poszczególne wydatki, a także ustalić wstępną datę ceremonii. Pary z Lublina najchętniej wybierają sierpień i wrzesień na datę uroczystości. Warto zauważyć, że oba miesiące mają w nazwie literę r, która ma zapewnić nowożeńcom szczęście i pomyślność. Czego i tak nie powinno im zabraknąć biorąc pod uwagę, że 56% z ankietowanych bierze ślub z powodu miłości do partnera. Wracając do tematu budżetu, zapytaliśmy redakcję Grupy Portali Weselnych o szczegółowy kosztorys ślubny lubelskich par:

– Aż 43% ankietowanych wydaje na organizację ceremonii marzeń od 20 do 40 tys. złotych, a 30% par mieści się w kwocie 10-30 tys. złotych. Natomiast 20% narzeczonych przeznacza na ten cel 40-60 tys. złotych. Jeden z ważniejszych kosztów stanowi wynagrodzenie za oprawę muzyczną uroczystości, czyli średnio 2-4 tys. złotych. W porównaniu do innych regionów panie młode z Lublina wydają na suknię ślubną tylko 1-2 tys. złotych, co oznacza że są jednymi z oszczędniejszych w kraju. Co ciekawe, nikt z respondentów nie wyobraża sobie tego wyjątkowego dnia bez pamiątkowych fotografii czy teledysków. Zatrudnienie profesjonalnego fotografa ślubnego lub kamerzysty to wydatek rzędu 1-2 tys. złotych. Również koszt mszy świętej nie jest wysoki, pary muszą zapłacić 200-400 złotych – wyjaśnia Ewa Sztuczka z portalu filmy-wesele.pl.

Warto dodać, że aż 80% nowożeńców jest zadowolonych ze swoich zdjęć ślubnych, a 70% z filmów. Stopień satysfakcji zależy w dużej mierze od sposobu wyboru usługodawcy, a 30% pary z Lublina opiera swoją decyzję o estetykę portfolio fachowca. Natomiast tylko 15% osób kierowało się w pierwszej kolejności ceną. Najmniej narzeczonych (14%) ulegało również sugestiom znajomych i rodziny. 

Czytaj także: Skończyły się pieniądze na dopłaty z MdM na 2017 rok