Istotne zmiany w prawie dla kobiet w 2013 r. Cz. 1

Istotne zmiany w prawie dla kobiet w 2013 r. Cz. 1 www.sxc.hu

Rok kalendarzowy zbliża się ku końcowi. Jaki istotne zmiany przyniósł w urlopach macierzyńskich i wychowawczych?

Wszystkie kobiety, które swoje dziecko urodziny po 31 grudnia 2012r. mogą korzystać z dłuższego (o dwa tygodnie) urlopu macierzyńskiego. Jego wymiar to teraz 6 tygodni (8 jeśli dotyczy to ciąży mnogiej). Młoda mama może dzięki temu zostać ze swoim maleństwem łącznie przez 39 tygodni. Może także wydłużyć ten czas o następne 26 tygodni ulopu rodzicielskiego. 

Możliwości na urlopie wychowawczym

Nawet 37 miesięcy może trwać urlop wychowawczy na nowych zasadach (warunkiem jest to, że jeden z tym miesięcy zostanie wykorzystany przez drugiego rodzica). Jeśli mama będzie na urlopie przez 36 miesięcy, to ojciec dziecka może wykorzystać ostatni – 37 – miesiąc urlopu. Jeśli nie zostanie on wykorzystany w ten sposób – przepadnie. 

Wniosek o przyznanie wnioska urlopowego rodzice mogą składać aż do ukończenia przez dziecko piątego roku urodzenia (do tej pory było to możliwe tylko do 3 roku życia). Urlop wychowawczy można podzielić na 5 części (każdorazowo należy przedstawić pracodawcy odpowiedni wniosek). 

Rok 2013 r. przyniósł kolejną nowość w macierzyńskim i wychowawczym. Ten drugi urlop – wychowawczy – nie wlicza się do urlopu wypoczynkowego, vo oznacza, że za rok, w którym mama przejdzie na urlop wychowawczy, będzie przysługiwał urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze. Nawet jeśli kobieta spędzi w domu 11 miesięcy, a tylko miesiąc przepracuje, to po powrocie do pracy ma pełne 26 dni do wykorzystana. 

Podobne artykuły:

Nowoczesna Firma S.A. Kamila Kwasik