Jak dobrać kask narciarski?

Jak dobrać kask narciarski? snowshop

O konieczności noszenia kasku przekonujemy się na każdym kroku. Wystarczy przenalizować skutki ewentualnych wypadków w sytuacji, gdy nasza głowa nie jest należycie chroniona, by zdać sobie sprawę, jak ważna jest to kwestia.

Mając to na uwadze, kask powinniśmy dobierać przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa. To ono jest w tym wypadku najważniejsze. W związku z tym, w kręgu naszych zainteresowań znajdą się wyłącznie modele spełniające stosowne normy (ASTM 2040 lub EN 1077:2007). Tak się jednak składa, że nie jest to jedyne kryterium wyboru.

Skoro bowiem właściwa ochrona została już zagwarantowana, możemy zająć się także istotnym komfortem jazdy. Ten natomiast uzależniony jest od parametrów kasku.

Jak dobrać rozmiar?

Warto rozpocząć od kwestii najważniejszej. Wybierając się na stok, zazwyczaj zakładamy, że spędzimy na nim kilka godzin, dlatego też wszelkie ewentualne uciski, podrażnienia lub zbyt duża ilość luzu mogą sprawić, że jazda szybko stanie się utrapieniem, a nie przyjemnością. Wszystko to sprawia, że kaski narciarskie muszą zostać odpowiednio dobrane do rozmiaru głowy.

Producenci co prawda często stosują systemy regulacyjne, które pozwalają dopasować rozmiar kasku, jednak należy pamiętać, że ewentualne widełki nie są zbyt szerokie i zazwyczaj dotyczą co najwyżej kilku centymetrów. Z tego też względu, przed wyborem konkretnego modelu, powinniśmy dokonać pomiarów naszej głowy.

W jaki sposób? Wystarczy zmierzyć obwód głowy powyżej linii brwi. Oczywiście nie należy dobierać kasku „na styk”, dlatego do otrzymanej wartości dodajemy 2 centymetry. Dzięki temu uzyskujemy idealny rozmiar kasku, który zagwarantuje nam nie tylko odpowiednią ochronę, ale również wysoki komfort noszenia. Musimy zdać sobie jednocześnie sprawę, że producenci przygotowują kaski o różnych kształtach, dlatego każdy zakupiony model trzeba przymierzyć, zanim udamy się z nim na stok.  Przed zakupem warto również poszukać w Internecie co oferują nam sklepy takie jak SnowShop.pl – https://www.snowshop.pl/kaski-narciarskie.

Jaki powinien być kask narciarski?

Skoro wiemy już, jak dobierać rozmiar kasku, można by stwierdzić, że sprawa jest załatwiona. Niekoniecznie. Na rynku znajdziemy bowiem mnóstwo modeli, które między sobą różnią się nie tylko rozmiarem. Mając to na uwadze, przed dokonaniem ostatecznego wyboru, zwróćmy uwagę na  następujące parametry:

  • konstrukcja – dobrej jakości kas narciarski musi być wyposażony w pasek regulacyjny, który ustawimy tak, aby odpowiednio przylegał do brody. Do tego należy dodać miękką wyściółkę znajdującą się wewnątrz oraz odpowiednio sztywną i wytrzymałą skorupę. W dobrej jakości kaskach stosowane są specjalne systemy wentylacyjne, które gwarantują skuteczną cyrkulację powietrza, a także mechanizmy odpowiedzialne za odprowadzanie wilgoci na zewnątrz,

  • rodzaj – zostajemy jeszcze przy konstrukcji kasku. Na rynku znaleźć możemy bowiem zarówno modele pełne, jak i ¾. Pierwsze z nich zapewniają ochronę całej głowy, a także karku i szczęki. Wyróżniają się większą wagą, jednak z drugiej strony zapewniają maksymalną ochronę podczas szybkiej i ekstremalnej jazdy. Dlatego też są zalecane profesjonalistom. Modele ¾ są lżejsze, ponieważ obejmują wyłącznie obszar czaszki i uszu. Zapewniają wyższy komfort jazdy, dlatego warto z nich korzystać podczas nauki,

  • z ochroną na oczy czy bez? – warto podkreślić również, że w sklepach znajdziemy kaski ze zintegrowanymi okularami. Takie modele okażą się dobrym wyborem w sytuacji, w której nie dysponujemy własnymi okularami.