Jak inwestować w sztukę?

Jak inwestować w sztukę? Antyczek.pl

Inwestowanie wielu osobom kojarzy się w pierwszej kolejności wyłącznie z obrotem pieniędzy, jednakże coraz częściej można usłyszeć o alternatywnych inwestycjach, na przykład w złoto, nieruchomości czy antyki.

To właśnie antyki zdobywają sobie coraz większą popularność, pomimo tego że wciąż ich kupowanie bywa postrzegane jedynie jako dość kosztowne hobby.

Dla kogo inwestowanie w antyki?

Aby zajmować się inwestycjami w antyki trzeba się liczyć przede wszystkim z tym, iż pieniądze lokowane są w nich na dłuższy czas. Według wielu specjalistów, aby uzyskać zyski z tytułu tego typu inwestycji należy czekać minimum 10-15 lat. Oczywiście wszystko uzależnione jest także od tego, co będzie zakupione. Ponadto ceny wielu przedmiotów nie należą do najniższych, dlatego też ten rodzaj inwestycji jest przeznaczony dla tych osób, które posiadają odpowiednio dużą ilość wolnych środków finansowych które mogą zamrozić na dłuższy czas.

Obrazy – inwestycja warta uwagi

Wśród bardzo wielu antyków i dzieł sztuki obrazy są tym, co najczęściej przyciąga uwagę zainteresowanych osób. Jednakże nie wszystkie pozycje cieszą się dużą (i długą) popularnością, przede wszystkim ze względu na spore trudności w określeniu ich wartości po latach. Obrazy znanych i cenionych twórców są najlepszym możliwym wyborem, gdyż zazwyczaj ich pozycja w świecie sztuki jest ugruntowana i nie ma możliwości, aby ich wartość po latach nagle drastycznie zmalała. Wprost przeciwnie, wiele z nich może przynieść ich posiadaczom bardzo wysokie zyski. Ponadto inwestor po zakupie może robić z obrazem co sobie życzy, jest bowiem jego wyłącznym właścicielem. Niezwykle popularne stało się między innymi wypożyczanie posiadanych dzieł sztuki na wystawy do muzeów czy galerii. Dla ich właścicieli to jeden ze sposobów na pozyskanie dodatkowej gotówki która może być zaliczana do zysków pozyskanych z inwestycji. Co ciekawe, w obrazy inwestuje coraz więcej firm. Dla nich to bowiem nie tylko szansa na uzyskanie zysku po latach, ale także możliwość wykorzystywania wizerunku obrazu, na przykład na wizytówkach jak również możliwość odpisywania kosztów amortyzacyjnych.

Grafika – równie piękna jak obrazy

Antyczek.pl Antyczek.pl

Grafika Maurce Brocas z oferty galerii Antyczek

Dziedziną sztuki, która z każdym rokiem zyskuje na popularności także właśnie jako forma inwestycji jest także grafika. Nie sposób zapominać o tym, że niemal każdy znany malarz ma na swoim koncie wiele grafik, były one bowiem w dawnych czasach częścią procesu tworzenia obrazów. Niektóre są dziełami zupełnie skończonymi, inne zaś należy traktować raczej jako podręczne notatki artysty. Jednakże ich wartość jest ogromna zwłaszcza, jeżeli dany twórca ma ich niewiele na koncie. Grafika w porównaniu z obrazami ma niewątpliwą zaletę, jaką jest wielkość dzieł jak również wymagania dotyczące odpowiedniego sposobu ich przechowywania. Na pewno nie dziwi więc to, że wielu inwestorów zamiast obrazów oprawionych często w monumentalne ramy decyduje się inwestować w grafikę. Ponadto ceny tych dzieł są niższe niż ceny obrazów co powoduje, że znacznie więcej osób może sobie na nie pozwolić.

Porcelana – delikatna ale zyskowna inwestycja

Ciekawostką na rynku inwestycyjnym jest z pewnością wzrost ilości osób, które zdecydowały się na inwestowanie w porcelanę. Oczywiście mowa tutaj o zabytkowych przedmiotach, pochodzących z dawnych czasów lub przynajmniej XIX wieku. Chyba każdy słyszał o unikalnym pięknie zabytkowej chińskiej porcelany. To jeden z przykładów tego, jak korzystnie i przede wszystkim z opcją sporego zysku można inwestować w tego typu przedmioty. Tutaj jednak inwestorzy zazwyczaj decydują się na zakup całych kolekcji czy kompletnych zestawów. Mają one bowiem znacznie większą wartość niż pojedyncze egzemplarze. Największym powodzeniem cieszą się porcelanowe wyroby znanych firm, jak na przykład Miśnieńska Manufaktura Porcelany MEISSEN czy galanteria z Berlina, Limoges oraz nasze rodzime, śląskie produkcje – podkreśla Mariusz Sondej z antykwariatu Antyczek.

Ile można zarobić na sztuce. Określenie tego, jaki zysk można uzyskać na inwestycjach w antyki jest dość trudną kwestią. Wiadomo jednak, że na przestrzeni ostatnich lat obroty domów aukcyjnych na świecie, jak mowa właśnie o sprzedaży antyków wzrosły. Wpływ na to miały nie tylko wyższe ceny, jakie za nie uzyskano, ale także znacznie zwiększona, nawet kilkukrotnie przez okres kilku lat ilość wystawianych do sprzedaży dzieł sztuki.

Zanim jednak ktoś zdecyduje się na tego typu inwestycje należy dokładnie zbadać rynek jak również mieć dostateczną wiedzę w kwestii wyboru najwłaściwszych przedmiotów. Uwzględniać trzeba też konieczność odpowiedniego przechowywania zakupionych przedmiotów, co nie pozostaje bez znaczenia na ich stan po latach. To zaś bardzo często rodzi dodatkowe koszty, które muszą być doliczone do kosztów inwestycji w sytuacji, gdy ocenia się finansową trafność przedsięwzięcia. Warto korzystać z pomocy profesjonalistów, którzy doskonale znają nie tylko rynek antyków, ale także obecnie obowiązujące trendy, przepisy prawne, ograniczenia w obrocie itp. Bywa, ze niektóre zakupione antyki po krótkim czasie można odsprzedać za dość wysoką kwotę, generując tym samym spory zysk. Na pewno jednak im dłuższy czas, tym wyższe zyski można osiągnąć, niemniej nigdy nie można zapominać że zysk ten jest niepewny i zależny od wielu czynników. W przypadku dzieł znanych twórców mogą one sięgać kilkudziesięciu lub nawet kilkuset procent ich wartości. Możliwość odpłatnego wypożyczania dzieł do muzeów czy też na różnorodne wystawy to dla inwestujących w sztukę dobra wiadomość, gdyż dzięki temu mogą uzyskać dodatkowe zyski, nie tylko finansowe lecz również wizerunkowe nieco wcześniej niż moment, w którym decydują się na sprzedaż posiadanych dzieł.

Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Treści zawarte w niniejszym artykule nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów, nie stanowią porady inwestycyjnej ani usługi doradztwa. Każda inwestycja w tym również alternatywna wiąże się z ryzykiem.