Jak prać narzuty na kanapę i fotele?

Jak prać narzuty na kanapę i fotele? leroymerlin.pl

Korzystanie z narzut na kanapę i fotele to rozwiązanie przedłużające żywotność mebli wypoczynkowych. Z jednej strony meble nie brudzą tak bardzo, z drugiej zaś nie niszczą się. By jednak narzuty wyglądały estetycznie, trzeba je prać. W jaki sposób?

O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem prania?

Przed włożeniem narzut na kanapę i fotele do pralki należy sprawdzić informacje umieszczone na metce. Jeśli uległa zniszczeniu lub obrazki są nieczytelne, nie warto ryzykować. Wówczas lepiej nastawić pranie na bezpieczne 30℃ i prać dłużej, np. 2 godziny. Przed rozpoczęciem prania dobrze jest też zamoczyć narzuty w wodzie: w ciepłej – jasne, a w zimnej kolorowe tkaniny. To pomoże skuteczniej pozbyć się zabrudzeń, a przy okazji poprawi jakość materiału i utrwali kolory.

Jak prać narzuty na kanapę i fotele z bawełny?

Jeśli zakupione przez nas narzuty zostały wykonane w całości lub w większej części z bawełny bądź lnu, do ich prania w pralce można wykorzystać cykl „bawełna”, dedykowany materiałom o średnim lub dużym zabrudzeniu – od 40 do 95℃. W takim samym trybie pierze się ręczniki, pościele, obrusy, firany i zasłony, więc jest bezpieczny także dla narzut. Jeżeli nastawiamy pranie, bo podczas siedzenia na kanapie wylał nam się napój lub na narzutę wskoczył pies, który właśnie wrócił ze spaceru, warto uruchomić dodatkowo „pranie wstępne”.

Miękkie narzuty z wełny

Jeżeli kupiliśmy lub zrobiliśmy własnoręcznie narzuty np. z wełny, konieczne będzie wybranie programu delikatniejszego. Program „Pranie ręczne” jest już standardem – możemy go wykorzystać. W nowoczesnych pralkach znajdziemy jednak dopasowany do wełnianych narzut na kanapę i fotele program „wełna” – ma od 20 do 40℃ i mniejsze obroty, np. 400 na minutę. Warto wiedzieć, że trybu tego wymagają także materiały, w których wełna jest tylko domieszką.

Specjalne programy – które wykorzystać do prania narzut?

Nowoczesne pralki są wyposażone w wiele dodatkowych programów, które przydadzą nam się podczas prania narzut. Przykładowe to:

  • „Eko bawełna” sprawdzi się, jeśli chcemy wyprać narzuty z bawełny i lnu, a jednocześnie ograniczyć wydatki za prąd;
  • „Ręczniki” jest przeznaczony również do prania pościeli, także mocnych i trwałych narzut na kanapę i fotele;
  • „Pościel” sprawdza się do prania kołder, koców i lekkich narzut.

Warto także wspomnieć, że jeśli mamy w domu nowoczesną i wielofunkcyjną pralko-suszarkę bądź suszarkę, narzuty możemy od razu wysuszyć. To świetnie rozwiązanie dla osób mieszkających w niewielkich mieszkaniach, które nie mogą sobie pozwolić na suszenie prania na zewnątrz. Nie tylko zaoszczędzą w ten sposób miejsce, ale także unikną podniesienia poziomu wilgoci w pomieszczeniu, co przy nieodpowiedniej wentylacji mogłoby grozić powstaniem grzyba.