Nowoczesna lub klasyczna – jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Nowoczesna lub klasyczna – jak urządzić funkcjonalną kuchnię? black red white

Zobacz, jak zaprojektować kuchnię, aby gotowanie w niej było czystą przyjemnością

Jaki styl wnętrzarski lubisz najbardziej? Wolisz nowoczesne rozwiązania na miarę XXI wieku, czy lepiej czujesz się we wnętrzach urządzonych według tradycyjnych założeń? Bez względu na to, który typ aranżacji jest Ci najbliższy, nie musisz rezygnować z funkcjonalnego rozstawienia wszystkich mebli i sprzętów.

black red white black red white

Black Red White, Senso Kitchens, Capital – 38th Elysee Avenue

Nowoczesny minimalizm stawia przede wszystkim na jednolitą kolorystykę (nie tylko biel!), meble na wysoki połysk i niewielką liczbę dodatków. W tradycyjnych aranżacjach dominują natomiast naturalne kolory, drewniane zdobienia i praktyczne dodatki rozstawione na blatach szafek. Jak każdą z tych aranżacji urządzić zgodnie z zasadami projektowania funkcjonalnego pomieszczenia? Poznaj porady Black Red White.

Funkcjonalna kuchnia w nowoczesnej odsłonie

black red white black red white

Black Red White, Senso Kitchens, Capital – Emotion Majo

Z czym kojarzą Ci się nowoczesne i minimalistyczne kuchnie? Na pewno z bardzo dużą ilością wolnego miejsca, przestrzenią i nienagannym porządkiem. Aby jednak zachować ład w kuchni przez cały czas, koniecznie jest prawidłowe rozmieszczenie wszystkich szafek.

black red white black red white

Black Red White, Senso Kitchens, Capital – Emotion Augusto

W trakcie gotowania wszelkie garnki, sztućce i inne akcesoria musisz mieć zawsze pod ręką. Pamiętaj więc, żeby w pobliżu płyty indukcyjnej znalazły się szafki, w których schowasz najpotrzebniejsze rzeczy. Staraj się też wybierać meble kuchenne o dużej pojemności. Dzięki temu zmieścisz w nich nie tylko talerze i narzędzia pomagające w przyrządzaniu potraw, lecz także zajmujące dużo miejsca naczynia żaroodporne, tortownice i blachy do pieczenia ciast. Dostępne w sklepach rozmiary szafek są dla Ciebie niewystarczające? Wykorzystaj meble kuchenne na wymiar Senso Kitchens od Black Red White.

Aranżując nowoczesną kuchnię, zwróć też uwagę na rozstawienie sprzętów. Pamiętaj, że dzięki meblom przeznaczonym pod zabudowę nie musisz ustawiać całego wyposażenia AGD na jednym poziomie. Spróbuj zamontować kuchenkę mikrofalową nad piekarnikiem i obok płyty indukcyjnej. Zaoszczędzisz dzięki temu wolną przestrzeń w innej części kuchni, a przekładanie potraw z jednego miejsca do drugiego stanie się o wiele prostsze.

Praktyczna kuchnia dla miłośników klasycznych wnętrz

black red white black red white

Black Red White, Senso Kitchens, Royal – Gladio

Czy klasyczna, tradycyjna stylistyka kojarzy Ci się z nieuporządkowanym wnętrzem, w którym wszystkie przedmioty nie mają swojego stałego miejsca? Pora spojrzeć na tę aranżację w nieco innym świetle. Dbałość o szczegóły jest bardzo ważna i nawet pozorny chaos jest w takich kuchniach dokładnie zaplanowany.

We wnętrzach urządzonych zgodnie z tradycyjnymi założeniami wyjątkowo istotne jest podkreślenie domowego charakteru całego pomieszczenia. Dlatego też najczęściej w kuchniach klasycznych pojawiają się meble w kolorach brązu, beżu lub w lekkich odcieniach żółtego. Jeśli chcesz, aby Twoja kuchnia nabrała eleganckiego charakteru, wybierz szafki kuchenne Senso Kitchens linii Royal. Dostępne są tam szklane witryny, za którymi możesz ustawić kolekcję swoich najlepszych talerzy i półmisków lub książkę z przepisami odziedziczoną kiedyś po dziadkach.

black red white black red white

Black Red White, Senso Kitchens, Royal – Camello

W funkcjonalnej kuchni urządzonej w klasycznym stylu – podobnie jak w nowoczesnej – najważniejsza jest różnorodność w doborze szafek i ich odpowiedni układ. Pod blatem, na którym kroisz chleb, powinny znaleźć się szuflady ze sztućcami i półki z zastawą stołową, używaną na co dzień. Przy miejscu do gotowania warto natomiast zamontować cargo – schowasz w nim wszystkie przyprawy i oleje.

W większości klasycznych kuchni niektóre akcesoria ustawiane są na blatach. Pamiętaj jednak, że mały ogródek z ziołami, misy na owoce czy dzbanki na wodę i sok nie mogą zajmować potrzebnego miejsca do przyrządzania potraw. Rozłożenie tych elementów powinno być więc dokładnie przemyślane. Jeśli masz małe dzieci, pamiętaj też, żeby nie układać ciężkich, szklanych mis i naczyń blisko brzegów blatów. Maluch może je przez przypadek strącić.

Więcej pomysłów na funkcjonalną aranżację kuchni i innych pomieszczeń w domu znajdziesz na www.brw.com.pl