Jak wybrać dobrą pastę do zębów?

Jak wybrać dobrą pastę do zębów? www.doz.pl

Mycie zębów jest podstawowym codziennym zabiegiem higienicznym. Zalecane przez lekarzy dentystów po każdym posiłku, co najmniej 2 razy dziennie – rano i wieczorem – stało się codziennym rytuałem praktycznie każdego, kto o siebie dba.

Pasta do zębów jest ważna dla zdrowia jamy ustnej, ponieważ pomaga usunąć zanieczyszczenia z powierzchni zębów i dziąseł oraz zapewnia długotrwałą ochronę przeciwpróchniczą. Mycie zębów zapobiega chorobom przyzębia oraz zwalcza paradontozę. Zapewnia także estetyczny wygląd zębów oraz świeży oddech. Jak poprawić swoją higienę w tym zakresie? Bardzo ważna jest świadomość i wiedza, jakie pasty do zębów wybierać.

Pasta do zębów powinna spełniać kilka podstawowych celów – m.in. chronić zęby przed próchnicą, usuwać płytkę nazębną oraz chronić przed chorobami dziąseł. Dobrze jest wybrać tę, która spełni nasze oczekiwania. Jeśli zależy nam na świeżym oddechu, wybierzmy pastę z dodatkiem ekstraktu ziołowego, jeżeli natomiast chcemy wybielić zęby, sięgnijmy po pastę o takim właśnie działaniu.

Skład pasty do zębów

Podstawowym składnikiem wszystkich past do zębów są środki ścierające, takie jak węglan wapnia czy węglan magnezu, które mechanicznie usuwają osad.
Większość past zawiera związki fluoru, na które trzeba zwracać szczególną uwagę (aminofluorki, fluorek sodu, fluorek cyny). Związki te wzmacniają szkliwo, wpływając na zmniejszenie ryzyka wystąpienia próchnicy. Należy używać past z wysokim stężeniem fluoru (ok. 1500 ppm w pastach dla dorosłych) oraz szczotkować zęby przez minimum 2-3 minuty, przynajmniej 2 razy dziennie.
Jeśli decydujemy się na pastę bez fluoru, powinniśmy zwrócić uwagę, aby w składzie znajdował się ksylitol.  Przeciwdziała on próchnicy, choć działa inaczej niż fluor: hamuje rozwój bakterii próchnicotwórczych oraz podnosi pH w ustach, co sprzyja remineralizacji szkliwa. Ksylitol jest cukrem, którym bakterie nie mogą się żywić, więc nie mogą się też rozwijać.
Pasty zawierają również substancje zapobiegające jej wysychaniu, takie jak gliceryna czy sorbitol.
Na rynku znajdziemy wiele past o różnym smaku. Niektóre są wzbogacone ziołami – na przykład szałwią czy rozmarynem. Inne mają smak owocowy, ale te najczęściej przeznaczone są dla najmłodszych.
Większość past zawiera dodatek środków pieniących, takich jak betaina kokamidopropylowa czy związki sodu. Tworząca się piana zmiękcza związki organiczne w płytce nazębnej i dociera tam, gdzie nie zawsze sięga szczoteczka, pomagając oczyścić trudno dostępne miejsca.
Ważne jest, aby wybrać pastę dostosowaną do własnych potrzeb. Wtedy najlepiej będzie ona nam służyła, gdyż w paście do zębów najważniejsze jest to, żeby ją regularnie stosować.

Pasty wybielające

Wybielające pasty do zębów spełniają dwie podstawowe funkcje. Przede wszystkim usuwają przebarwienia powstałe od nikotyny, kawy i herbaty, przywracając zębom naturalny kolor. Zawierają nadtlenek wodoru, który ulega rozkładowi w jamie ustnej. W rezultacie powstają wolne rodniki doprowadzające do przemian chromoforów (związków barwnych – brązowych, żółtych, zielonkawych) w jaśniejsze związki chemiczne. Jeśli zależy nam na mocniejszym efekcie wybielenia, możemy sięgnąć po pastę o działaniu mechanicznym. Zawarte w niej związki (np. krzemionka, pirofosforany) usuwają osady mechanicznie, czyli po prostu go ścierają. Takie pasty posiadają wysoki wskaźnik RDA, czyli współczynnik ścieralności. Im wyższy, tym mocniej pasta będzie oddziaływała na nasze szkliwo w celu jego rozjaśnienia. W przypadku długotrwałego stosowania mogą uszkodzić szkliwo, dlatego nie są polecane osobom z wrażliwymi zębami i odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Często są przyczyną nadwrażliwości i można je stosować przez krótki czas.

Zdrowe dziąsła


Jeśli Twoje dziąsła są zaczerwienione lub krwawią podczas mycia, powinieneś szukać past
ze składnikami, które pomogą załagodzić stan zapalny. Należy zwrócić uwagę, aby w składzie znalazły się wyciągi i olejki ziołowe (np. rumianek, tymianek, arnika). Wykazują one działanie przeciwbakteryjne
i odkażające.  Dodatkowo dodatek alantoiny przyspieszy gojenie dziąseł, a triclosan i chlorheksydyna, które są typowymi środkami dezynfekcyjnymi ograniczą odkładanie się płytki nazębnej, która sprzyja chorobom przyzębia. Często w pastach do zębów z dodatkami ziołowymi stosowane są również składniki ściągające (dąb, szałwia, rozmaryn), które jakby „zaciągają” dziąsła na zęby. W wielu przypadkach mogą stanowić dobre rozwiązanie na nadwrażliwe odsłonięte szyjki zębowe i problemy przyzębia.

Na rynku dostępnych jest wiele past o wielokierunkowym działaniu, posiadającym wiele różnych substancji, dlatego wybór pasty do zębów jest tak ważny. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na skład pasty oraz jej działanie – w momencie, w którym dostosujmy je do naszych potrzeb, znajdziemy idealną pastę do zębów.

W poszukiwaniu najlepszej pasty warto odwiedzić drogerie i apteki, również internetowe – np. https://www.doz.pl/apteka/k576-Pasty_do_zebow.