Jak wybrać odpowiednie łóżko?

Jak wybrać odpowiednie łóżko? pl.tempur.com

Sen należy do najważniejszych czynności życiowych człowieka. Zaspokaja podstawową potrzebę i przyczynia się do regeneracji organizmu na tle fizycznym oraz psychicznym.

Natomiast w chorobach czy stanach osłabienia organizmu staje się najlepszym lekarstwem. Szacuje się, że człowiek przesypia około 20 lat swojego życia. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o prawidłowy wypoczynek.

Brak pełnego snu bowiem, skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Należą do nich między innymi nadwaga, ubytek tkanki kostnej, choroby serca, a nawet nowotwory. Równie ważnym czynnikiem w trakcie odpoczynku jest prawidłowa pozycja. Złe ułożenie ciała przyczynia się do skrzywienia kręgosłupa, bólu głowy i nieustannego zmęczenia. Warto więc mieć na uwadze zapewnienie swojemu organizmowi zdrowego i wygodnego snu, za co odpowiadają między innymi materace i stelaże do łóżek. Ponieważ sklepów oferujących meble wypoczynkowe jest pod dostatkiem, łatwo pogubić się we wszystkich ofertach. Jak więc dokonać właściwego zakupu? Z tego artykułu, dowiesz się między innymi: 

  • czym kierować się przy wyborze odpowiedniego łóżka, 
  • jakie są rodzaje materacy, 
  • jakie są rodzaje stelaży do łóżek, 
  • jaki jest zakres cenowy omawianych produktów. 

Stelaże do łóżek 

Stelaż razem z materacem powinny wzajemnie się dopasowywać i tworzyć idealną całość. Tylko wtedy sen będzie w stanie w pełni zregenerować organizm. Stelaże do łóżek przeważnie produkowane są z drewna bukowego, sosnowego lub brzozowego. Czasami pokryte są emalią zabezpieczającą drewno przed niszczeniem i wilgocią. Zadaniem wysokiej jakości produktu jest możliwość dopasowania się do zdrowej pozycji podczas snu oraz odprowadzanie wilgoci z materaca. Decydując się więc na zakup należy przede wszystkim brać pod uwagę jakość, a nie cenę. 

Rodzaje stelaży: 

  • nieregulowane – umieszcza się je bezpośrednio na ramie łóżka; składają się z połączonych ze sobą listewek; 
  • regulowane ręcznie – wmontowane w ramę łóżka umożliwiają zmianę kąta zagłówka oraz podnóżka - dzięki temu można ułożyć pożądaną pozycję do snu; 
  • regulowane elektrycznie – posiadają więcej miejsc, w których kąt można zmodyfikować, niż w manualnej regulacji, są więc najbardziej wygodną i ekskluzywną opcją. 

Elastyczność stelaża zależy od rodzaju wykorzystanego materiału oraz konstrukcji. Tradycyjne stelaże składają się z połączonych ze sobą listew, tworząc gęstą „drabinę”. Podczas gdy sosnowe są twarde, tak wykonane z drewna bukowego bardziej poddają się zmianie formy. 

Do elastycznych stelaży najlepiej pasują materace piankowe, z kolei do twardszych zaleca się kupno sprężynowych materacy.  

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, gwarantującym lepsze podparcie, są stelaże talerzowe. Posiadają one talerze, zamiast tradycyjnych listew, co sprawia, że są on także bardziej wytrzymałe. Takie właśnie innowacyjne rozwiązanie można znaleźć między innymi na stronie http://pl.tempur.com/stelaze-i-lozka/

Zakres cenowy 

Zakres cenowy tego typu produktów jest bardzo duży. Począwszy od stu do nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko po to, by mogły być przeznaczone na każdą kieszeń. Problem jednak pojawia się, gdy kupiony za minimalną kwotę stelaż szybko się psuje i nie spełnia należycie swojej funkcji. Tanie stelaże niestety są mniej trwałe i nie gwarantują amortyzacji materaca. W związku z tym szybciej się on niszczy oraz jest mniej wygodny. Najlepiej więc zainwestować w wysokiej jakości, bukowy, elastyczny model. Taki można nabyć już od kwoty 1000 zł. Z kolei decydując się na zakup talerzowych wersji, trzeba liczyć się z wydatkiem od 1800 zł. Niemniej jednak jest to wydatek na wiele lat, w związku z tym warto zainwestować w solidny produkt.  

Materace 

Materac stanowi kwintesencję łóżka, dlatego tak ważny jest odpowiedni model. Na ten etap warto poświęcić najwięcej czasu, by spośród setek produktów wybrać ten właściwy. Element ten, w porównaniu do reszty, stanowi indywidualny wybór, ponieważ każdy człowiek ma inną budowę oraz masę ciała. Osoby z mniejszą masą powinny decydować się na miękkie wersje, z kolei osobom cięższym zaleca się dobór twardego materaca. Oczywiście wybierając swój model, warto mieć także na względzie konstrukcję stelaża. Warto pamiętać, że osoby chorujące na wszelkie dolegliwości kostno-stawowe, powinny skonsultować ten zakup ze swoim ortopedą. 

Rodzaje materacy: 

  • kieszeniowe – wykonane z połączonych ze sobą sprężyn, bardzo dobrze dopasowują się do kształtu ciała, a ponadto doskonale sprawdzają się dla dwóch osób, ponieważ nacisk ma miejsce punktowo, nie zaś na całej powierzchni (w związku z tym śpiąca osoba nie odczuje ruchów drugiej); 
  • piankowe – wykonane z pianki wysoko elastycznej, która świetnie dopasowuje się do kształtu ciała, a po użytkowaniu z powrotem odkształca się do pierwotnej formy (jest także możliwość wyboru pianki termoplastycznej, która zmienia kształt pod wpływem temperatury, co daje najwyższy stopień dopasowania); 
  • lateksowe – tworzone są z połączenia mleczka drzewa kauczukowego i lateksu syntetycznego, co jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla alergików - zapewniają dobrą cyrkulację powietrza i wysoką elastyczność. 

Zakres cenowy

Nie da się ukryć, że aby nabyć wysokiej jakości produkt, należy liczyć się z większymi kosztami. Niemniej jednak, taki właśnie materac nie tylko posłuży wiele lat, ale także będzie wykonany z lepszych materiałów. Tańsze wersje dostępne już od 200 zł, z kolei szybko się zdeformują, co też doprowadza do licznych dolegliwości na tle zdrowotnym. Nie trzeba również przekonywać, że jest to tylko pozorna oszczędność, ponieważ taki produkt szybko trzeba będzie zastąpić nowym. Materac z wyższej półki można nabyć już od 4000 zł. Choć z początku kwota może się wydawać spora, prawdą jest, że z biegiem czasu się zwróci.   

Nie tylko wygląd 

Wybór łóżka często kojarzony jest nie tylko z wygodą, ale także aspektami wizualnymi. Zakupiony mebel powinien się pięknie prezentować i komponować z otoczeniem. Błędem jednak jest postrzeganie wyglądu jako głównego kryterium wyboru. Choć każdy marzy o sypialni jak z żurnala, nie należy zapominać o zdrowiu i wygodzie. Pięknie zaprojektowana sypialnia nigdy nie będzie w stanie zrekompensować braku energii i wypoczynku, a materace i stelaże do łóżek, nawet, jeśli idealnie komponują się z ogólnym designem pomieszczenia, nie będą nas satysfakcjonować, jeśli nie będą idealnie dopasowane do naszej sylwetki. 

Gwarancja 

Jest to niezwykle ważne kryterium wyboru wszystkich elementów łóżka. Kupując dany produkt istnieje ryzyko, że szybko się zepsuje lub przy produkcji powstała jakaś wada. W takich przypadkach nie każdy sklep jest w stanie pozytywnie rozpatrzeć gwarancję. Dobrej jakości hurtownie oferują gwarancję nawet do 10 lat.