Jak wybrać piekarnik?

Jak wybrać piekarnik? Candy

Piekarnik to jeden z najważniejszych domowych sprzętów – stanowi wręcz centrum kuchennego świata. Na rynku jest dostępnych wiele modeli tego urządzenia, jego wybór nie należy jednak do najłatwiejszych. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Kuchenne sprzęty mają nie tylko różne rozmiary, kolory, lecz także wiele tajemniczo brzmiących funkcji. Szukając piekarnika idealnego, należy uwzględnić przede wszystkim dostępną przestrzeń oraz… upodobania i umiejętności kulinarne.

Sprawdź, jak duży piekarnik zmieści się w Twojej kuchni

Pierwszym krokiem powinno być określenie, jakie miejsca w zabudowie kuchennej zajmą poszczególne urządzenia. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak wiele przestrzeni masz do dyspozycji, a co za tym idzie – jaka wielkość piekarnika okaże się najlepsza oraz w jaki sposób powinny się otwierać jego drzwiczki (w bok lub w dół).

  • Standardowa szerokość piekarnika to 60 cm. Na rynku jest jednak dostępnych wiele mniejszych, bardziej kompaktowych modeli. Urządzenia o szerokości 50 cm będą idealne do małej kuchni lub niewielkiego aneksu, gdzie liczy się każdy dodatkowy centymetr na blat lub szafkę. Jeśli masz liczną rodzinę i marzy Ci się duży piekarnik, na którym będziesz mógł jednocześnie przygotowywać kilka potraw – wybierz urządzenie powiększone. Na rynku można znaleźć piekarniki o szerokości nawet 90 cm. Pamiętaj, że taki sprzęt zajmuje dużo więcej miejsca niż ten w standardowym rozmiarze.

Elektryczny czy gazowy – oto jest pytanie

Ważnym czynnikiem przy wyborze piekarnika jest określenie rodzaju pobieranej energii. Dawniej najpopularniejsze były urządzenia wykorzystujące gaz ziemny. Dziś wciąż można znaleźć modele gazowe (np. Candy FLG203/1X), ale na rynku dominują piekarniki elektryczne. Uważane są za bezpieczniejsze, w związku z tym w wielu nowo wybudowanych blokach nie ma nawet możliwości podłączenia sprzętu zasilanego gazem.

Wybierając piekarnik elektryczny, warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Określana jest za pomocą liter od A do G oraz symboli +. Klasa informuje, jak dużo energii pobiera sprzęt – A +++ oznacza urządzenie najbardziej ekonomiczne, G – najmniej.

Udogodnienia dla miłośników pieczenia

Lubisz piec domowe ciasta? A może ograniczasz się do odgrzewania babcinych smakołyków? Dostępne urządzenia są tak rozbudowane, że z łatwością możesz dopasować je do swoich potrzeb i upodobań. Nowoczesne piekarniki wyposażono bowiem w wiele opcji dodatkowych.

Warto zwrócić uwagę na takie programy, jak termoobieg (zapewniający taką samą temperaturę w każdym miejscu piekarnika, dzięki czemu potrawy podgrzewają się równomiernie), grzanie góra/dół, funkcja rozmrażania czy grillowania. Im więcej dostępnych opcji, tym pieczenie łatwiejsze i wygodniejsze. Niektóre urządzenia posiadają również funkcję mikrofali, a nawet program automatyczny – dzięki niemu piekarnik samodzielnie dobiera do danego produktu temperaturę i czas działania.

Zintegrowane systemy samoczyszczące

Nowoczesne urządzenia kuchenne są wyposażone również w systemy samoczyszczące, ułatwiające utrzymanie piekarnika w dobrym stanie. Najpopularniejsze wykorzystują w tym celu parę wodną, rozmiękczającą zabrudzenia (np. Candy FPE629/6WXL) lub specjalne panele, które wychwytują tłuszcz i resztki potraw, a następnie zamieniają je w popiół. Ta metoda jest nazywana katalityczną i występuje w takich modelach piekarników jak Candy FPE649/6W i Candy FPE649A/6W.

Zintegrowane systemy samoczyszczące sprawiają, że pielęgnacja piekarnika ogranicza się do przetarcia go wilgotną gąbką lub ściereczką – bez meczącego i czasochłonnego szorowania i bez konieczności używania detergentów. Warto więc rozważyć piekarnik z taką funkcją zwłaszcza, gdy nie masz zbyt wiele czasu na sprzątanie.

Gdy w domu są dzieci…

Producenci piekarników pomyśleli również o zabezpieczeniu ich przed rączkami ciekawskich dzieci lub roztargnionych dorosłych. Młodzi rodzice z pewnością powinni zainteresować się funkcją chłodnego frontu, która sprawia, że temperatura drzwiczek urządzenia nie przekracza 50 stopni. Warto zwrócić uwagę również na blokadę przed przypadkowym włączeniem (by uruchomić piekarnik wymagana jest określona kombinacja klawiszy) oraz automatyczny wyłącznik odcinający zasilanie, gdy sprzęt działa zbyt długo.

Jeśli myślisz o zakupie piekarnika – zajrzyj na stronę Candy i zobacz, jakie inne rozwiązania można znaleźć w ofercie producenta.