Jak zmotywować siebie?

Jak zmotywować siebie? rangizzz - Fotolia

Zmotywowanie siebie do działania jest zadaniem najtrudniejszym z możliwych. Wiąże się ono ściśle z zarządzaniem własnym czasem. Należy sobie wyznaczyć plan zadań do zrealizowania na poszczególny dzień.

Automotywacja jest sztuką motywowania samego siebie do określonego działania. Opiera się na zmianie zmiana podejścia do danego problemu z „muszę” na „chcę i mogę”.

Większość ludzi mając do wyboru naukę czy pracę wolałoby wybrać odpoczynek, zabawę lub inną miłą formę spędzania czasu. Zrozumiałe jest więc, że wykonywanie wszelkich czynności nie będących przyjemnością lecz obowiązkiem wymaga od człowieka pewnego zmuszania się. Automotywacja sprowadza się więc na swoistej rezygnacji z przyjemności na rzecz obowiązków.

Gdy człowiek podejmuje jakieś działanie wiąże się ono z osiągnięciem celu, dlatego cel ten musi mieć istotne znaczenie. Jednocześnie osoba ta musi wierzyć, że postawiony cel jest osiągalny. Rozpoznawanie potrzeb i celów jest jednym ze sposobów automotywowania. Jeżeli człowiek ma jakąś potrzebę, która jest nie zaspokojona wówczas dąży do jej zaspokojenia, tym samym wyznacza sobie cel.

Podobne artykuły:

Kilka technik pozwalających zmotywować się do działania

  • Przeformułuj zadanie „muszę” na „chcę”. Z pozoru banalne, ale bardzo skuteczne. Tutaj zawsze występuje chwila buntu, że nikt mnie do niczego nie zmusi i wcale tego nie zrobię.
  • Zacznij! Jeśli nie zaczniesz, na pewno nie skończysz. A jak już zaczniesz – skończ. Nie bierz się za kilkanaście zadań w tym samym momencie, bo trudniej będzie uporać się z nimi wszystkimi, niż gdybyś robił je po kolei.
  • Przygotuj swoje środowisko do działania. Łatwiej nam będzie można skoncentrować się na bieżącym zadaniu nie oglądając całej sterty innych zaległych bądź przyszłych obowiązków. Dlatego przed przystąpieniem do pracy warto posprzątać biurko i usunąć nieużywane pliki z pulpitu komputera.
  • Stwórz plan działania. Ustal sobie najważniejsze cele (i zadania, które składają się na te cele) np. na najbliższy miesiąc. Gdy masz już taką listę, pogrupuj ją na poszczególne tygodnie. Z takiego tygodniowego planu twórz dzienne – najlepiej wieczorem dnia poprzedniego. Zapisuj, co musisz zrealizować jutro i czego nie udało Ci się zrealizować dzisiaj. Dzięki takiej liście masz kontrolę nad tym, co robisz i nie pozwalasz czasowi przeciekać przez palce.
  • Organizuj swój czas efektywnie. Planuj nie tylko zadania do wykonania, lecz także przerwy.
  • Wizualizuj. Wyobraź sobie krok po kroku, jak wykonujesz zadanie i nagrodę, jaka czeka po jego zakończeniu.
  • Podziel się swoimi planami z innymi. Kiedy współpracownicy wiedzą co i na kiedy masz zrobić, staraj się wywiązać z zadań terminowo, by nie wypaść na osobę, która dużo mówi, a niewiele robi.
  • Odpoczywaj. Aby pracować efektywnie i z odpowiednią dawką energii o poranku daj sobie trochę wytchnienia. Przynajmniej raz w roku wyjedź gdzieś, pozwiedzaj nowe miejsca albo poleż w domu, by naładować akumulatory.
  • Uświadom sobie, co jest Twoim kijem, a co marchewką. Zastanów się, jakie nagrody motywują Cię do działania oraz wizja, jakich kar znacznie podwyższa Twoją wydajność i stosuj je sam na sobie. Jeżeli uda Ci się w terminie zrealizować ważny projekt, zafunduj sobie krótki wyjazd.
  • Pracuj mądrze, nie ciężko. Chodzi o to, abyś pracował efektywnie, a nie ciężko. Ciężka praca nie sprzyja motywacji.

 

Podobne artykuły:Nowoczesna Firma S.A.