Jaki ekspres do kawy z pojemnikiem na mleko - czy to jest potrzebne?

Jaki ekspres do kawy z pojemnikiem na mleko - czy to jest potrzebne? delonghi.com/pl-pl

Czym kierować się podczas wyboru ekspresu do kawy? Podczas zakupu mamy do wyboru nawet kilkanaście modeli. Należy pamiętać jednak o jednym – po inny ekspres do kawy sięgnie miłośnik espresso, a po inny model zwolennik mlecznej kawy latte.

Spienianie mleka w ekspresach do kawy – rozwiązania producentów

Zanim przejdziemy do porównania dwóch najpopularniejszych ekspresów do kawy ze spieniaczem mleka i młynkiem, zwróćmy uwagę na rozwiązania, jakie proponują producenci.

Ekspres do latte może być wyposażony w ręczną dysze do spieniania mleka oraz automatyczny odpowiednik, czyli spieniacz sterowany elektronicznie. Pierwsze rozwiązanie jest znacznie tańsze, ponieważ dobrej klasy urządzenie można kupić w cenie do 1000zł. Jednak ma ono pewne ograniczenia:

ekspres przygotowuje podstawową małą czarną, a mleko musimy sami spienić. Wymaga to dodatkowo zakupu specjalnego stalowego dzbanka do mleka (ok. 50zł), a także wiele godzin ćwiczeń i litrów źle spienionego mleka, zanim nauczymy się przygotowywać perfekcyjną mleczną piankę. Nie wspominając o tym, że każdorazowo po zakończeniu przygotowywania kaw należy przemyć dyszę, aby nie zaległo się w niej mleko, które łatwo może skwaśnieć.

Drugą opcją jest ekspres z automatycznym spienianiem mleka – panel zarządzający pienieniem mleka jest sterowany elektronicznie i tak naprawdę użytkownik w ogóle nie musi  się o nic martwić. Ekspres sam pieni mleko, a na dodatek wiele modeli wyposażonych jest w automatyczne czyszczenie systemu mlecznego, dzięki czemu nie trzeba nic więcej robić przy czyszczeniu spieniacza. Gdzie kryje się haczyk? W cenie – dobrej klasy urządzenie to wydatek od 2300zł w górę.

Czy warto wybrać ekspres do kawy z automatycznym spienianiem mleka? Doskonale się sprawdzi u osób pijących duże ilości kawy, a także u smakoszy kaw mlecznych, ponieważ znacznie skróci czas przygotowywania napoju, a także konserwacji samego urządzenia. Ceny ekspresów do kawy ze spieniaczem rozpoczynają się od 2300zł, górna granica cenowa praktycznie nie istnieje, biorąc pod uwagę indywidualne zamówienia u światowych producentów. Jeśli jednak ktoś gustuje w samym espresso, to dla niego najlepszych rozwiązaniem będzie zakup zwykłego ekspresu do kawy bez funkcji automatycznego spieniania mleka. Czy warto kupić ekspres z pojemnikiem na mleko? Jak najbardziej, bo dzięki takiemu urządzeniu można nie tylko przygotować zwykłe espresso lub mleczne latte, ale także gorącą czekoladę, ciepłe mleko lub zieloną herbatę. To świetne rozwiązanie dla osób ceniących czas i swoją niezależność.

Ekspresy z pojemnikiem na mleko i bez pojemnika do 2500zł

Poniżej przedstawiono modele ekspresów do kawy z automatycznym spienianiem mleka od różnych producentów: Philips LatteGo EP5330/10, Saeco PicoBaristo SM5460/10 oraz  De'Longhi Dynamica 350.75. Wszystkie urządzenia są dedykowane do robienia kaw mlecznych, a ich cena oscyluje, w zależności od sklepu, w granicy 2500-2600zł.

Philips model 5000 LatteGo jest w stanie przygotować sześć kaw o idealnym smaku. Ceramiczny młynek do mielenia ziaren bardzo dobrze rozdrabnia ziarna prażonej kawy, dzięki czemu można uzyskać głęboki i intensywny smak. Jednak młynki ceramiczne nie zawsze równo rozdrabniają ziarna, czego efekt można zobaczyć w postaci pyłu kawy w gotowym napoju. O ile w przypadku przygotowywania kawy latte lub cappuccino może nie mieć to aż tak wielkiego znaczenia, o tyle w przypadku espresso zauważymy dodatkowo, że nie powstaje gęsta crema – prawdziwy wyznacznik idealnie przygotowanej kawy. Najważniejszym atutem Philipsa LatteGo jest jego system do spieniania mleka – według producenta nie ma w nim żadnych rurek, a samo czyszczenie zajmuje tylko 15 sekund. Urządzenie jest w stanie przygotować sześć kaw: espresso, małą czarną, americano, cappuccino, latte macchiato oraz caffe au lait.

Saeco PicoBaristo to urządzenie oferujące możliwość zaprogramowania mocy i aromatu kawy, proporcji espresso i mleka, a także temperatury mleka. Wyposażony w ceramiczny młynek ekspres do kawy latte daje możliwość przygotowania aż dwunastu kaw czyli więcej niż Philips LatteGo. Klient ma do wyboru espresso, espresso double, ristretto, espresso macchiato, cappuccino, caffe au lait, latte macchiato, a także klasyczną kawę (małą i dużą), a także spienione mleko oraz gorącą wodę. Niewątpliwą zaletą Saeco PicoBaristo jest możliwość 10-stopniowej regulacji pracy młynka, co pozwala uniknąć pyłku lub przepalenia ziaren. System Latte Perfetto spienia mleko dwukrotnie. Tutaj nie trzeba manualnie czyścić systemu mlecznego – urządzenie zrobi to za nas. Co ciekawe, firma Philips przygotowała specjalne akcesoria do pielęgnacji ekspresu Saeco, m.in. filtry do wody, tabletki odtłuszczające oraz środki do czyszczenia obiegu mleka.  

De'Longhi Dynamica 350.75 to ekspres do kawy ze spieniaczem mleka i młynkiem wyposażony w stalowy młynek do kawy. Czym różni się młynek stalowy od od wersji ceramicznej? Przede wszystkim trwałością - młynek stalowy trudniej uszkodzić. Posiada także 13-stopniową regulację zmielenia kawy. Zmniejsza to ryzyko przepalenia ziaren (i tym samym gorzkawego posmaku napoju) oraz pojawienia się pyłku w mlecznej kawie. A jak wygląda system spienienia mleka? System Latte Crema posiada opcję automatycznego czyszczenia. Dodatkowo oferuje szeroką paletę napojów, bo aż dwanaście: espresso, zwykłą kawę, kawę long, doppio plus, ristretto, espresso lungo, cappuccino, cappuccino plus, caffe latte, latte macchiato, gorące mleko, flat white oraz espreso macchiato.

Czyszczenie ekspresu do kawy z młynkiem, spieniaczem i pojemnikiem na mleko - czy jest to łatwe, na co uważać?

Wydawać się może, iż kwestia pojemnika na mleko jest naprawdę drugorzędna w przypadku wyboru ekspresu, ponieważ to młynek oraz wysokie ciśnienie podczas parzenia sprawiają, że kawa ma dobry, intensywny smak. Nic bardziej mylnego! Pojemnik na mleko może przysporzyć wiele kłopotów, jeśli znajduje się z tyłu lub z boku urządzenia – najlepsze modele posiadają pojemnik z przodu, dzięki czemu można łatwo go wyjąc i umyć w zmywarce. Dołączony do ekspresu De'Longhi pojemnik jest termicznie obudowany, dzięki czemu lepiej podtrzymuje temperaturę mleka.

Generalnie czyszczenie systemu mlecznego ekspresu do kawy ze spieniaczem jest bardzo proste – najlepsze urządzenia same się czyszczą i nie wymagają interwencji użytkownika.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając ekspres?

Tak naprawdę ekspres do kawy ciśnieniowy z młynkiem i pojemnikiem na mleko nie musi robić tylko kawy, o czym często przekonują się rodzice z małymi dziećmi, a także miłośnicy herbaty. Dobre urządzenie pozwala na przygotowywanie zielonej herbaty dzięki opcji gorącej wody, a także czekolady lub kakao dzięki opcji gorącego mleka.

Podczas wyboru ekspresu warto zwrócić uwagę na to, czy posiada system podgrzewania filiżanek – pamiętajmy, żaden barista nie podaje kawy w zimnej filiżance! Najpierw należy ją delikatnie ogrzać wrzątkiem lub właśnie przy pomocy systemu podtrzymywania ciepła. Jeśli chcemy wykorzystać własne filiżanki, kubki i wysokie szklanki, to bardzo ważne, aby ekspres do kawy latte miał możliwość regulacji adaptera do kawy, dzięki czemu bez problemów zmieścimy w nim ulubiony kubek.

Poradnik: Jak wybrać automatyczny ekspres do kawy?

Opinie użytkowników ekspresów z automatycznym spienianiem mleka

Primo Cappuccino Primo Cappuccino

Według Ani, autorki bloga Primo Cappuccino, jedynie Włosi potrafią zaprojektować piękne pod względem wizualnym ekspresy do kawy: „Włosi są mistrzami nie tylko w łączeniu tradycji z nowoczesnością, ale także w łączeniu w jedno piękna i funkcjonalności. Umieją dostrzec potrzebę i zaprojektować takie rozwiązanie, które ją zaspokoi, a przy tym nada danej czynności rangę prawdziwej przyjemności” (źródło: https://www.primocappuccino.pl/wloski-ekspres-do-kawy-zmienia-zycie/).

Podobną opinię wyraża Monika Kamińska, autorka Black Dresses: „Włosi od wieków są przesiąknięci najwyższą jakością. A co najważniejsze, cenią sobie zarówno piękny wygląd, jak i funkcjonalność. Nie trzeba robić dania z miliona składników – jeśli masz dobre składniki, ale niewiele, to pizza i tak będzie smakować najlepiej. Nie potrzebujesz też poliestru, skoro możesz wybrać włoską wełnę. Oraz w końcu: po co komu kawa rozpuszczalna w czasach, w których włoski ekspres jest na wyciągnięcie ręki?” (źródło: http://blackdresses.pl/2018/06/21/wloski-ekspres-do-kawy-jaki-wybrac-italians-do-it-better/).

Jednak nawet najlepszy ekspres do kawy latte nie zadowoli  nawet najbardziej wymagającego podniebienia, jeśli ktoś nie przywykł do smaku lekkiej goryczki wyczuwalnej w kawie, o czym przypomina Dawid Tymiński, autor bloga Dandy Core: „Wielu naukowców twierdzi, że zamiłowanie do gorzkiego smaku musimy nabyć, wyrobić je w sobie. Przyczyn takiego stanu rzeczy szukają w uwarunkowaniach ewolucyjnych […] Gdyby kiedyś ktoś mi powiedział, że będę w stanie zachwycić się gorzkim smakiem, to życzyłbym mu powodzenia […] W pewnym momencie zorientowałem się, że wspomniana kawa nie jest już koniecznością w przypadku każdego tego typu spotkania. Jest przyjemnością, na którą się czeka i której chciałoby się zażywać częściej, niż ma się okazję” (źródło: https://dandycore.pl/2018/08/dobry-ekspres-cisnieniowy-designerski-czy-funkcjonalny-smak-nabyty.html).