Jakie czynniki wpływają na cenę ubezpieczenia OC

Jakie czynniki wpływają na cenę ubezpieczenia OC Ubezpieczenia OC

Czy wiesz, że Twój sąsiad może mieć dokładnie takie samo auto jak Ty i nadal płacić mniej za OC?

 
Czy wiesz, że Twój sąsiad może mieć dokładnie takie samo auto jak Ty i nadal płacić mniej za OC? Czy wiesz, jakie czynniki wpływają na wysokość ubezpieczenia OC, które z nich podwyższają kwotę składki, a które sprawiają, że jest niższa? I czy wiesz, jak sprawdzić, ile może kosztować Twoje OC?


Co wpływa na koszt ubezpieczenia OC?


To, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, zależy od wielu czynników. Jedne mają nieco większy wpływ na cenę, inne mniejszy. Niektóre są też dość oczywiste, a inne zdecydowanie mniej. Bo o ile zrozumiałe jest uwzględnianie w cenie ubezpieczenia OC marki samochodu czy roku jego produkcji, to niektórzy mogą zastanawiać się, jak na cenę ubezpieczenia OC wpływa chociażby stan cywilny właściciela bądź miejsce zamieszkania.


Oto najważniejsze czynniki warunkujące wysokość składki OC – bo oczywiście jest ich znacznie więcej.  • Wiek kierowcy – jeden z podstawowych czynników wpływających na cenę ubezpieczenia samochodu. Nakładają się na to trzy elementy. Po pierwsze młodzi kierowcy mają po prostu mniejsze doświadczenia, a co za tym idzie – istnieje większe prawdopodobieństwo, że doprowadzą do kolizji bądź wypadku. Po drugie policyjne statystyki[i] wskazują, że młodzi kierowcy częściej doprowadzają do kolizji – w 2019 roku to właśnie kierowcy z grupy wiekowej 18-24 lat spowodowali największą liczbę wypadków w przeliczeniu na 10 000 osób (17,4 %). Co więcej, prawie 40 % zdarzeń, które spowodowali, wydarzyła się z powodu „niedostosowanie prędkości do warunków ruchu”, czyli mówiąc najprościej – zbyt szybkiej jazdy. Po trzecie w końcu, młodzi kierowcy nie mają zazwyczaj wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę, a te potrafią obniżyć cenę ubezpieczenia OC nawet o 60 %.

  • Okres posiadania prawa jazdy – to element silnie związany z wiekiem kierowcy, co nie znaczy, że tylko młoda osoba może mieć prawo jazdy od niedawna. W końcu egzamin na prawo jazdy zdają osoby w różnym wieku. Kierowca, który ma 50 lat i prawo jazdy od kilku miesięcy nie powinien oczekiwać takiej samej ceny ubezpieczenia OC jak 50-letni kierowca z 30-letnim doświadczeniem za kółkiem.

  • Model samochodu – marka i model samochodu także mają wpływ na cenę ubezpieczenia OC. Więcej za OC zapłacą właściciele BMW lub Audi niż Skody, Toyoty czy Renault[ii]. Dlaczego? Z dwóch powodów. Po pierwsze, takie marki jak BMW czy Audi są chętnie wybierane przez kierowców z tzw. grupy wysokiego ryzyka, a więc osób bez dużego doświadczenia za kółkiem. Szybkie, sportowe auto z dużą mocą silnika w połączeniu z wciąż kształtującymi się dopiero umiejętnościami, a także ze skłonnością do brawury i ryzykownych zachowań sprawiają, że cena ubezpieczenia OC wzrasta. Po drugie, ubezpieczyciele dysponują statystykami, które uwzględniają to, jakie marki i modele najczęściej biorą udział w wypadkach i kolizjach. Informacje te także mają wpływ na wysokość składki.

  • Pojemność i moc silnika – ta kwestia przewinęła się już we wcześniejszych wyjaśnieniach. Ogólne założenie ubezpieczycieli jest takie, im wyższe wartości dla pojemności i mocy silnika, tym większa możliwość rozwijania prędkości.

  • Rok produkcji samochodu – czy ubezpieczenie nowego samochodu jest tańsze, czy może niekoniecznie? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem rok produkcji samochodu to czynnik, który jest silnie skorelowany z innymi elementami wpływającymi na to, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu. Przede wszystkim liczy się przebieg auta. Ubezpieczenie nowego samochodu powinno być tańsze niż 5-letniego pojazdu z dużym przebiegiem. Ale już ubezpieczenie 2-letniego pojazdu z dużym przebiegiem może być droższe niż 8-letniego z o wiele mniejszym przebiegiem.

  • Miejsce zamieszkania – przede wszystkim chodzi o kwestie zagęszczenia ruchu i liczby wypadków. W większych miastach mamy do czynienia z o wiele większym ruchem i liczbą pojazdów niż na wsiach. Tam też częściej dochodzi do stłuczek i kolizji. Dlatego mieszkaniec dużego, wojewódzkiego miasta może zapłacić za ubezpieczenie samochodu więcej niż mieszkaniec 10-tysięcznego miasteczka.               

  • Stan cywilny/posiadanie dzieci – osoby po ślubie i/lub posiadające dzieci, które są regularnie wożone w ubezpieczonym pojeździe, mogą liczyć na tańsze OC. Przyjmuje się, że takie osoby prowadzą ostrożniej i jeżdżą wolniej, w trosce o przewożonych członków rodziny. 

  • Sposób użytkowania pojazdu – mniej za OC zapłacą osoby, które korzystają z auta jedynie w celach prywatnych niż te, które deklarują, że samochód niezbędny jest im do działalności gospodarczej, która wymaga częstszego i silniejszego eksploatowania auta.    


Jak sprawdzić cenę ubezpieczenia OC?


Oczywiście można skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem, ale możemy też sięgnąć po kalkulator OC i sprawdzić cenę ubezpieczenia OC samodzielnie online. Kalkulator OC uwzględniania wszystkie wspomniane w tekście czynniki. Na podstawie wprowadzonych danych system generuje ofertę.


Ważne, aby podać prawdziwe i dokładne informacje, ponieważ każda z nich może mieć wpływ na wysokość składki.


_____


[i] http://www.statystyka.policja.pl/download/20/339089/Wypadkidrogowe2019.pdf, s. 27.
[ii] https://najtaniejuagenta.pl/wplyw-marki-samochodu-na-cene-oc/