Jakie przeglądarki internetowe wybieramy

Jakie przeglądarki internetowe wybieramy fot. Marcelo Mokrejs

Chrome Mobile z największym wzrostem. Firefox nadal na pierwszym miejscu. Gemius sprawdził, czy Polacy serfują po sieci za pomocą tych samych przeglądarek co rok temu.

Przez ostatni rok ponad dwukrotnie wzrósł ruch z przeglądarek mobilnych w polskiej sieci. W grudniu 2012 r. utrzymywał się na poziomie 4 proc., podczas gdy na zakończenie 2013 r. wyniósł już 9%. Najbardziej popularne dla posiadaczy smartfonów i tabletów są przeglądarki mobilne oparte na silniku WebKit (6% udziału w ruchu internetowym) – w tym głównie Safari Mobile. Popularnością cieszy się również Chrome Mobile (1%) i Opera Mini (1%).

Chrome Mobile królem przeglądarek

W ujęciu rocznym największy, bo niemal dziesięciokrotny, wzrost zanotował Chrome Mobile. Przez rok udział tej przeglądarki w ruchu internetowym zwiększył się z 0,2% do 1,3%. Natomiast największy spadek odnotowała Nokia Browser. W porównaniu rocznym ruch w polskiej sieci wykonywany z przeglądarki Nokii spadł o połowę (z 0,2% do 0,1%).

Przeglądarki internetowe fot. Gemius

Z kolei internauci, którzy surfują po sieci za pomocą komputerów stacjonarnych nadal najbardziej cenią sobie Firefoxe’a. W grudniu 2013 r. z tej przeglądarki pochodziło 39% ruchu internetowego w Polsce. Na drugim miejscu, tak jak przed rokiem, uplasował się Google Chrome (30% udziału w ruchu internetowym), a na trzecim Internet Explorer (15%). W porównaniu do danych sprzed roku największym wzrostem może pochwalić się przeglądarka firmy Google. Jej udział w ruchu internetowym wzrósł o pomad jedną dziesiątą (wzrost z 26% do 30 proc.). Natomiast największy spadek, o jedną szóstą, zanotowała przeglądarka Microsoftu (spadek z 18% do 15%).

Podobne artykuły:

Dane pochodzą z badania ruchu na stronach www (gemiusTraffic), które firma Gemius prowadzi w ponad 20 krajach Europy oraz na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej (dane łączone dla Bahrajnu, Egiptu, Jordanii, Libanu, Omanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Maroko, Algierii, Tunezji, Iraku, Kuwejtu, Kataru, Syrii, Jemenu, Libii oraz Autonomii Palestyńskiej).

Gemius Consulting Sp. z o.o. Natalia Osica