Java: technologia na dziś i jutro

Java: technologia na dziś i jutro www.java.com

Zalety języka Java i technologii z nią związanych jako podstawy projektów informatycznych oraz najważniejsze narzędzia służące do tworzenia, wdrażania i testowania aplikacji Java (Eclipse, JBoss i inne).

Wybór odpowiedniej technologii do projektu informatycznego, czy wogóle jako podstawy funkcjonowania systemów informatycznych w firmie nie jest łatwą rzeczą. Aby podjąć tego rodzaju decyzję warto, między innymi, zwrócić uwagę na następujące właściwości rozważanej technologii:

  • Na ile konkretna technologia jest dojrzała i elastyczna.
  • Czy dana technologia ma wiarygodne wsparcie zarówno firm komercyjnych jak i społeczności użytkowników.
  • Na ile wybór technologii przywiąże nas do konkretnego dostawcy, producenta.
  • Czy wybrana technologia pozwoli pracować w środowisku, w którym współistnieją różne platformy sprzętowe lub systemy operacyjne (Windows, Apple, Unix, Linux, itp.).
  • Jak duże koszty będzie trzeba ponieść na wdrożenie tej technologii (zakup serwerów, narzędzi developerskich, bibliotek komponentów, itp.).
  • Na ile wydajnie będzie mógł pracować zespół projektowy używając wybranej przez nas technologii.
  • Czy wybrana technologia jest bezpieczna i niezawodna.

Praktyka wielu firm, a także nasze własne doświadczenia pokazują, że obecnie optymalnym wyborem jest technologia Java firmy Sun Microsystems.

Dlaczego Java?

Technologia Java jest obecna na rynku od wielu lat, przez ten czas zyskała wsparcie ze strony dużych firmy, takich jak SUN, IBM, Bea Systems, HP czy Oracle. Oprócz tego istnieje wiele mniejszych firm, funkcjonują niezależni konsultanci, programiści, którzy tworzą prężną, ponad trzymilionową społeczność użytkowników Javy, często zorganizowanych w mniej lub bardziej formalne grupy (jak na przykład fundacja Apache czy fundacja Eclipse).

Społeczność ta pełni bardzo znaczącą rolę, gdyż dzięki niej dostępne jest w Internecie wiele cennych źródeł informacji: artykułów, poradników, tutoriali, przykładów itp. W rezultacie dostęp do wiedzy jest tani i szybki.

Kolejną cechą Javy, która jest wręcz jej znakiem firmowym, jest wieloplatformowość: oprogramowanie napisane w Javie działa tak samo w Microsoft Windows, pod Linuxem, praktycznie wszystkimi ważniejszymi systemami unixowymi i pod MacOS-em firmy Apple.

Jest to istotne zwłaszcza w przypadku oprogramowania serwerowego, które, w odróżnieniu od aplikacji desktopowych, jest często instalowane na przykład pod Linuxem.

Java dostarcza również pełen zestaw narzędzi do tworzenia i łączenia się z usługami sieciowymi (Web Services) dzięki czemu integracja aplikacji napisanych w Javie z aplikacjami napisanymi w innych technologiach jest bezproblemowa.

Eclipse

Sam język programowania, nawet najlepszy, to nie wszystko. Aby móc pracować wygodnie i wydajnie programista potrzebuje dobrego środowiska programistycznego, bibliotek, które implementują różnego rodzaju typowe zadania oraz narzędzi, które pomogą utworzone oprogramowanie przetestować i wdrożyć.Bez wątpienia najpopularniejszym środowiskiem programistycznym dla Javy jest Eclipse. Eclipse jest platformą, którą poprzez rozszerzenia (wtyczki) można dowolnie dopasowywać dowłasnych wymagań. Eclipse jest narzędziem darmowym, przy czym jego funkcjonalność jest naprawdę imponująca, a setki istniejących wtyczek pozwalają dopasować ją praktycznie do każdego zadania, każdego projektu.

Obecnie rzadko się zdarza, że programiści pracują nad projektem pojedynczo, dlatego też dużą rolę odgrywają narzędzia do zarządzania kodem (wersjonowania). Eclipse poprzez wtyczki współpracuje z tego rodzaju narzędziami, chociażby z popularnym CVS czy oferowanym przez nas Surround SCM firmy Seapine Software, który ma znacznie rozszerzoną funkcjonalność w stosunku do CVS-a i jest łatwiejszy w użyciu.

Erudis Process Management