Jesteś ciągle zmęczony? Sprawdź, czy nie cierpisz na którąś z tych chorób!

Jesteś ciągle zmęczony? Sprawdź, czy nie cierpisz na którąś z tych chorób! policealna.gowork.pl

Od dłuższego czasu zmagasz się z ciągłym zmęczeniem, mimo że nie pracujesz ciężko fizycznie? Ilość snu czy długość urlopu nie mają wpływu na Twój poziom energetyczny i nawet w weekend czujesz się ociężały i senny? Takich objawów nie można lekceważyć!

Zespół przewlekłego zmęczenia

O zespole przewlekłego zmęczenia coraz częściej mówi się jako o chorobie cywilizacyjnej. Głównym objawem jest nieustające uczucie wyczerpania energetycznego, ból głowy, gardła, niemożność skupienia uwagi, bezsenność, a także bóle stawów czy kości. Przyczyny choroby nie są do końca znane, jednak dużo mówi się o tym, że przewlekłe zmęczenie może być powikłaniem po przebytej mononukleozie, grypie, a także być wynikiem niezdrowego trybu życia oraz długotrwałego stresu. Zespół przewlekłego zmęczenia jest bardzo trudny do zdiagnozowania, ponieważ lekarze muszą wykluczyć najpierw szereg innych chorób, z którymi wiążą się podobne objawy. Na pewno sygnałem, który powinien Cię zaniepokoić, jest frustracja wynikająca z faktu, że niezależnie od tego, ile odpoczywasz, czujesz się wciąż tak samo zmęczony.


Anemia

Do charakterystycznych objawów anemii należy męczenie się, bladość skóry, przyspieszone bicie serca, a także nagłe omdlenia i zawroty głowy. Choroba jest związana z obniżonym poziomem hemoglobiny i czerwonych krwinek we krwi. Często wynika z utraty dużej ilości krwi w krótkim czasie albo nieodpowiedniej diety, która jest uboga w żelazo, dlatego zadbaj o to, żeby Twoje posiłki były zróżnicowane. W tym celu możesz zwrócić się o pomoc do specjalisty dietetyki.


Bezdech

Bezdech senny to dolegliwość, która jest często lekceważona lub niezauważona, chociaż jej konsekwencje mogą być bardzo poważne. Masz tendencje do głośnego chrapania, na co bliscy często zwracają Ci uwagę? Najprawdopodobniej cierpisz na bezdech, który spowalnia lub znacznie ogranicza przepływ powietrza przez drogi oddechowe podczas snu. Skutkiem tego może być niedotlenienie mózgu i serca. Jeśli ten problem Cię dotyczy, to prawdopodobnie dosyć często wstajesz z łóżka zmęczony, z bólem głowy, a w nocy potrafisz budzić się kilkukrotnie. Bezdech leczy się operacyjnie, ale stosuje się też specjalne maski do spania. Zaleca się też unikania zasypiania na plecach, ograniczenie spożywania alkoholu, a w przypadku osób z nadwagą, zrzucenie nadprogramowych kilogramów, co łagodzi nieprzyjemne skutki bezdechu, a także zapobiega groźnym konsekwencjom np. zawałowi serca.


Cukrzyca

Cukrzyca zależnie od typu - 1 lub 2 - ma różne oblicza, ale objawy są podobne. Osoby cierpiące na tę chorobę odczuwają zmęczenie, wzmożone łaknienie i pragnienie oraz częściej się pocą. Do charakterystycznych objawów należą też zmiany skórne, które może zdiagnozować dermatolog, a nawet technik usług kosmetycznych, jeśli odwiedzasz salony piękności. Cukrzyca polega na zaburzeniu przemiany węglowodanów w organizmie. Bardzo ważne jest to, żeby choroba była odkryta jak najszybciej, ponieważ nieleczona jest bardzo niebezpieczna w skutkach. Za jej powstanie odpowiada genetyka, ale też nieodpowiednia dieta, używki, otyłość i brak ruchu.

 

Inne dolegliwości chorobowe, które objawiają się ciągłym zmęczeniem i w kierunku których warto się przebadać, jeśli ten problem Cię dotyczy, to także: niedoczynność tarczycy, zapalenie wątroby typu C, hipotonia (niedociśnienie), nietolerancje pokarmowe, depresja, endometrioza, niewydolność nerek, zakażenie układu moczowego, choroby serca oraz nowotwory.