Kocham Cię jak Irlandię, czyli 7 interesujących atrakcji Dublina

Kocham Cię jak Irlandię, czyli 7 interesujących atrakcji Dublina AccorHotels

Z Dublina pochodzi słynne piwo Guiness i jeden z najbardziej znanych zespołów rockowych – U2. To jednak niejedyne powody, dla których warto odwiedzić stolicę Irlandii.

Sprawdźcie 7 niezwykłych atrakcji Dublina, które zachwycą nie tylko miłośników kultury celtyckiej!

Przez miasto przepływa rzeka Liffey, dzieląca Dublin na dwie odmienne od siebie części – robotniczą Northside i zamożniejszą, nowoczesną Southside. Po obu stronach rzeki mieści się port, który obsługuje zarówno statki wycieczkowe, jak i żeglugę handlową. Po obu stronach rzeki znajdują się również miejsca atrakcyjne dla turystów – pracownicy AccorHotels wybrali 8 najbardziej interesujących.

1. Zamek Dubliński

Został wzniesiony w XIII wieku na miejscu dawnej fortecy Wikingów. Pierwotnie miał pełnić funkcję obronną. Przez wieki stanowił siedzibę sądów, wicekrólów, prezydenta… Dzisiejsza forma nie przypomina jednak oryginalnego wyglądu budowli – jest wynikiem przebudowy z XVIII wieku. Z pierwotnej warowni zachowała się jedynie Record Tower. Obecnie w zamku mieszczą się muzea, kawiarnie, międzynarodowe centrum konferencyjne i apartamenty państwowe (pomieszczenia rządowe są dostępne dla zwiedzających tylko, jeśli przebywają pod opieką przewodnika).

AccorHotels AccorHotels

2. Katedra Kościoła Chrystusowego

Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zamku. Powstała w XII wieku po wyburzeniu drewnianego kościoła wzniesionego przez Wikingów. Fundamenty budowli zostały ustawione na niestabilnym gruncie, co spowodowało, że po niespełna 400 latach od zakończenia budowy zawaliła się południowa ściana świątyni. Obecna forma katedry to wynik renowacji z XIX wieku.

3. Katedra św. Patryka

To największa budowla sakralna w Irlandii – łącznie na długość 74 metrów. Początkowo na miejscu świątyni znajdował się drewniany kościół upamiętniający misjonarską działalność św. Patryka na terenie Irlandii. W XIII wieku wzniesiono jednak monumentalną kamienną katedrę, której kształt zachował się do dzisiaj.

Największą ozdobą świątyni są witraże przedstawiające sceny biblijne oraz smukłe filary podtrzymujące kamienne sklepienie.

AccorHotels AccorHotels

4. Spire of Dublin

Monumentalna iglica mieści się na O’Connell Street (jedna z centralnych ulic Dublina) i jest uznawana za najwyższą rzeźbę na świecie. Ma aż 120 metrów wysokości, u podstawy jej średnica wynosi 3 metry, na szczycie – jedynie 15 centymetrów. Wcześniej na tym miejscu była ustawiona kolumna Nelsona, która w latach 60. została wysadzona przez irlandzkich republikanów.

5. Phoenix Park

To największy na świecie park miejski. Jego powierzchnia wynosi ok. 8 kilometrów kwadratowych. Na terenie parku znajduje się m.in. ogród zoologiczny, rezydencja prezydencka, grobowiec datowany na 5500 r. p.n.e. i ambasada Stanów Zjednoczonych. Odbywają się tu również koncerty muzyczne i imprezy sportowe.

6. Trinity College

Uczelnia została założona w XVI wieku przez Królową Elżbietę I. Kształcili się tu m.in. Jonathan Swift, Oskar Wilde, Bram Stoker czy Douglas Hyde (pierwszy prezydent Irlandii). Do uczelni należy również największa (i uznawana za najpiękniejszą) biblioteka w kraju. Na jej zbory składa się około 5 milionów książek. Biblioteka ma bowiem prawo do jednego egzemplarza każdej pozycji wydawanej w Irlandii.

7. Browar Guinessa

To największe przedsiębiorstwo piwowarskie na świecie. Browar od kilkuset lat produkuje powszechnie znane i lubiane ciemnie, esencjonalne piwo typu stout. Z przedsiębiorstwem jest związana również „Księga Rekordów Guinessa”, która początkowo miała być jedynie zbiorem anegdot do opowiadania przy piwie. Stała się jednak publikacją znaną na całym świecie.

Wszystko to sprawia, że hotele w Dublinie niezależnie od pory roku przeżywają prawdziwe oblężenie – miasto odwiedzają zarówno turyści biznesowi, jak i osoby spragnione kontaktu z najwspanialszymi zabytkami irlandzkiej kultury.

Accor Hotels