Komputery też nie lubią upału!

Komputery też nie lubią upału! Helder Almeida - Fotolia

Warto skorzystać z porad specjalistów. Ekspert sprawdzi serwerownię, jej warunki fizyczne: czystość, temperaturę, wilgotność, przepływ powietrza. Przeprowadzi audyt oprogramowania serwera i procedur kryzysowych. Lepiej dmuchać na zimne!

W tak upalne dni jak dziś nie tylko my - zwierzęta biurowe – cierpimy z nadmiaru gorąca. Sprzęt komputerowy, serwery też nie przepadają za nadmierną temperaturą. Co zrobić, gdy lato wkracza do biur i systemów komputerowych?

Jak wiadomo profilaktyka jest tańsza i lepsza niż leczenie. Optymalna temperatura do pracy serwerów to tzw. temperatura pokojowa od ok. 18 do 25 stopni Celsjusza.

Podobne artykuły:

Przyjazne biuro

Planując biuro warto zastanowić się nad rozwiązaniem gromadzenia i zarządzania danymi. Najlepiej zabezpieczone przed wszelkimi czynnikami pogodowymi i ryzykiem są profesjonalne centra kolokacyjne. Można tam wykupić przestrzeń dyskową i spać spokojnie. Dane będą w odpowiedni sposób zabezpieczone i archiwizowane.

Jeśli chcemy mieć własną serwerownię kluczową sprawą jest zapewnienie odpowiednich warunków fizycznych -  temperatury w okolicach 18-20 stopni oraz wilgotności na poziomie 45%. Klimatyzacja w serwerowni jest niezbędna. Serwerownia powinna mieć swój osobny system klimatyzacyjny albo chociaż własne systemy sterownicze. Warto pamiętać, że sprzęt nie lubi zmian temperatury. Klimatyzacja powinna utrzymywać taką samą temperaturę przez cały rok.

Stacje robocze

Komputery służące do pracy są w zasadzie bezpieczne. Należy pamiętać, by nie narażać swojego narzędzia pracy na bezpośrednią ekspozycję słoneczną. Powszechne w biurowcach zakazy palenia tytoniu są przyjazne również dla sprzętu komputerowego.

System wczesnego ostrzegania

Dobrze przygotowany serwer powinien mieć zainstalowany system wczesnego ostrzegania przed przegrzaniem.  W sytuacji osiągnięcia krytycznej temperatury powinien się sam wyłączać. W taki upalny dzień jak dziś, warto jest go przetestować, by nie narazić się na ryzyko utraty danych. Dobrze jest też przeprowadzić dodatkową archiwizację danych.

Procedury

W procedurach kryzysowych warto uwzględnić sytuację awarii serwera z powodu przegrzania. Jako pierwsze z powodu temperatury padają dyski twarde. Nie można zapomnieć o dodatkowej archiwizacji. Trzeba zapisać do kogo ma spływać informacja z serwera, kto, w jaki sposób i w jakim czasie ma zareagować.

Jak się ustrzec przed przegrzaniem?

Warto skorzystać z porad specjalistów. Ekspert sprawdzi serwerownię, jej warunki fizyczne: czystość, temperaturę, wilgotność, przepływ powietrza. Przeprowadzi audyt oprogramowania serwera i procedur kryzysowych.

Lepiej dmuchać na zimne!

Podobne artykuły:

 

Opcja.pl - Usługi It dla biznesu