Konto oszczędnościowe – poznaj zalety tej formy gromadzenia pieniędzy

Konto oszczędnościowe – poznaj zalety tej formy gromadzenia pieniędzy NF.pl

Niemal jedna trzecia Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Przebadana przez firmę Lindorff w 2016 roku grupa podkreśla, że nie odkłada środków z myślą o przyszłości, ponieważ nie pozwala im na to wysokość zarobków.

Deklarują także, że nie posiadają odpowiedniej wiedzy finansowej. Jednocześnie podkreślają, że widzą potrzebę odkładania pieniędzy. Podpowiadamy, jak znaleźć prosty sposób na gromadzenie oszczędności.

Polacy wiedzą, że warto jest oszczędzać. Dobrze jest zabezpieczyć finansowo siebie i rodzinę na trudniejsze w życiu chwile, aby móc nie martwić się o pieniądze. Miło jest też sprawić sobie przyjemność i zabrać bliskich np. na wakacje za pieniądze, które nie pochodzą z kredytu. Coraz więcej osób dostrzega plusy regularnego gromadzenia oszczędności, a na rynku jest kilka możliwości, które pozwalają pomnażać nawet drobne sumy. Na przykład na koncie oszczędnościowym.

Co to jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to rachunek, który pozwala na bezpieczne przechowywanie i jednocześnie pomnażanie zgromadzonych na nim pieniędzy. Takie konto jest przede wszystkim lepiej oprocentowane od zwykłych rachunków bankowych, bo roczne oprocentowanie wynosi – w zależności od wielkości zgromadzonych na nim środków – od 0,40 do 2 proc. w skali roku. To właśnie wysokość oprocentowania jest jego główną zaletą. Większość osób najczęściej pozostawia nadwyżki finansowe na zwykłym rachunku bankowym, nie zdając sobie sprawy, że ich pieniądze mogłyby zarabiać właśnie na koncie oszczędnościowym.

Konto oszczędnościowe posiada własny numer, na który można dokonywać wpłat w każdym czasie i w dowolnej wysokości. Ponieważ do konta nie są wydawane karty płatnicze, nie wypłacisz swoich oszczędności pod wypływem impulsu, dzięki czemu twoje oszczędności nie będą topniały. Oczywiście w razie potrzeby możesz je swobodnie wypłacić wykonując przelew.

Jak otworzyć konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe można otworzyć bezpłatnie do prowadzonego już rachunku bankowego. Najczęściej wystarczy kilka kliknięć, by stać się posiadaczem konta oszczędnościowego „podpiętego” do rachunku bankowego. Pieniądze na konto można wpłacać bezpośrednio z innego rachunku bez żadnych limitów. Do konta oszczędnościowego klient ma wygodny dostęp przez Internet, a stan środków zgromadzonych na rachunku oszczędnościowym widoczny jest po zalogowaniu się na rachunek główny. Dostęp do rachunku oszczędnościowego możliwy jest także przez telefon, co pozwala na bieżące monitorowanie wysokości salda.

Jak nauczyć się oszczędzać?

Warto przemyśleć domowy budżet i założyć, że z każdego wpływu na rachunek przeznaczamy np. 10 proc. na oszczędności. Zaraz po wpływie pensji lub innych środków na rachunek najlepiej jest od razu przelać zadeklarowaną kwotę na rachunek oszczędnościowy. I choć wiele osób w tym momencie zapewne pomyśli, że nie stać ich na oszczędzanie, to warto uzmysłowić sobie, że to zaledwie 10 zł z każdych 100 zł. Biorąc pod uwagę, ile pieniędzy co miesiąc wydajemy na rzeczy, których wcale nie potrzebujemy, dobrze jest przemyśleć każdy wydatek i policzyć, jak szybko możemy uzbierać potrzebną kwotę np. na weekendowy wyjazd lub nowy komputer. Systematyczne oszczędzanie nawet małych kwot przynosi duże efekty.

Konto oszczędnościowe – szukaj dodatkowych okazji

Szukając ciekawych ofert warto zwrócić uwagę na propozycję konta oszczędnościowego Toyota Bank z oprocentowaniem do 2 proc. Klienci, którzy chcą założyć tu konto oszczędnościowe, powinni posiadać również konto osobiste, np. Konto Jedyne. Dlaczego warto je mieć? Bo to również dobry sposób na poczynienie oszczędności, szczególnie dla kierowców. Osoby korzystające z Konta Jedynego mogą wziąć udział w promocji Tankuj Korzyści, dzięki której otrzymają nawet do 10 proc. zwrotu wydatków na paliwo.