Krakowski rynek mieszkaniowy – rekord podaży jeszcze przed nami

Krakowski rynek mieszkaniowy – rekord podaży jeszcze przed nami fotograf-wesele.pl

Według informacji przedstawionych w najnowszym raporcie E-VALUER INDEX 2017, opracowanym przez firmę Emmerson Evaluation, mieszkania na krakowskim rynku pierwotnym zdrożały w ubiegłym roku o 5 proc.

Według informacji przedstawionych w najnowszym raporcie E-VALUER INDEX 2017, opracowanym przez firmę Emmerson Evaluation, mieszkania na krakowskim rynku pierwotnym zdrożały w ubiegłym roku o pięć proc. To największy wzrost odnotowany dla miast wojewódzkich. W bieżącym roku można oczekiwać rekordowej podaży, co sprawi, że ceny nowych i używanych mieszkań będą stabilne i pozostaną na obecnym poziomie.

E-VALUER INDEX 2017 to już czwarta edycja kompleksowego raportu na temat rynku mieszkaniowego w Polsce, przygotowywanego przez ekspertów od wyceny nieruchomości z Emmerson Evaluation. Raport obejmuje mediany[1] cen transakcyjnych mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym oraz stawek czynszu w największych miastach Polski.

Jak wynika z raportu, w 2016 roku ceny krakowskich mieszkań z rynku pierwotnego były na tle innych dużych ośrodków w Polsce jednymi z najmocniej drożejących lokali. Podobne wzrosty cen nowych mieszkań (o pięć proc.) miały miejsce jedynie w Lublinie i Opolu. O wiele mniejszą dynamikę podwyżek eksperci Emmerson Evaluation zanotowali natomiast dla krakowskiego rynku mieszkań używanych, tutaj ceny podniosły się jedynie o jeden proc.

Nowe mieszkania najbardziej rozchwytywane

Według prognoz Emmerson Evaluation w 2017 roku krakowski rynek mieszkaniowy czeka jednak stabilizacja. Zanotowana w raporcie E-VALUER INDEX 2017 dla rynku pierwotnego mediana cen transakcyjnych za jeden mkw. w Krakowie wynosiła w 2016 roku 6563 zł dla rynku pierwotnego i 5988 zł dla wtórnego. Podobnie jak w wielu innych lokalizacjach, również w stolicy Małopolski, rynek nowych mieszkań najmocniej przyciąga kupujących.  – Duży popyt jest jednak coraz skuteczniej zaspokajany przez ofertę deweloperów. W 2016 roku liczba zezwoleń na budowę wydana w Krakowie była najwyższa od sześciu lat i wyniosła wg danych GUS 9 649, w tym ponad dziewięć tysięcy stanowiły pozwolenia na budowę uzyskane właśnie przez deweloperów. Na krakowskim rynku pierwotnym możemy zatem spodziewać się w najbliższych latach  rekordowej podaży mieszkań – mówi Magdalena Kliś-Suwała, dyrektor regionalny krakowskiego oddziału Emmerson Evaluation. – Rosnąca podaż nowych mieszkań powinna też już w bieżącym roku ustabilizować ceny na obecnym poziomie – prognozuje Kliś-Suwała.

Gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej?

– Co ciekawe, jeśli spojrzymy na dane dotyczące dzielnic Krakowa, to trend zwyżkowy dla rynku pierwotnego nie potwierdza się w przypadku Śródmieścia. W tej części miasta ceny nowych mieszkań spadły o cztery proc., podczas gdy ceny używanych lokali wzrosły o cztery proc. – zauważa Magdalena Kliś-Suwała. W pozostałych krakowskich dzielnicach trendy były już zbliżone i rynek pierwotny zyskiwał w porównaniu do wtórnego. Śródmieście pozostało jednak najdroższą krakowską dzielnicą z medianą cen za 1 mkw. nowego lokalu w wysokości 6711 zł, a używanego 6650 zł. Z kolei poszukujący najtańszych mieszkań, powinni rozejrzeć się za czterema kątami na rynku wtórnym w Nowej Hucie, gdzie mediana ceny za jeden mkw nie przekraczała pięciu tysięcy zł (4 812 zł). Również w granicach tej dzielnicy można szukać najniższych cen w ofercie deweloperów, mediana cen nowych mieszkań wyniosła tu 5 316 zł/mkw.

Wynajem dobrą inwestycją

Popularność nowych mieszkań deweloperskich to również wynik atrakcyjności inwestycji w nieruchomości pod wynajem, zwracają uwagę eksperci Emmerson Evaluation. – Do inwestycji w ten segment rynku zachęca Polaków wysoka rentowność oraz bezpieczeństwo tej formy lokowania kapitału. W przypadku rynku krakowskiego, raport E-VALUER INDEX 2017 wskazuje, że dla mieszkań niedawno zakupionych, które zostały wybudowane w latach 2014-2016 stopa zwrotu z najmu wynosi już od 4,3 do nawet 5,8 proc. To blisko dwa czy nawet trzy razy więcej niż można uzyskać na lokacie w banku – komentuje ekspertka Emmerson Evaluation.

 [1] Mediana (tzw. wartość środkowa, dzieląca zbiór na dwie równe części) lepiej odzwierciedla informację na temat cen nieruchomości niż średnia, ponieważ na jej wynik, nie wpływają pojedyncze wartości znacznie odchylające się od większości transakcji typowych w całym zbiorze (takie jak np. zakup jednej nieruchomości luksusowej).

ZOOM bsc Agnieszka Smużewska