Kredyty samochodowe - jak znaleźć ofertę dostosowaną do swoich potrzeb?

Kredyty samochodowe - jak znaleźć ofertę dostosowaną do swoich potrzeb? toyotabank.pl

Kredyty samochodowe są jedną z najbardziej popularnych form finansowania. Dzięki takiemu wsparciu, można cieszyć się pojazdem bez konieczności nadmiernego obciążania domowego budżetu i pozbawiania się „oszczędności życia”.

Kredyt samochodowe to produkty, które w ofercie ma praktycznie każdy bank. Chociaż ich specyfika jest podobna, różnice w kosztach czy warunkach przyznawania finansowania mogą być znaczne. I to właśnie one mogą zaważyć na przewadze jednego rozwiązania nad drugim. Dlatego przed wyborem konkretnego rozwiązania, warto przeanalizować swoje oczekiwania i potrzeby. Dzięki temu kredyty samochodowe mogą stać się kredytami szytymi na miarę.

Określ swoje potrzeby

Aby wybrać finansowanie dopasowane do potrzeb, przede wszystkim należy je określić. Musisz wiedzieć, czego oczekujesz – dzięki temu uda się zawęzić poszukiwania odpowiedniej oferty. Pomoże w tym odpowiedź na kilka znaczących pytań, m.in.:

  • chcesz sfinansować nowy czy używany samochód?
  • jaka kwota kredytu będzie Ci potrzebna?
  • czy zależy Ci na krótkim okresie finansowania czy niskiej racie miesięcznej?
  • zamierzasz zakupiony pojazd użytkować nawet po spłacie kredytu?

To zaledwie kilka przykładowych pytań – podobną listę możesz stworzyć samodzielnie.

Rozpocznij poszukiwania

Wybór przypadkowego kredytu samochodowego może Cię wiele kosztować – szczególnie, jeśli trafisz na jedną z najdroższych ofert na rynku. Różnice w kosztach są znaczące, nierzadko przekraczając kilka tysięcy przez cały okres kredytowania. Mając już wstępnie sprecyzowane swoje potrzeby, czas przystąpić do poszukiwań korzystnej oferty kredytowej.

Często popełnianym błędem jest ograniczanie się np. do banku, w którym właściciel auta ma założone konto osobiste. Chociaż istnieje duże prawdopodobieństwo, iż instytucja przedstawi korzystną propozycję, nie można się do niej ograniczać. Nigdy nie wiesz, jaką ofertę zaproponuje konkurencyjny bank, prawda?

Jak wybrać dobry kredyt samochodowy?

Istnieje wiele czynników, które kredyty samochodowe czynią atrakcyjnymi. Warto wziąć je pod uwagę, by dotrzeć do oferty najbardziej zbliżonej do swoich potrzeb i oczekiwań.

  • Wysokość wkładu własnego

Różna jest polityka banków odnośnie minimalnego wkładu własnego. Chociaż kredytobiorcy najchętniej „na start” nie płaciliby nic, nie jest to możliwe. Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę sprawdź, ile środków potrzebujesz w celu uruchomienia kredytu. Zwykle minimalną wartością jest 10%.

  • Możliwość sfinansowania używanych aut

Nie każdy potencjalny kredytobiorca chce nabyć fabrycznie nowy pojazd. Dlatego warto sprawdzić, który bank proponuje kredyty samochodowe na używane auta.

Należy jednocześnie poznać warunki finansowania, m.in. w kwestii maksymalnego rocznika pojazdu, jego źródła (może być wymagana np. faktura VAT, faktura VAT-marża).

  • Minimalny / maksymalny okres kredytowania

Okres kredytowania to jeden z parametrów, które wpływają na wysokość całkowitej kwoty do spłaty. Im jest on dłuższy, tym wyższa suma zobowiązania. Nie zawsze jednak krótki czas trwania umowy jest korzystny – wpływa bowiem na obniżenie zdolności kredytowej, zmniejszając szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji.

  • Wysokość miesięcznej raty

Wysokość raty zależy od wielu czynników. Można jednak znaleźć taki kredyt, w którym koszt miesięcznego zobowiązania będzie niższy – nawet o 40%. Przykładem jest Kredyt SMARTPLAN na nowe pojazdy w ofercie Toyota Banku (RRSO 11,48%). Tak niska rata jest wynikiem wysokiej wartości rezydualnej samochodów marki Toyota i Lexus. Kredytobiorca spłaca wyłącznie tę część, która odpowiada faktycznej utracie wartości pojazdu w okresie kredytowania.

Tego rodzaju kredyt dostępny jest także w wersji dla aut używanych.

  • Koszty zaciąganego zobowiązania

To, że bank dolicza odsetki i koszty pozaodsetkowe do pożyczonej kwoty, jest oczywiste. Należy jednak dążyć do tego, by całkowita kwota pozostała do spłaty była jak najniższa. W jej oszacowaniu pomoże informacja o RRSO – rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania. Jest to parametr, który uwzględnia wszystkie koszty – nie tylko oprocentowanie, ale również prowizję, ubezpieczenie itp.

Poświęć chwilę na przeanalizowanie swoich oczekiwań względem kredytu samochodowego. Dzięki temu znajdziesz ofertę, która najbardziej wpisuje się w Twoje potrzeby. Przełoży się to nie tylko na satysfakcję z użytkowania pojazdu, ale również na oszczędność pieniędzy.