Kupić czy wynająć? Czyli jak zamieszkać w wymarzonym miejscu.

Kupić czy wynająć? Czyli jak zamieszkać w wymarzonym miejscu. 19.dzielnica

Wszyscy ci, którzy myślą o przeprowadzce, na pewno analizują różne opcje i pomysły. Rynek oferuje nam dwie główne opcje: mieszkania na wynajem i te do zakupu. Na jakie się zdecydować? Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań?

W Polsce wciąż króluje przekonanie, że zakup lokalu zawsze jest lepszy niż długoletni wynajem. Ludzie nie chcą płacić obcemu za lokum, które nigdy nie będzie ich własnością i wolą wziąć kredyt na coś, co w końcu stanie się ich własnością. Jednak zarówno zakup gotowego mieszkania w Warszawie, jak i wynajem mają szereg plusów, ale też minusów.

Sytuacja prywatna i zawodowa

Zastanawiając się nad tym, co będzie dla nas najlepszą opcją, musimy rozważyć kilka kwestii. Przede wszystkim – poważnie podejść do naszych planów na przyszłość i pomysłów na życie.

Prywatne M to opcja dla tych, którym zależy na tym, by mieć poczucie „posiadania” czegoś na własność. To co prawda nieco złudny pogląd – lokum kupowane za pożyczone pieniądze jest przez długie lata obciążone hipoteką na rzecz banku – ale wciąż dominujący.

Zaletą takiej inwestycji jest to, że sami możemy decydować o tym, jak urządzić wnętrze, gdzie postawić kuchenkę, jakie łóżko wybrać. Małe rzeczy sprawiają, że czujemy się bardziej u siebie, pewniej i bezpieczniej.

To lepsze rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, ludzi, którzy są pewni swoich planów i wiedzą, że w tym właśnie miejscu chcą spędzić większą część swojego życia. To także dobra opcja dla wszystkich, przekonanych o stałości swoich zarobków i tego, że będą w stanie spłacić kolejną ratę kredytu.

Inwestycja dla pokoleń

Kolejnym plusem, który wymieniają zwolennicy posiadania swojego M to ten, mówiący o długoterminowej, opłacalnej, pokoleniowej inwestycji. Faktycznie – mieszkanie to pewny majątek, którego koszt może się zwrócić. Taki lokal (przynajmniej teoretycznie) zawsze można sprzedać.

Taka inwestycja to bez wątpienia dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie muszą zaciągać kosztownych zobowiązań. Wtedy zakup gotowego mieszkania w Warszawie (np. na nowoczesnym osiedlu jak 19.Dzielnica) czy w innym dużym mieście staje się oczywistym wyborem.

To, co posiadamy na własność, bez wątpienia jest lepsze niż to, co musimy „wypożyczyć”. O ile naprawdę te cztery kąty są nasze, a nie banku.

19.dzielnica 19.dzielnica


Swoboda działania

Fani wynajmu podkreślają z kolei, jak istotne jest dla nich poczucie wolności i niezależności. Czują, że mieszkanie, które nie jest ich i które nie jest obciążane hipoteką, daje im więcej swobody działania i wyboru.

Zmiana pracy lub chęć spróbowania życia w innym miejscu nie jest wtedy tak problematyczna i nie wymaga wypełniania żadnych skomplikowanych procedur. Wystarczy wypowiedzieć umowę najmu i już, jesteśmy wolni!

Formuła wynajmu to też bez wątpienia lepszy wybór w przypadku kłopotów finansowych czy utraty zatrudnienia. W takim przypadku możemy zrezygnować z aktualnego miejsca zamieszkania i wybrać mniejsze, na przedmieściach.

Taka sytuacja daje nam większe pole manewru i szanse na zażegnanie kryzysu. Wynajem nie wiąże nas na długie lata, jak zwykle robi to kredyt. Pamiętajmy, że – w skrajnych przypadkach – kupione dzięki niemu lokum może nam zostać odebrane. Wtedy nie tylko tracimy mieszkanie, ale też zostajemy obciążeni długami.

Rozsądek i rozwaga

Decyzja o wyprowadzce z domu rodzinnego to poważny krok w dorosłość. Wymaga czasu, rozsądnego planowania i masy przemyśleń. W zależności od naszych planów i życiowych ambicji możemy zdecydować się na podnajem pokoju lub mieszkania albo zakup takiego na własność. Jedna i druga opcja ma zarówno plusy, jak i minusy. Bo przecież nie ma nic za darmo!

Ale wystarczy trochę refleksji, dobry budżet i pomysł, by zapewnić sobie spokojne, wygodne życie na długie lata. O jednym zawsze pamiętajmy – to nasz dom i nasze wybory. Nie pozwólmy więc nikomu podjąć tej decyzji za nas. Wynajem czy kupno? To zależy tylko od nas!