Multimedialne kursy przyszłością szkoleń?

Multimedialne kursy przyszłością szkoleń? nf.pl

Do niedawna przedsiębiorcy, wysyłając swoich pracowników na szkolenia, chętnie korzystali z dotacji unijnych. Niestety pieniądze z Unii szybko się kończą – większość puli na lata 2007-2013 została już rozdysponowana. Poszerza się natomiast oferta kursów elektronicznych, wydawanych na płytach CD lub online, w systemie e-learningowym. Szkolenia te cieszą się coraz większym zainteresowaniem, głównie ze względu na nawet kilkunastokrotnie niższe koszty.

Do ceny tradycyjnego szkolenia (minimum kilkaset złotych) trzeba jeszcze często doliczyć niemały koszt dojazdu i noclegu. E-szkolenia kosztują już od kilkudziesięciu złotych, a pod względem merytorycznym zazwyczaj nie ustępują tym tradycyjnym i również kończą się przyznaniem kursantowi certyfikatu. Z punktu widzenia pracodawcy istotną zaletą jest też to, że e-szkolenie można odbyć na firmowym komputerze. A zatem nawet gdy pracownik się szkoli, pozostaje cały czas na miejscu.

– Szkolenia w systemie e-learningowym pozwoliły naszej księgowej na doskonalenie swoich umiejętności w dogodnym dla niej czasie i tempie, bez kolidowania z bieżącymi obowiązkami i narażania firmy na dodatkowe koszty jak delegacje, diety i czas, który musiałaby poświęcić, aby znaleźć się na szkoleniach tradycyjnych – mówi Leszek Pachnik z firmy Sorimex z Torunia.

Wadą szkoleń elektronicznych, przynajmniej dla niektórych, może być brak kontaktu z żywą osobą czy innymi kursantami. Nagrany lektor nie zastąpi wykładowcy chociażby dlatego, że nie możemy zadawać mu pytań. Brak ten rekompensuje jednak szereg zalet, do których, oprócz oszczędności pieniędzy i czasu, można zaliczyć możliwość zatrzymania szkolenia w dowolnym momencie i kontynuowania w innym terminie, a także wielokrotny powrót do interesujących nas informacji, również po zakończeniu nauki. E-szkolenie odbywamy więc we własnym tempie i o dowolnej porze, z dowolnego miejsca na świecie, co daje duży komfort. Sami decydujemy, kiedy zrobić przerwę, co powinniśmy powtórzyć, a co możemy pominąć.

– Szkolenia są napisane prostym, przystępnym językiem i bardzo przejrzyście skonstruowane, dzięki czemu można szybko dotrzeć do potrzebnych informacji – mówi Jan Pocięgiel z krakowskiej firmy Sok-Pol II, która dla swoich pracowników kupiła multimedialne szkolenia „e-Prawnik. Umowy i pisma dla Twojej firmy” oraz „Kadry i płace bez tajemnic”. – Zawarte tam informacje przydają się w codziennej pracy.

Do wyboru są dwie formy – szkolenie online na platformie e-learningowej lub na CD. Ta druga opcja powinna zainteresować zwłaszcza tych, którzy nie mają stałego dostępu do internetu. Kursy w obu formach oferuje Akademia InsERT, produkująca szkolenia dla przedsiębiorców, księgowych, kadrowych, a także specjalistyczne szkolenia z obsługi programów komputerowych.

To, czy lepiej odbyć szkolenie elektroniczne, czy tradycyjne, tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji kursanta – czy woli wykład w sali szkoleniowej, czy naukę na własnym komputerze. I chociażby z tego powodu e-learning nie wyprze całkowicie tradycyjnych szkoleń. Natomiast jeśli ktoś do tej pory uczył się głównie z książek, to multimedialne szkolenie – z licznymi filmikami, animacjami i interaktywnymi ćwiczeniami – z pewnością będzie dla niego ciekawą alternatywą.

Marek Szklarz InsERT SA