Na czym można oszczędzić podczas budowy domu?

Na czym można oszczędzić podczas budowy domu? Fotolia

Budowa domu to niemały wydatek. Dosyć często jednym z sposobów szukania oszczędności jest kupno tańszych materiałów.

Jednakże ze względu na to, iż każda nasza niewłaściwa decyzja może być brzemienna w skutkach oszczędzanie na materiałach budowlanych, wykończeniowych nie powinno w ogóle wchodzić w rachubę. Czy jest coś na czym można oszczędzić podczas budowy domu?

Szukać oszczędności powinniśmy już na etapie gdy zostanie nam przedstawiony projekt domu. Dzięki przemyślanej strategii z pewnością uda nam się uniknąć znacznej ilości nieprzemyślanych wydatków, które bardzo często powodują, iż termin ukończenia budowy wydłuża się.

Działka budowlana

Decydując się na małą powierzchnię gruntu, lokalizację oddaloną od miasta z pewnością znajdziemy działkę o niższej cenie. Przed zakupem takiej działki dobrze przeanalizujmy czy taka inwestycja się nam opłaci - czasami niższa cena jest spowodowana brakiem dostępu do mediów. Musimy także pamiętać o wzroście kosztów dojazdów do pracy czy szkoły.

Projekt domu

Już na etapie projektu domu możemy zastosować zmiany w rozmieszczeniu i liczbie pomieszczeń, zrezygnować z niepotrzebnych balkonów, piwnicy, dzięki którym będziemy mieli spore oszczędności. Niejednokrotnie bywa tak, iż korzystniejsze dla osoby budującej jest uwzględnienie garażu od razu w projekcie, niż wybudowanie go w późniejszym terminie jako dobudówkę. Podczas zatwierdzania projektu domu należy pamiętać, iż prostsze rozwiązania są bardziej ekonomiczne. Nie zapominajmy dokładnie rozważyć kwestii pokoi. Często zdarza się, iż przynajmniej jeden pokój w domu jest niewykorzystany, a niestety zimą ogrzać go trzeba.

Dach domu

W przypadku dachu domu należy pamiętać, iż każdy z dużą ilością załamań będzie bardziej skomplikowany w wykonaniu i droższy aniżeli prosta, dwuspadowa konstrukcja. Im więcej skosów, tym więcej naszego budżetu pochłonie pokrycie dachu blachą, dachówką czy innym materiałem. Nie tylko chodzi tu o sam materiał pokrywający ale i o usługi ekipy budowlanej, która będzie zakładała pokrycie. Podobnie jest z realizowaniem projektu domu – im bardziej nietypowy, tym więcej pieniędzy pochłania jego realizacja.

Podobne artykuły: