Nie tylko stolica Unii Europejskiej. Zobacz najbardziej inspirujące miejsca w Brukseli

Nie tylko stolica Unii Europejskiej. Zobacz najbardziej inspirujące miejsca w Brukseli NF.pl

Myślisz, że do Brukseli podróżują wyłącznie osoby, które interesują się polityką? Nic bardziej mylnego.

Mimo klimatu przypominającego niekiedy deszczowy Londyn to 1,5-milionowe miasto jest siedzibą nie tylko NATO, ale także miejscem wielu atrakcji, w tym tej najbardziej znanej, czyli Manneken Pis.

Na co dzień w stolicy Belgii mieszka 40 tysięcy urzędników Unii Europejskiej, 4 tysiące pracowników NATO oraz około 300 lobbystów i pracowników ambasad, co czyni Brukselę wyjątkowo urzędowym miastem. Na szczęście Ty masz zdecydowaną przewagę wobec nich – wolny czas.

Sprawdź, co ciekawego, według pracowników sieci AccorHotels, warto zobaczyć w Brukseli – mieście, w którym wymyślono frytki, na świat przyszła słynna aktorka Audrey Hepburn, a na jeden kilometr kwadratowy przypada 159 restauracji.

Atom wielkiej wagi

To jeden z najważniejszych symboli Brukseli. Atomium, czyli powiększona 165 miliardów razy cząsteczka żelaza o wysokości 103 metrów i wadze 2,5 tysięcy ton, to pozostałość po Światowej Wystawie Expo zorganizowanej w 1958 roku. Na razie obiekt cały czas doskonale się prezentuje, zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Można zwiedzać 5 z 9 dostępnych gigantycznych kul. Znajdziesz w nich różne wystawy czasowe i restaurację w najwyższej sferze z widokiem na miasto. Gratka nie tylko dla miłośników chemii!

W Brukseli na Wielkim Placu

Brukselski główny plac to dobre miejsce, by rozpocząć zwiedzania miasta, zwłaszcza że znajduje się tu wiele wygodnych hoteli takich jak Novotel Brussels Centre Tour Noire, który mieści się w okolicy słynącej z restauracji serwujących doskonałe owoce morza.

Grand Place robi oszałamiające wrażenie, zarówno nocą, jak i za dnia, a jego zabytkowa zabudowa trafiła na światową listę UNESCO. To tu mieści się XIV-wieczny gotycki ratusz (Hôtel de Ville) oraz dom hiszpańskich królów (Maison du Roi) z XVI wieku. Są też liczne malownicze kamieniczki i rzeźba… siusiającej dziewczynki – Jeanneke Pis.

Na pewno słyszałeś o męskiej wersji pomnika, czyli Manneken Pis, zbudowanym w 1619 roku, który znajduje się niedaleko Parlamentu Brukselskiego. Dlaczego rodzeństwo z brązu zostało uwiecznione w tak niecodziennej pozie, tego nie wie nikt, ale wszyscy uwielbiają te pomniki. Warto zobaczyć oba z nich, zwłaszcza że dzieli je około 10-minutowy spacer. Jak głosi legenda, dotknięcie prawego ramienia chłopca przynosi szczęście. Z pewnością jednak jest nie lada wyczynem, ponieważ siusiający maluch mierzy 61 centymetrów i trudno go dosięgnąć. Z okazji świąt i podczas festiwalów Manneken Pis jest przebierany w różne kostiumy. Raz miał na sobie nawet przebranie robotnika, a jego ubranko przepasano szarfą z logo Solidarności.

Samochody, czekolada i komiksy, czyli muzea po brukselsku

Mimo oficjalnego charakteru Bruksela to miasto, w którym można bardziej niż miło spędzić czas, a muzea są tu wyjątkowo ciekawe. Fanów motoryzacji ucieszy Autoworld z wystawą goszczącą 350 stylowych samochodów, natomiast miłośnicy militariów odnajdą się w Królewskim Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej. Komiksowe fantazje spełnisz w słynnym Muzeum Komiksu (Centre Belge de la Bande Dessinée), a beztroskie chwile dziecięcych zabaw przypomnisz sobie w Muzeum Zabawek (Le Musée du Jouet), które zajmuje powierzchnię aż 1000 metrów kwadratowych. Podczas wycieczki po Brukseli znanej również jako stolica piwa nie można odmówić sobie spróbowania tego trunku, co łatwo połączyć z pożyteczną wizytą w Muzeum Browarnictwa (Musée bruxellois de la Gueuze). Jeśli nie gustujesz w piwie, czeka na Ciebie słodka niespodzianka – Muzeum Kakao i Czekolady (Musée du Cacao et du Chocolat).

Na wzgórzu sztuk

Jeśli poszukujesz wspaniałych widokó w, wybierz się na Wzgórze Sztuk (Monts des Arts), skąd doskonale widać wieżę ratusza na Grand Place oraz Bazylikę Najświętszego Serca (Koekelberg), największy na świecie kościół w stylu art déco. W pobliżu czeka też na Ciebie kolejna dawka historii – Muzeum Instrumentów Muzycznych i Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych oraz Pałac Królewski, który cały czas pozostaje siedzibą króla Belgii i rządu.

Bruksela w świątecznej odsłonie

Boże Narodzenie to jeden z najpiękniejszych okresów. Jeśli więc lubisz ten niezwykły klimat, jedź do Brukseli na świąteczny jarmark, nazywany przez miejscowych Plaisirs d’hiver (zimowa zabawa). Można spędzić miło czas na lodowisku o długości 100 metrów lub odwiedzić 200 różnych drewnianych budek z bożonarodzeniowymi ozdobami i lokalnymi pysznościami, jak chociażby belgijskie czekoladki czy gofry (Waffeln). Jeśli lubisz targi, spodoba Ci się również ten organizowany na Placu Châtelain. Kupisz tu świeże, lokalne produkty np. belgijskie sery w różnych odmianach.

Szukasz pomysłu na wypoczynek? Jedź do Belgii, która o każdej porze roku zachwyci Cię piękną architekturą, eleganckimi hotelami w Brukseli i restauracjami, oferującymi regionalne przysmaki i napoje.

They.pl