Najczęstsze oszustwa finansowe w Internecie, zapobieganie

Najczęstsze oszustwa finansowe w Internecie, zapobieganie oszustwo.info

Banałem jest stwierdzenie, że każda aktywność ludzka może mieć pozytywne i negatywne aspekty.

Dynamiczny rozwój metod komunikacji, takich jak Internet ułatwia nam funkcjonowanie we współczesnym świecie ale też stwarza nowe możliwości dla wszelkiej maści oszustów i naciągaczy.

Przykładem takiego nowoczesnego oszustwa jest tak zwany phishing. W dużym skrócie polega to na wyłudzeniu od nas danych niezbędnych do zalogowania się do internetowej bankowości. Oszust wysyła do nas korespondencje mailową, która do złudzenia przypomina oficjalną. Zostajemy w niej poproszeni o zmianę hasła bądź ponowną weryfikacje konta. Odnośnik w wiadomości kieruje nas do fałszywej strony banku i jeśli nie będziemy uważni oszust w ten prosty sposób uzyska wszelkie niezbędne dane do naszej bankowości. Innym popularnym sposobem jest załączenie w wiadomości mailowej programu, który zainstaluje się w naszym komputerze i pozwoli zdalnie rejestrować klawisze naciskane przez użytkownika danego komputera.

Czasami oszuści liczą na naszą nieuwagę i korzystając z maila wysyłają nam wiadomości o natychmiastowej konieczności spłacenia rat kredytu, bądź opłat bankowych, których nie opłacenie będzie oznaczać konsekwencje finansowe. Spanikowany odbiorca takiej wiadomości klika w link załączony do korespondencji, a ten przenosi go do spreparowanej strony banku. Wykonanie przelewu oznacza, że właśnie wysłaliśmy naciągaczowi pieniądze.

Żeby ustrzec się przed tego typu oszustwem musimy pamiętać o dwóch żelaznych zasadach. Wszelkie operacje bankowe wykonujemy tylko i wyłącznie za pośrednictwem oficjalnej strony banku i pamiętamy,  że bank nigdy nie prosi nas o zalogowanie się poprzez załącznik w korespondencji mailowej. Innym popularnym polem na którym oszuści są aktywni jest e-handel. Dziś każdy czy to za pośrednictwem jednego z popularnych serwisów aukcyjnych, czy też zakładając własną stronę internetową może handlować w sieci.

Oszuści umieszczają w sieci ogłoszenie o sprzedaży produktu, zazwyczaj w bardzo atrakcyjnej cenie opatrzone zdjęciami pobranymi z sieci. Nieświadomy niczego klient klika zakup, wysyła pieniądze na wskazane konto i nigdy nie otrzymuje produktu. W tym wypadku sposób na uchronienie się przed oszustwem jest tylko jeden, a mianowicie daleko posunięta podejrzliwość. Możemy również regularnie zaglądać na strony takie jak www.oszustwo.info i sprawdzać wiarygodność serwisów, z których korzystamy. Przed zakupem sprawdzajmy sprzedawców, komentarze i opinie w sieci i to jak długo sklep czy sprzedawca funkcjonuje w przestrzeni internetowej. Jeśli damy się nabrać - nie odpuszczajmy i udajmy się na policję, bo oszuści bardzo często liczą na nasze lenistwo.