Najlepszy smartfon do zdjęć – HDR i rozpiętość tonalna

Najlepszy smartfon do zdjęć – HDR i rozpiętość tonalna sonymobile.com/pl

Coraz więcej osób rezygnuje z dużych, profesjonalnych aparatów i skupia się na fotografiach wykonywanych smartfonem.

Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wybierania smartfona, jeśli zależy nam na dobrej jakości zdjęć? Co to jest HDR? Co warto wiedzieć o rozpiętości tonalnej?

Parametry dobrego aparatu w smartfonie

Wbrew powszechnej opinie jak największa ilość megapikseli nie świadczy o tym, że aparat będzie robił dobre zdjęcia. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wielkość matrycy – im większa, tym lepiej. To ile megapikseli powinien mieć aparat zależy od wielu czynników, w tym od wielkości matrycy. Jak największa ilość megapikseli nie gwarantuje świetnych zdjęć. Im więcej pikseli umieszczono na matrycy, tym gorzej one pracują. Mogą generować więcej szumów, mają mniejszą rozpiętość tonalną i rejestrują mniej światła. Co to oznacza dla naszych zdjęć? Trudności z zarejestrowaniem na zdjęciach detali w kontrastowych scenach i prześwietlenie jasnych obiektów. Pamiętajmy, więc by przy wyborze telefonu brać pod uwagę i ilość megapikseli, i wielkość matrycy. To jakie zdjęcia zrobi dany smartfon, zależy też od jakości i wielkość obiektywu, procesora obrazu, optycznej stabilizacji obrazu, aplikacji fotograficznej, autofokusa, formatu zapisu oraz wielu nowoczesnych technologii, w które są wyposażone obecne telefony.

Do czego mi HDR w aparacie?

HDR (High Dynamic Range) jest to technika wykonywania zdjęć, w której wszystkie elementy fotografowanego obrazu zostają równomiernie doświetlone. Dzięki zastosowaniu tej technologii na zawsze możemy pożegnać się z problemem przepalonego nieba albo zbyt ciemnych plam na zdjęciach. Podczas stosowania HDR zdjęcie jest trzykrotnie utrwalane w pamięci telefonu w trzech różnych wariantach. Jedno jako prześwietlone, drugie niedoświetlone, a trzecie normalne. Następnie wszystkie te obrazy są łączone ze sobą w taki sposób, aby otrzymać optymalne oświetlenie we wszystkich punktach zdjęcia. Technologia HDR często nazywana jest próbą odwzorowania tego, jak naturalnie widzi ludzkie oko. Zdjęcia zrobione za pomogą tej techniki mają wyważony stosunek światła do cienia, który jest zbliżony do zakresu dynamiki ludzkiego wzroku.

Z funkcji HDR w telefonie warto skorzystać, gdy fotografowana scena zawiera duże kontrasty świetlne. Zwykle jest przydatna przy fotografowaniu natury, architektury i krajobrazów, które nie mają zbyt wiele ruchomych elementów. Przy krajobrazach zwykle występują duże kontrasty pomiędzy jaśniejszymi elementami (niebo) i ciemniejszymi (ziemia), więc HDR pomoże zbilansować te różnice. Podobnie sprawa wygląda przy silnym słońcu, które potrafi prześwietlić wiele elementów zdjęcia oraz zbyt dużej ilości światła na drugim planie. Ciekawe ujęcia często niszczy światło wpadające przez okno do ciemniejszego pomieszczenia. Zastosowanie techniki HDR sprawi, że na zdjęciu głębokie cienie i przepalone plamy zostaną zbalansowane. Pamiętajmy jednak, że wrogiem technologii HDR jest ruch. Długi proces wykonywania zdjęcia nie pozwoli uchwycić ruchomych obiektów i spowoduje, że na zdjęciu zobaczymy duchy zamiast konkretnych postaci. Podobnie sprawa wygląda, gdy nie będziemy trzymać telefonu stabilnie – każde poruszenie odbije się na ostrości zdjęcia.

Jeśli komuś zależy na najwyższej jakości zdjęć, to na pewno zainteresuje go Sony Xperia XZ Premium, którego aparat współgra z pierwszym na rynku smartfonów wyświetlaczem 4K HDR. Zastosowana technologia zapewnia doskonały kontrast, niesamowite odwzorowanie kolorów i bardzo wyraźny obraz. Więcej na temat tego modelu Sony można przeczytać na https://www.sonymobile.com/pl/products/phones/xperia-xz-premium/.

Co to jest rozpiętość tonalna?

Rozpiętość tonalna, nazywana również dynamiką tonalną, to według najprostszej definicji różnica między najjaśniejszym, a najciemniejszym punktem w fotografowanej scenie. Jej wartość mierzy się w jednostce EV (exposure value), czyli przysłonach. Można ją rozumieć jako różnicę między dwoma skrajnymi punktami – najjaśniejszym i najciemniejszym.

Kiedy mówimy o rozpiętości tonalnej materiału światłoczułego, to jest ona duża, kiedy da się ująć wiele szczegółów w jasnych oraz ciemnych partiach. Co więcej, jest to możliwe nawet w silnie kontrastowych scenach, na przykład w jasny, słoneczny dzień, kiedy cienie są bardzo duże. Gdy patrzymy na zdjęcie, które jest szerokie tonalnie, możemy odnieść wrażenie, że obraz jest nieco płaski – jest na nim tak wiele informacji na temat jasności obrazu, że kiedy zmienimy go na czarno-biały cały wydaje się szary. Za to fotografia z wąską rozpiętością tonalną jest silnie kontrastowa, zamieniona na czarno-białą ma bardzo mało szarości, dominuje w niej czysta biel i czerń. Fotografowie preferują pracę ze zdjęciami z szeroką dynamiką tonalna, bo na takich zdjęciach można samemu zdecydować o tym, jak będą rozłożone kontrasty po obróbce. Zdjęcia o wąskiej rozpiętości tonalnej nie da się obrobić na wiele sposobów, za to odbitkę zdjęcia z szeroką dynamiką tonalną można obrobić kontrastowo lub stonowanie. Wszystko zależy od fotografa. Pamiętajmy, więc że im większa rozpiętość tonalna, tym lepiej dla naszych przyszłych zdjęć. Jak uzyskać jak największą dynamikę tonalną?

Aby zwiększyć rozpiętość tonalną danej fotografii, należy zastosować znaną nam już technikę HDR. Przy wielokrotnym naświetlaniu danej sceny przy różnych czasach naświetlania, tej samej przysłonie oraz czułości ISO otrzymujemy obraz składający się z wielu różnych ekspozycji. Osoby bardziej zaawansowane mogą według własnego uznania ustawiać czas oraz ISO przy zwiększonej lub zmniejszonej czułości, ale może się to zakończyć degradacją jakości obrazu. Osoby początkujące mogą zdać się po prostu na dobry aparat w smartfonie, który zrobi serie zdjęć  (zazwyczaj trzy), z których część będzie prześwietlona, część normalna, a część niedoświetlona. Potem aparat wszystkie te obrazy łączy w jedno, a my otrzymujemy zdjęcie o szerokiej dynamice tonalnej, które można dowolnie obrabiać.