Najsłynniejsze filmy Oscarowe – które produkcje zdobyły najwięcej statuetek?

Najsłynniejsze filmy Oscarowe – które produkcje zdobyły najwięcej statuetek? scentre.pl

Oscary to najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody przemysłu filmowego na świecie. Jak prezentuje się lista najhojniej nagrodzonych przez Amerykańską Akademię Filmową? Oto ranking filmów, które zdobyły najwięcej Oscarów!

Ben Hur (1959), reż. W. Wyler – 11 Oscarów

Ta monumentalna historia niesłusznie skazanego na katorżniczą pracę żydowskiego wojownika Ben Hura, w której tle przedstawione są wydarzenia historyczne z początków naszej ery, a także życie Jezusa Chrystusa, do dziś uważana jest za jedno z największych dokonań kinematografii. Ten film miał wszystko – gigantyczny jak na owe czasy budżet (15 milionów dolarów), wielkie gwiazdy (Charlton Heston), wielkie sceny batalistyczne z tysiącami statystów i zapierającymi dech w piersiach zdjęciami i scenografią. Trudno dziwić się, że obraz zdobył aż 11 Oscarów i przez blisko 40 lat był samodzielnym liderem w liczbie zdobytych statuetek.

Titanic (1997), reż. J. Cameron – 11 Oscarów

Miłość, która nie miała szansy powodzenia z doniosłymi wydarzeniami w tle – takie historie zawsze się sprawdzają, a „Titanic” z 1997 roku jest tego najlepszym dowodem. Historia mezaliansu Jacka Dawsona i Rose Bukater, którzy poznali się podczas dziewiczego rejsu Titanica, czyli – według konstruktorów – statku niezatapialnego, zawładnęła sercami i umysłami widzów. Ci podchodzący do filmów bardziej emocjonalnie dostali wzruszającą historię nieszczęśliwego związku. Ci, którzy oczekiwali spektakularnego widowiska, otrzymali zaprezentowany z chirurgiczną precyzją i wizualnym przepychem zapis ostatnich godzin Titanica na morzu. I do tego nieśmiertelny przebój Celine Dion „My heart will go on”.

Władca Pierścieni: Powrót Króla (2003), reż. P. Jackson – 11 Oscarów

To jedno z największych zaskoczeń na liście. O ile dla nikogo nie było zdziwieniem, że zwieńczenie trylogii na podstawie powieści J.R.R. Tolkiena  zdobędzie statuetki w kategoriach „technicznych”, o tyle nagrody dla najlepszego filmu, czy reżysera, były pewnego rodzaju szokiem. Złośliwy do dziś twierdzą, że wynikało to raczej ze słabości konkurencyjnych filmów. Nie ulega jednak wątpliwości, że „Władca Pierścieni: Powrót Króla” to produkcja, która bawi, wzrusza, trzyma w napięciu, a obok spektakularnych scen batalistycznych, potrafi pokazać bardzo intymne i kameralne momenty – to połączenie udowodniło wielką maestrię Petera Jacksona, a także zapewniło filmowi i jego twórcy kinową nieśmiertelność.

Przypomnij sobie filmy nagrodzone Oscarem!

Ceremonia wręczenia Oscarów odbywa się tradycyjnie pod koniec lutego lub na początku marca. Śledzą ja zawsze miliony kinomanów na całym świecie. Okres przed ceremonią to natomiast najlepszy moment na odświeżenie sobie dawnych laureatów i filmów docenionych przez Akademię. Oprócz wyżej wymienionych warto wspomnieć jeszcze musical z 1960 roku, czyli „West Side Story”, który zgarnął 10 nagród, czy „Ostatniego cesarza” (1987) lub „Angielskiego pacjenta” (1996), które zdobyły po 9 statuetek. Takie filmy wymagają jednak specjalnej oprawy – nie tylko odpowiedniego telewizora, ale również doznań dźwiękowych (z ofertą zestawów kina domowego można zapoznać się pod tym linkiem: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=kino_domowe_i_sprzet_audio). Dzięki temu można w pełni poczuć i zrozumieć, skąd tak wielkie uznanie dla tych produkcji.