Nauka zawodu po liceum. Gdzie skierować swoje kroki?

Nauka zawodu po liceum. Gdzie skierować swoje kroki? Nauka zawodu po liceum.

Nie wszyscy absolwenci liceum mają sprecyzowane plany na przyszłość. Część jeszcze nie do końca wie, z jaką branżą chciałaby się związać na dłużej. Wyższe uczelnie to nie jedyne rozwiązanie.

Tuż po maturze można rozpocząć praktyczną naukę zawodu np. w szkole policealnej lub podczas kursów (kilkunastogodzinnych lub rocznych). Jakie możliwości stoją przed absolwentami szkół średnich? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Praktyczna nauka zawodu – podczas jednorocznego kursu

To, co na obecnym rynku pracy liczy się najbardziej, to praktyczne umiejętności. Można je zdobyć podczas rocznych kursów: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne. Warto zaznaczyć, że program nauki jest ułożony w taki sposób, by kandydaci zdobyli nie tylko odpowiednie zaplecze teoretyczne, ale też poznali przyszły zawód od strony praktycznej. Tym samym, od razu po zakończeniu edukacji, absolwenci są w pełni gotowi do wykonywania konkretnej profesji. Nauka odbywa się w weekendy, co będzie stanowiło niewątpliwą zaletę dla wszystkich, którzy są aktywni zawodowo, ale planują zmienić profesję czy zdobyć dodatkowe umiejętności. Kierunków do wyboru jest bardzo dużo. Można wybierać spośród takich, jak: agent celny, rejestratorka medyczna, grafika komputerowa, aranżacja ogrodów, transport i logistyka i wiele więcej.

Szkoły medyczne – sposób na zdobycie zawodu z przyszłością

Osoby, które chciałyby wykonywać zawód związany z opieką nad chorymi i rehabilitacją, powinni wybrać jeden z kierunków oferowanych przez szkoły medyczne: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-medyczne. Największą popularnością cieszy się opiekun medyczny. W szkołach medycznych, pod okiem wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej, kandydaci będą uczyć się zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych i czynności opiekuńczych nad osobą chorą i niesamodzielną. Po zakończeniu nauki zawodu, mogą szukać zatrudnienia w szpitalach, gabinetach fizjoterapeutycznych, ośrodkach SPA, hotelach czy gabinetach odnowy biologicznej. Do szkoły medycznej mogą zapisać się wszyscy absolwenci szkół średnich, niezależnie od tego, czy zdali maturę, czy nie. Zajęcia startują dwa razy do roku – we wrześniu i w lutym – dzięki czemu, na rozpoczęcie nauki nie trzeba czekać aż roku, a co najwyżej kilka miesięcy.

Nauka po maturze – w szkole policealnej

Alternatywą dla uczelni wyższych są szkoły policealne: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne. To właśnie w nich, w rok lub dwa, można zdobyć pożądany na rynku pracy zawód, ucząc się teorii, ale też odbywając cenne praktyki. W ofercie edukacyjnej, są dostępne takie kierunki, jak m.in. technik usług kosmetycznych, technik bhp, florysta, technik administracji. Szkoła policealna to nie tylko dobry pomysł na naukę zawodu po maturze, ale też świetna opcja dla wszystkich, którzy chcieliby się przekwalifikować, zdobyć dodatkowe umiejętności lub rozwinąć pasję. Zajęcia odbywają się w trybie zaocznym, dlatego nie będą kolidować z codzienną pracą osób, które są już aktywne zawodowo.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Krótkie kursy – sposób na uzupełnienie wiedzy

Żeby być jak najlepszym w tym, co się robi, należy nieustannie poszerzać posiadane kwalifikacje. Kilkunastogodzinne kursy: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/kursy to świetny sposób na poszerzenie posiadanej wiedzy i zdobycie dodatkowych umiejętności, co z pewnością spowoduje podniesienie atrakcyjności danej osoby na rynku pracy. Oferowane kursy są dostosowane do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Można wziąć udział w kursach: animator zabaw i gier, terapia zajęciowa, pierwsza pomoc przedmedyczna, Excel dla początkujących, opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym, stylizacja i przedłużanie paznokci, laminowanie i lifting rzęs. To oczywiście nie wszystkie dostępne w ofercie kursy. Taka forma nauki po maturze to świetny sposób na zdobycie nowych umiejętności, a co za tym idzie – szansa na lepiej płatną pracę.