Nowości w ośrodku narciarskim Jasna pod Chopokiem

Nowości w ośrodku narciarskim Jasna pod Chopokiem Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce

Jasna to jeden z największych i najbardziej znanych ośrodków narciarskich na Słowacji. W obecnym sezonie oferuje wiele nowości dla turystów.

Jasna Chopok – największy ośrodek narciarski na Słowacji położony w kraju żylińskim, około 16 km na południe od Liptowskiego Mikułasza. Leży w dolinie Dolina Demianowskiej, u podnóży Chopoka (2024 m n.p.m.) w Niżnych Tatrach. Cały ośrodek narciarski i jego okolice wraz z Demianowską Jaskinią Wolności i Demianowską Jaskinią Lodową należą do Parku Narodowego Niżne Tatry (NAPANT).

Ośrodek narciarski Jasna jest jednym z najlepszych i najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Europie Środkowej. Oferuje wiele atrakcji zimowych, możliwości zabawy i aktywnego wypoczynku na ponad 45 km trasach zjazdowych.

Podobne artykuły:

Ośrodek umożliwia szusowanie po stokach o różnym stopniu trudności, od niebieskich – łatwych, aż po trudne, czarne trasy narciarskie. Znajduje się tam również strefa freeride'owa dla miłośników adrenaliny i świetnie przygotowany snow park.

Sporty zimowe w Jasnej można uprawiać po północnej i po południowej stronie Chopoku. Zdolność przewozowa 29 kolejek i wyciągów narciarskich wynosi prawie 30 tys. osób na godzinę. Nowoczesny system naśnieżający aż po szczyt Chopoku gwarantuje śnieg przez co najmniej pięć miesięcy w roku.

Wieczorem można w Jasnej szusować na kilku oświetlonych trasach (Biela Put, Zahradky). Dzieci mają do dyspozycji nowoczesne parki narciarskie Maxiland (Lucky, Biela Put i Krupova), w którym uczą się jazdy na nartach poprzez zabawę. Ośrodek oferuje także liczne obiekty gastronomiczne na stokach i w ich okolicy - Happy End, Von Roll, Rotunda-Chopok, Kosodrevina.

Narty na Słowacji - nowości w Jasnej

Nowością w ośrodku narciarskim Jasna w sezonie 2013/2014 jest 6-osobowa kolejka krzesełkowa w rejonie Lucky, która służy do transportu narciarzy z nowej dolnej stacji Lucky do trasy zjazdowej Turisticka nr 5 (Turystyczna). Niebieska trasa zjazdowa Turisticka została przedłużona aż do dolnej stacji nowej kolejki krzesełkowej na Luckach, w związku z czym powstała nowa niebieska trasa zjazdowa Lucky.  

Parametry techniczne nowej 6-osobowej kolejki krzesełkowej w Jasnej ze stacji LUCKY do stacji VYHLIADKA:

  • długość kolejki linowej: 1 879,34 m
  • przewyższenie: 344 m (943 – 1287 m n.p.m.)
  • przepustowość: 2460 osób/godz.
  • czas jazdy: 6 min 16 sekund
  • producent kolejki: Firma LITNER

Podobne artykuły:

Na Chopoku powstał również nowy wielofunkcyjny kompleks ROTUNDA (2004 m n.p.m.), w którym znajdują się panoramiczna restauracja z kominkiem dla 100 osób, nowy południowy taras z barem dla 200 osób, część noclegowa ze 4 apartamentami dla 16 osób i recepcją, restauracja na parterze dla 60 osób oraz połączenie górnej stacji kolejki Funitel i 15 MGD Kosodrevina - Chopok z poczekalnią na wypadek złej pogody.

Nowoczesna Firma S.A. Olimpia Wolf