Outsourcing/offshoring rachunkowości? Tylko w Krakowie!

Outsourcing/offshoring rachunkowości? Tylko w Krakowie! nf.pl

Szeroko rozumiana globalizacja gospodarki powoduje integrację ekonomii, a przez to zapotrzebowanie na zrozumiałe i przejrzyste rozwiązania w zakresie informacji finansowej wyrażają inwestorzy międzynarodowi. Jednocześnie firmy wzbraniają się przed wzrastającymi kosztami zarówno prowadzenia rachunkowości, jak i rozbudowanych analiz. Okazuje się, że wewnętrzne działy finansowo-księgowe mają problemy z zapewnieniem taniej, szybkiej i efektywnej obsługi księgowo-finansowej.

Odpowiedzią na takie potrzeby stał się rozwój światowego rynku specjalistycznych usług z zakresu rachunkowości zlecanych na zewnątrz (outsourcing rachunkowości). Rachunkowość odchodzi coraz dalej od tradycyjnie przypisywanej jej roli, jaką jest zliczanie słupków cyfr i prowadzenie ksiąg rachunkowych w ciszy zakurzonego gabinetu. Nowoczesna rachunkowość to dynamiczna dziedzina biznesu, gdzie słupki cyfr zliczane i przetwarzane są przez komputery najnowszej generacji, a rady dotyczące podejmowania decyzji pochodzą od profesjonalnych zespołów doradczych. Nastąpił rozwój usług, które świadczą firmy profesjonalnie zajmujące się outsourcingiem w rachunkowości. Światowymi potentatami outsourcingu/offshoringu są Indie, Chiny i Singapur.

W ostatnich latach Polska została uznana przez światowe i europejskie koncerny za doskonałe miejsce do tego rodzaju inwestycji. Zgodnie z danymi brytyjskiego ośrodka badawczego EIU (Economist Intelligence Unit) Polska znalazła się na piątym miejscu rankingu najbardziej atrakcyjnych krajów dla międzynarodowych koncernów tworzących centra księgowe. Do głównych powodów takiego stanu rzeczy należy zaliczyć dogodne położenie geograficzne, członkostwo w Unii Europejskiej, nowoczesną infrastrukturę, koszty pracy niższe niż w krajach Europy Zachodniej, dużą liczbę osób z wyższym wykształceniem, znających języki obce i doskonale przygotowanych do pracy oraz zachęty podatkowe np. lokalizowanie ośrodków usług BPO na terenach należących do Specjalnych Stref Ekonomicznych.

Kraków jest obecnie bardzo atrakcyjnym miejscem do zakładania firm i lokowania inwestycji branży usługowej. Głównymi czynnikami określającymi Kraków biegunem rozwoju gospodarczego i inwestycyjnego województwa małopolskiego są min,: korzystne położenie w międzynarodowym układzie szlaków komunikacyjnych, duża chłonność lokalnego rynku, wysoko wykwalifikowane kadry, wysoki poziom infrastruktury gospodarczej oraz rozwoju gospodarczego. Jest to powodowane min. ciągłym przyrostem bezpośrednich inwestycji zagranicznych zwłaszcza w sektorze BPO (Business Process Outsourcing). Jednym z atutów krakowskiego środowiska księgowych postrzeganym przez korporacje międzynarodowe są niższe wymagania płacowe niż np. w Warszawie. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych pięciu lat nadal będą następować pozytywne zmiany w przypływie inwestycji i tworzeniu nowych miejsc pracy.

Obecnie w Krakowie funkcjonują już działy finansowo-księgowo i biznesowe następujących  firm:

  • Affiliated Computer Services – w firmie tej znajdzie docelowo pracę 500 osób, świadcząc usługi informatyczne, finansowo-ksiegowe oraz call center.
  • Ahold Central Europe – firma zarządza sieciami supermarketów; w sierpniu 2001 r. otworzyła w Krakowie centrum usług księgowych, w którym znalazło prace ok. 210 osób. Firma AHOLD Back Office Service powstała z połączenia działów księgowości spółek Aholda działających w Polsce, Czechach i na Słowacji. Centrum księgowe składa się obecnie z ośrodka centralnego, zlokalizowanego w Krakowie oraz dwóch ośrodków wspomagających: w Brnie i Bratysławie.
  • Capgemini – firma świadczy pełny zakres usług w zakresie outsourcingu procesów biznesowych i informatyki. Dział BPO obsługuje procesy z obszaru księgowości, finansów, call center, operacji bankowych i zarządzania dostawami. Firma zatrudnia obecnie ok. 1200 osób.
  • Elektrolux – firma branży AGD otworzyła w Krakowie centrum finansowo-księgowe, gdzie zatrudnienie znalazło ok. 80 osób; planowane jest zatrudnienie jeszcze 40 pracowników.
  • Fortis Bank – uruchomił w Krakowie centrum rozliczeniowe firmy na Europę Środkową i Wschodnią.
  • IBM – firma posiada w Krakowie od 1993 r. centrum BPO, świadczące usługi outsourcingu procesów biznesowych. W ostatnich dwóch latach nastąpił silny rozwój firmy w zakresie usług finansowo-księgowych.
  • Lufthansa – firma działa w Krakowie od 2003 r., kiedy to otworzyła swoje biuro rachunkowe, od tego czasu rozwija się nieprzerwanie, zatrudniając obecnie ok. 200 osób, obsługujących księgowość finansową niemieckiego przewoźnika w Europie i w 90% księgowość sprzedaży na kontynencie.
  • Philip Morris – branża tytoniowa; koncern uruchomił centrum usług finansowo-księgowych, w którym zatrudnienie znalazło ok. 120 osób. W najbliższym okresie planowany jest dalszy rozwój centrum.
  • Shell – 13 kwietnia 2006 r., w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, została podpisana umowa inwestycyjna między Ministerstwem Gospodarki a firmą Shell Polska dotycząca utworzenia Centrum Finansowo-Księgowego Shell w Krakowie. Inwestycja ruszyła w czerwcu 2006. Docelowo znajdzie tu pracę nawet 800 osób. Szacuje się, że na realizację całego projektu inwestycyjnego w Polsce Shell ma przeznaczyć 27 min zł. Z Polską o tego inwestora rywalizowały Czechy, Węgry i Słowacja. Shell wybrał Polskę ze względu na dobrze wykształconą młodą kadrę ekonomiczną. Dodatkowym atutem okazało się obiecane wsparcie rządu dla tej inwestycji w wysokości 3 min zł. Szacuje się, że w latach 2006-2010 centrum rozliczeniowe przyniesie do budżetu państwa oraz kas samorządów 72 mln zł.

Ponieważ firmy, które przeniosły swoje oddziały w okolice Krakowa podlegają ciągłej ewolucji, zwiększając zatrudnienie i zakres świadczonych usług, wpływa to optymalnie na podwyższenie profesjonalizmu środowiska księgowych. Efektem takich działań może być wkrótce uznanie Krakowa za największe centrum finansowo-księgowe Europy.Więcej ciekawostek nowoczesnej rachunkowości (m.in. utrata wartości aktywów według MSR, obowiązki jednostek sektora publicznego w zakresie sprawozdawczości finansowej, jakość badania sprawozdania finansowego według Dyrektywy UE) znajdziesz w książce „Ewolucja prawnych rozwiązań współczesnej rachunkowości” B. Micherdy (red. nauk.) (Wydawnictwo C.H. Beck, 2009). Książkę znajdziesz w księgarni www.ksiegarnia.beck.pl – wejdź na tę stronę i wpisz w pole wyszukiwarki tytuł. Wykorzystanie za zgodą Wydawcy.

 

CH Beck