Pakiety wykończenia a indywidualne wykończenie wnętrza

Pakiety wykończenia a indywidualne wykończenie wnętrza kb.pl

Na polskim rynku nieruchomości sprzedaje się coraz więcej nowych mieszkań, wymagających poza samym zakupem również sporego wkładu w jego wykończenie – zarówno pieniędzy, jak i czasu.

Co ciekawe, niezbędny wkład czasowy można niewielkim kosztem znacząco ograniczyć. Z pomocą przychodzą w takim wypadku firmy zajmujące się kompleksowym wykończeniem mieszkań pod klucz, takie jak Perfectspace.pl.

 Wykończenie samodzielne, czy z profesjonalną firmą?

Niedawno ukazał się artykuł pokazujący szczegółowe koszty samodzielnego wykończenia niewielkiego mieszkania. Wynika z niego, że wykończenie mieszkania (75 m2) będzie kosztowało nas około 80 tysięcyzł. Artykuł i szczegółowy kosztorys można znaleźć pod tym linkiem. Koszt ten obejmuje wykonanie wszystkich prac przy wykończeniu i wyposażenia mieszkania za pośrednictwem fachowców. Po naszej stronie zostaje jednak całkowita organizacja przedsięwzięcia – czyli zakupy materiałów (np. nie tylko kolory płytek są ważne ale też należy zamówić płytki z tych samych partii i gatunków jakościowych, pamiętać o zakupie odpowiedniego kleju, czy gruntu do nich), organizacja pracy fachowców oraz nadzór nad nimi. Dlatego poza kosztami finansowymi warto uwzględnić również czas, który musimy na to przedsięwzięcie poświęcić, bowiem „zabawa” samemu może nas kosztować znacznie więcej niż powierzenie tej pracy specjalistom. Po pierwsze, musimy stworzyć projekt mieszkania, samodzielnie lub przy współpracy z architektem – w obu przypadkach poświęcimy na to sporo czasu z tym, że pomoc projektanta będzie nas dodatkowo kosztować a czasu potrzebnego do spotkań z nim w celu uzgodnienia zmian i poprawek nie odzyskamy. Kolejna sprawa to kosztorys – tutaj sprawa wygląda podobnie. Możemy sami chodzić po sklepach, szukać ciekawych pomysłów i wyliczać która opcja nam bardziej odpowiada lub zdać się na profesjonalnego projektanta. Problemem wtedy może być to, że często taka osoba zamiast kierować się wyłącznie dobrem klienta, kieruje się tym, żeby klient kupił materiały w sklepie z którym projektant ma umowę i od którego dostanie dodatkową prowizję od sprzedaży. Do tego oczywiście dochodzi wynajęcie odpowiedniej ekipy remontowej i pilnowanie żeby wywiązali się ze swojej pracy w terminie. Musimy zamawiać materiały, odbierać dostawy i znowu pilnować aby wszystko zostało dostarczone zgodnie z wcześniej ustalonymi terminami. W praktyce, na koordynacje wszystkich tych rzeczy i wielu innych musimy poświęcić mnóstwo czasu, urlopu i nerwów.

Dla porównania zobaczmy, jak do tej ceny mają się standardowe pakiety wykończenia mieszkania znajdujące się w ofercie firmy Perfectspace.

3 pakiety, czyli każdy znajdzie coś dla siebie

W ofertach firm zajmujących się kompleksowym wykończeniem wnętrza można znaleźć najczęściej zarówno pakiety dla osób o ograniczonych środkach finansowych, jak i wersje luksusowe, gwarantujące wykonanie wszystkich prac przy użyciu materiałów z najwyższej półki. Dla przykładu we wspomnianej firmie Perfectspace mamy do czynienia z trzema wariantami cenowymi:

  • Pakiet Light – już od najniższego pakietu, którego ceny zaczynają się od 600 zł/m2 mamy możliwość zamówienia kompleksowego wykończenia wnętrza. W tej cenie otrzymujemy między innymi konsultacje z architektem, dobór materiałów z szerokiego katalogu oraz wykonane przez profesjonalną ekipę wykończenie pod klucz (glazura i armatura w łazience, do tego podłogi, malowanie, drzwi wewnętrzne).

  • Pakiet Medium– dopłacając około 50% (ceny tego pakietu zaczynają się od950 zł/m2) możemy uzyskać dodatkowo pełne wykończenie łazienki, podwieszane sufity, zabudowę LED oraz co najważniejsze – w pełni wykończoną kuchnię wyposażoną już w odpowiedniej jakości sprzęty AGD.

  • Pakiet Bold – najwyższe pakiety wykończenia również mają atrakcyjne ceny. Za kwotę od1500 zł/m2 możemy dostać klucze do mieszkania wyposażonego na najwyższym poziomie – z kompletem urządzeń AGD, w pełni wykończoną łazienką, podwieszanymi sufitami oraz oryginalnymi rozwiązaniami aranżacyjnymi (na przykład przy wykorzystaniu fototapet) zaprojektowanymi od A do Z przez profesjonalnego architekta wnętrz.

W ramach poszczególnych pakietów można oczywiście dostosowywać poszczególne elementy do indywidualnych wymagań, w efekcie czego możemy otrzymać na przykład pakiet Medium wzbogacony o niektóre elementy pakietu Bold za niewiele wyższą cenę. Możliwości indywidualizacji oferty są zazwyczaj bardzo szerokie.

Koszta wykonania projektu zazwyczaj nie są wliczone w cenę, chyba że zależy nam na szybkiej wprowadzce i zadowolimy się rzutem aranżacyjnym mieszkania „z góry” i zostawieniem inwencji odnośnie prowadzenia prac wykończeniowych (np. wysokości klejenia płytek / podwieszanych sufitów etc) wynajętej firmie – to rozwiązanie również się sprawdza, pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i nieco kosztów – ale nie ma przydatniejszej rzeczy niż wykonany „w książeczce” kompleksowy projekt wykonawczo-techniczny mieszkania. Dlaczego? Zapytaj specjalisty.

Dodatkowe benefity

Dużym problemem, z którym stykają się osoby samodzielnie organizujące wykończenie mieszkania jest gwarancja. Od glazurników, hydraulików, malarzy czy parkieciarzy pracujących na własny użytek bardzo ciężko wyegzekwować naprawy gwarancyjne po upływie 12 czy 18 miesięcy. Co więcej, często o żadnej gwarancji nie ma mowy, gdyż wiele osób nie podpisuje z takim wykonawcą oficjalnej umowy. W przypadku firm zajmujących się kompleksowym wykonaniem wnętrz jest inaczej. Gwarancja na wszystkie prace znajduje się w jednym miejscu i jej wyegzekwowanie nie jest uzależnione od wolnego czasu i dobrej woli (lub jej braku) pojedynczego fachowca. Firmy posiadające kilka ekip budowlanych zawsze znajdą kogoś, kto szybko i sprawnie dokona poprawek, ponadto również wszelkie materiały i produkty zamawiają u sprawdzonych „w boju” dostawców i producentów, co gwarantuje brak jakichkolwiek problemów w postępowaniu gwarancyjnym.

Z pozoru prozaicznym, ale bardzo ważnym dla wielu osób elementem jest też… sprzątanie. Po zakończonym remoncie doprowadzenie mieszkania do stanu używalności jest dla wielu osób katorgą – wielodniowym sprzątaniem, usuwaniem pyłków, zabrudzeń, resztek kleju czy fugi po każdym kolejnym wykonawcy. W przypadku skorzystania z kompleksowej usługi ten problem znika – po wykonaniu usługi otrzymujemy klucze do wyczyszczonego na przysłowiowy błysk mieszkania. Może drobnostka, ale bardzo istotna dla wiecznie zapracowanych inwestorów. 

Czy to się opłaca?

Podejmując decyzje o sposobie wykończenia mieszkania staniemy w końcu przed decyzją – „Jak wykańczać?”. Lub inaczej – ile warte jest dla nas uniknięcie kilku miesięcy stresów, samodzielnej organizacji, nadzoru i sprzątania? Odpowiedź będzie pewnie uzależniona przede wszystkim od dochodów i skłonności do samoorganizacji, ale na tak postawione pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Wiele osób w pogoni za oszczędnościami zdecyduje się nawet na wykonanie części prac samodzielnie, część postanowi samodzielnie zorganizować całą pracę. Ci, którzy natomiast bardziej cenią swój czas wolny skorzystają z usług profesjonalnych firm zajmujących się kompleksowym wykończeniem wnętrz.

Tekst powstał we współpracy z serwisem Kalkulatory Budowlane oferującym bezpłatne kalkulatory kosztów wykończenia mieszkania.