Parlament Europejski chce całkowitego zniesienia roamingu

Parlament Europejski chce całkowitego zniesienia roamingu Sanja Gjenero

Operatorzy komórkowi mają jeszcze dwa lata na zarabianie na opłatach roamingowych. Parlamentarzyści zadecydowali o tym, że opłaty te znikną z cenników.

Jak podaje Onet.pl Europosłowie zagłosowali za zrównywaniem cen połączeń komórkowych krajowych i zagranicznych w całej Unii od grudnia 2015 r. Jednak to jeszcze nie koniec prac nad przepisami. Dodatkowe opłaty za połączenia z telefonów komórkowych za granicą, wysyłane SMS-y czy przesył danych to tylko część dużego pakietu przewidującego reformę rynku telekomunikacyjnego, ale dla konsumentów istotna.

Podobne artykuły:

Ceny połączeń w kraju i za granicą powinny być takie same

Deputowani uznali, że opłaty roamingowe powinny być całkowicie zniesione, a ceny za połączenia zagraniczne powinny być takie same jak w kraju. Zmienili tym samym propozycję Komisji Europejskiej, która chciała, by początkowo zlikwidować tylko opłaty za połączenia przychodzące. 

Jednak to nie wszystko. Pakiet telekomunikacyjny ma także uregulować równość w sieci i zagwarantować usługi dostępne w takim samym stopniu dla każdego. Operatorzy nie mogą traktować lepiej tych, którzy zapłacą więcej. Z projektu wykreślono zapis o usługach specjalistycznych. Po raz pierwszy w projekcie unijnych przepisów zapisano natomiast zasadę neutralności w sieci.

Przegłosowane zmiany w pakiecie to na razie stanowisko tylko Parlamentu Europejskiego. Teraz reformą telekomunikacyjną zajmą się kraje członkowskie. Włochy, które od lipca będą kierować pracami Unii, traktują sprawę priorytetowo i zamierzają do jesieni zakończyć negocjacje.

Źródło: Onet.pl

red.