Pierwszy dzień Jubileuszowego Kongresu Kadry już za nami!

Pierwszy dzień Jubileuszowego Kongresu Kadry już za nami! nf.pl

W dniu wczorajszym w warszawskim hotelu Sofitel Victoria odbył się pierwszy dzień X Edycji Kongresu Kadry – największego i najbardziej prestiżowego wydarzenia w branży HR.  Kongresowi towarzyszy ekskluzywna wystawa polskich i międzynarodowych dostawców usług HRM EXPO 2009. Organizatorami obu wydarzeń są Nowoczesna Firma i Fundacja Obserwatorium Zarządzania. Relacje z poszczególnych wystąpień uczestnicy mogą śledzić na profilu Nowoczesnej Firmy na Facebook.

Wystąpienie pt. „Etyka w biznesie jako Remedium dla Światowego Kryzysu Finansowego” autorstwa Rajity Kulkarni z Indii, Dyrektor International Association for Human Values, zainaugurowało sesję generalną pierwszego dnia Kongresu. Uczestnicy wspólnie z prelegentką zastanawiali się m. in. nad nowym stylem przywództwa wymagającego wielkiej wrażliwości na potrzeby wszystkich współpracujących ze sobą osób. Rajita podsumowując swoje wystąpienie podkreśliła: - Let us redefine the goal of business: Trust is the breath of business, ethics its limbs, to uplift the spirit its goal.

Kolejne, równoległe wystąpienia poprowadzili goście specjalni Cinnie Noble z Kanady oraz Jean-Louis Viargues z Francji. Cinnie Noble, uznana specjalistka z dziedziny coachingu konfliktu, przekazała uczestnikom Kongresu cenne wskazówki z zakresu budowania organizacji posiadających umiejętność radzenia sobie z konfliktem. Podkreślała, że managerowie powinny być żywo zainteresowani tym, czego pragną ich pracownicy. Takie podejście wpłynie na efektywność pracy i w dłuższym okresie z pewnością przełoży się na zyski firmy, czy organizacji. Rolą lidera jest integrować zespół, scalać, nadawać kierunek, przy czym liderzy nie są tymi jednymi, którzy powinni podejmować decyzje w momentach konfliktu. Decyzja o konkretnym działaniu to efekt dialogu z pracownikami. Podejmujemy ją wspólnie razem ze naszymi ludźmi.

Jean-Louis Viargues przekonywał, że możliwe jest utrzymywanie wysokiego poziomu osiągnięć firm w szybko zmieniającym się i wysoko konkurencyjnym świecie. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają kompetencje ciągłego uczenia się przez organizację. - Musicie przekonać ludzi, że razem możecie osiągnąć cel – tłumaczył słuchaczom Viargues, wykładowca i Dyrektor Naczelny prestiżowej francuskiej Międzynarodowej Szkoły Biznesu (HEC). Podał rónież 8 zasad dla menadżerów zarządzających ogranizacją uczącą się:
1. Ufaj swojemu zespołowi
2. Bądź twórcą uczącego się otoczenia
3. Miej wymagania na wysokim poziomie
4. Otwórz swoją organizację na zewnątrz
5. Buduj wspólną wizję firmy z jej pracownikami
6. Dziel się informacją
7. Rozwijaj ciekawość
8. Wynagradzaj podejmowanie ryzyka, elastyczność, zdolność uczenia się i działanie!

Press meeting

Spotkanie prelegentów z dziennikarzami trwało prawie dwa razy dłużej, niż zakładano. Graeme Codrington, współzałożyciel TomorrowToday, na pytanie jak radzić sobie z „konfliktem” na linii pracodawca-pracownik dotyczącym korzystania w pracy z mediów społecznościowych odpowiedział, że może być problemem przedstawienie ich w oczach starszej kadry menadzerskiej jako narzędzie pracy, a nie rozrywki. Inaczej jest w przypadku młodszych przełożonych. Graeme Codrington sam ma trzy córki, które nie wyobrażają sobie życia bez komputera i zabierają go nawet na wakacje. W sieci robią zakupy, kontaktują się z przyjaciółmi. Codrington uważa, że komputer i internet dla młodych ludzi to kontakt ze światem. Pracownicy zamiast przerwy na papierosa, albo półgodzinnej przerwy na herbatę, wykorzystują swój wolny czas na kontakt ze znajomymi np. na Facebook i - jak dowodzą liczne badania - ich produktywność rośnie.
 
Nicolaus Kourim z Big Fish International pokreślał, że sposobem na motywowanie młodych ludzi wkraczających do firm nie jest wysokie wynagrodzenie, a delegowanie odpowiedzialności i obowiązków. Musimy uwierzyć w młodych pracowników, pozwolić im się wypowiadać, prowadzić prezentacje, bywać na spotkaniach z klientami. Musimy wspierać absolwentów, szkoląc ich i oferując rozwój. Ze stwierdzeniem Kamna, że pieniądze dla młodych to nie wszystko, zgodziła się Giovanna d’Allesio z International Coach Federation. Podkreśliła jednak istotę coachingu w rozwijaniu indywidualnego potencjału menedżerów. Aby umiejętnie wprowadzić młodych do świata biznesu, trzeba mieć umiejętności, aby osiągnąć na tym polu sukces. Coaching menedżerowie też muszą się uczyć. - Coaching może niwelować konflikt między pokoleniami - dodała Cinnie Noble.

Oficjalnemu otwarciu Jubileuszowego Kongresu Kadry towarzyszyła prezentacja Laureatów Programu Certyfikacyjnego Inwestor w Kapitał Ludzki.  Podczas wieczornego bankietu Certyfikaty z tego tytułu odebrali:

AstraZeneca Pharma Poland sp. z o.o.
Bank BPH S.A.
BSH sp. z o.o.
Ceramika Paradyż sp. z o.o.
DZ Bank Polska S.A.
ECTA sp. z o.o.
ESIM sp. z o.o.
Euro Bank S.A.
Grupa Tempo S.C.
Sandoz TechOps Polska
Vidioms Systems Polska sp. z o.o.
Wydawnictwo Wiedza i Praktyka sp. z o.o.

Podczas Gali obchodziliśmy również Jubileusz magazynu Personel i Zarządzanie, który kończy w październiku 15 lat.

Po wystąpieniach w kuluarach prelegenci i uczestnicy prowadzili interesujące rozmowy i wymieniali się doświadczeniami. Dzisiaj kolejny dzień Kongresu i kolejne doświadczenia czekają na uczestników. 
Nagrania wideo i zdjęcia z poszczególnych wystąpień będą w najbliższym czasie dostępne dla dziennikarzy akredytowanych na Kongres.

Zapraszamy na profil Nowoczesnej Firmy na Facebook!
 
Kontakt prasowy:

Karolina Janik, Personal PR,
tel. kom: 48 692 461 527
Małgorzata Stępień, Dział Marketingu Nowoczesnej Firmy,
tel. (22) 314 14 62

Nowoczesna Firma S.A.