Płukanie gardła - ból, obrzęk, afty w gardle. Co pomoże?

Płukanie gardła - ból, obrzęk, afty w gardle. Co pomoże? Płukanie gardła

Stany zapalne, występujące zarówno w jamie ustnej, jak i gardle, zdarzają się bardzo często.

Zwykle są objawem infekcji wirusowej, czyli przeziębienia, ale mogą dotyczyć także pleśniawek, inaczej nazwanych aftami. W każdym z tych przypadków warto zastosować przeciwzapalne płukanki na gardło - jak można je zrobić?

Stan zapalny - warto wiedzieć!

Stan zapalny jest odpowiedzią organizmu na silną ingerencję zagrażającego mu czynnika. Czynnik ten może przybierać zarówno formę uszkodzeń mechanicznych, które w gardle zdarzają się np. w wyniku połykania zbyt dużego fragmentu pożywienia, jak i wystąpić pod postacią szkodliwych drobnoustrojów. Gdy w wyniku kontaktu z nimi dojdzie do uszkodzenia tkanki, rozwija się w niej właśnie opisywany tu proces zapalny. Ma on na celu redukcję owego zagrażającego czynnika (np. wirusa, który stał się źródłem infekcji) oraz umożliwienie naprawy danej tkanki. Jest to więc stan, który de facto jest pozytywnym objawem - nasz organizm walczy. Niestety, zazwyczaj, kiedy nas dotyka, sprawia wiele dyskomfortu. Biorąc pod uwagę przeziębienie, pojawia się ból, pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk gardła. Oprócz tego mierzymy się także z bólem mięśni, głowy, podwyższoną temperaturą oraz ogólnie gorszym samopoczuciem.

Innymi częstymi źródłami stanów zapalnych toczących się w gardle są wspomniane już afty. To owrzodzenia, które pojawiają się na błonie śluzowej jamy ustnej, języku czy nawet wargach. Im również towarzyszy ból, pieczenie, zaczerwienienie oraz znaczne utrudnienia w jedzeniu czy piciu (zależy to od umiejscowienia danej afty).

Jak walczyć ze stanem zapalnym w jamie ustnej i gardle?

W takim wypadku podstawowym „lekarstwem” jest… czas. Organizm w większości przypadków sam jest w stanie poradzić sobie z czynnikami, które owe stany zapalne wywołały. Niewątpliwie jednak ważne jest w tym czasie łagodzenie nieprzyjemnych symptomów, co dodatkowo wspiera wysiłki organizmu, a także pozwala skrócić czas toczącego się procesu zapalnego. W przypadku problemów mających związek z jamą ustną oraz gardłem, warto postawić na różnego rodzaju płukanki, tylko czym i jak płukać gardło?

 

l Zioła - szałwia

 

Fitoterapia (czyli ziołolecznictwo) ma działanie udowodnione naukowo i od wieków stosowana jest zarówno w walce z chorobami, jak i w zakresie prewencji. Jeśli przyjrzymy się konkretnie płukankom ziołowym, powstają na bazie naparu z wybranej rośliny lub też mieszanki kilku z nich. Działanie przeciwzapalne ma m.in. szałwia. Jej właściwości łagodzące pozwalają zmniejszyć intensywność stanu zapalnego, a także przekrwienia, które mogą pojawić się np. w obrębie afty. Roślina ta działa również dezynfekująco, przeciwutleniająco, hamuje rozwój bakterii oraz likwiduje grzyby. W formie herbatek znajdziemy ją zarówno w aptekach, jak i sklepach spożywczych.

 

l Soda oczyszczona

 

Roztwór przygotowany na bazie wody oraz sody oczyszczonej (w proporcji: pół szklanki ciepłej wody, łyżeczka sody oczyszczonej) ma działanie zarówno przeciwzapalne, jak i antyseptyczne. Pomaga także zmniejszyć obrzęk często towarzyszący stanom zapalnym. Płukanki gardła czy też samej jamy ustnej należy przeprowadzać 3-4 razy dziennie. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt silny roztwór może dodatkowo podrażniać śluzówkę - uważajmy więc na odpowiednie proporcje składników.

Co ważne, podobne właściwości ma sól kuchenna - także działa odkażająco. W jej przypadku trudniej jednak stworzyć optymalną siłę roztworu. Zbyt mocny spowoduje jeszcze większy ból i pieczenie, a zbyt słaby nie wykaże skutecznego działania. Stąd też to właśnie soda oczyszczona polecana jest w pierwszej kolejności.

 

l Profesjonalne środki farmaceutyczne

 

W aptekach dostępne bez recepty są specjalnie stworzone roztwory do płukania gardła oraz jamy ustnej. Pozwalają zmniejszyć obrzęk i przekrwienie, a przy tym działają też znieczulająco. Jednym ze składników tego rodzaju środków może być benzydamina, która należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Znajdziemy ją także pod postacią aerozoli czy pastylek do ssania - sprawdzają się równie dobrze, co płukanki.

Pamiętajmy przy tym, że jeśli domowe sposoby lub środki dostępne bez recepty nie pomagają, należy skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem. W przypadku infekcji, może okazać się, że nie są odpowiedzialne za nią wirusy. Równie dobrze mogą być to bakterie, co będzie wiązało się z koniecznością antybiotykoterapii. Powtarzające się i trudne do wyleczenia afty mogą mieć zaś związek np. z różnego rodzaju niedoborami - witaminy B12, żelaza, kwasu foliowego. Miej więc swoje zdrowie pod kontrolą i w razie wszelkich wątpliwości, skonsultuj je ze specjalistą!