Płukanka do silnika — po czym poznasz, że powinieneś jej użyć?

Płukanka do silnika — po czym poznasz, że powinieneś jej użyć? Silnik benzyna

Płukanie silnika zaleca się przeprowadzać regularnie, jednak koniecznie powinno wykonać się je w kilku ściśle określonych przypadkach.

Dowiedz się, kiedy i czym najlepiej to zrobić. Oto przykłady symptomów, które wskazują, że płukanka do silnika jest Ci potrzebna.

Jeśli zauważysz, że twój samochód wydmuchuje ciemny lub niebieski dym, to jest to znak, że powinieneś wykonać płukanie. Oznacza to, że olej spala się, ponieważ pierścienie tłokowe mają opór w pracy i nie dotykają ścian cylindra, a w efekcie przepuszczają olej do komory spalania.

Płukanka do silnika powinna zostać również wykorzystana w przypadku oleju wylatującego przez odmę i niskiej kompresji. Najczęściej dzieje się tak, kiedy pierścienie ulegają zapieczeniu przez nagar i zatrzymują się w rowkach pierścieniowych. Podczas pracy silnika ciśnienie w komorze spalania przedostaje się do dolnej części tłoka, obniżając kompresję w komorze spalania w konsekwencji wydmuchując olej.

Kolejnym powodem do wykonania płukania jest słyszalny dźwięk popychaczy zaworowych. Należy je przeprowadzić również, kiedy olej nie był wymieniony dłużej niż po przejechaniu 15 tys. km lub jest starszy niż 12 miesięcy. Zaleca się także użycie płukanki, kiedy auto jeździło głównie po mieście lub historia zakupionego silnika nie jest znana.

Jaką wybrać płukankę?

Przede wszystkim warto postawić na płukankę, która nie zawiera Chlorowanych Węglowodorów. Oznacza to brak szkodliwych oparów podczas pracy preparatu i czystsze środowisko.

Dobra płukanka łączy w sobie jedynie rozpuszczalniki i wydajne preparaty smarne – przykładem może być płukanka TEC 2000. Istotne jest również, aby można było ją bez trudu użyć nawet w niesprzyjających warunkach.

Płukanka do silnika — kiedy używać?

Jak widać, istnieje kilka symptomów, które wskazują, że przeprowadzenie płukania silnika jest wskazane. Może mieć ono bowiem kluczowe znaczenie dla działania i żywotności twojego silnika.

Płukankę najlepiej stosować, jednak regularnie dodając ją do silnika jeszcze przed wymianą starego oleju na nowy. Po dodaniu preparatu silnik powinien pracować na biegu jałowym przez około 10-15 minut. Dopiero po tym czasie należy dokonać wymiany. Takie działanie pomoże ci w zapobieganiu problemów takich jak np. spalanie oleju, kłopoty z rozruchem, czy hałas spowodowany przez popychacze zaworowe.