Podróże po Europie - Odessa

Podróże po Europie - Odessa Odessa

Odessa, nieco zapomniana ukraińska perła Morza Czarnego to wciąż tętniące życiem, pełne uroku miasto. Sprawdziliśmy, co warto zobaczyć w Odessie i kiedy udać się na wakacje.

Jak daleko jest do Odessy?

Odessa leży nad Morzem Czarnym na sąsiadującej z nami Ukrainie. Niby po sąsiedzku, jednak nie tak całkiem blisko. Żeby dostać się do Odessy, musimy przejechać praktycznie całą Ukrainę. Między Warszawą a Odessą jest 1241 kilometrów. Nieco mniej, bo 1130, pokonamy drogą lądową, jadąc z Krakowa. Jadąc z Poznania do Odessy, musimy pokonać 1529 km. Najdalej jednak mają mieszkańcy Szczecina. Jeśli zdecydują się na podróż autokarem lub samochodem, mają do przejechania blisko 1800 km.

Odległości wydają się spore, ale warto zauważyć, że Odessa to najbliższy Polsce kurort mogący pochwalić się ciepłym klimatem i dostępem do Morza Czarnego. Z Polski na Ukrainę bez problemu znajdziemy wygodne połączenia autokarowe. Musimy tylko pamiętać o zabraniu ze sobą paszportu. Polski dowód osobisty nie jest honorowany na Ukrainie.

 

Dlaczego warto jechać do Odessy?

 

Z pewnością nie tylko ze względu na klimat, choć ten jest dużym wabikiem na turystów. Sezon letni trwa tu od początku czerwca do końca września, temperatury w ciągu dnia mogą przekraczać 30°C. To stosunkowo młode miasto (liczy sobie zaledwie 200 lat) zachwyca secesyjną architekturą, jakiej próżno szukać w dużych polskich miastach. Warto wejść do jednej z licznych cerkwi. Z bardziej rozrywkowych atrakcji mamy tu operę, delfinarium, zoo, liczne muzea i port, który koniecznie trzeba zobaczyć.

Odessa to wyjątkowe miasto na ukraińskiej mapie. Leży u styku kultury wschodniej i zachodniej. To niezwykłe zetknięcie dwóch światów u brzegu Morza Czarnego na pewno zachwyci nie tylko zaprawionych w bojach globtroterów.

 

Odessa – ile to kosztuje

 

Niedużo. Tak można w skrócie podsumować wakacje w Odessie. Już za 15 złotych (w przeliczeniu, bo walutą obowiązującą na Ukrainie jest hrywna) zjemy obiad w naprawdę dobrej restauracji. W barze czy tawernie wystarczy pięć złotych na przyzwoity posiłek. Nietrudno zauważyć, że w Polsce za tę cenę nie zjemy nawet zapiekanki. Za dwuosobowy pokój w luksusowym hotelu zapłacimy około 250 złotych. W tę cenę wliczone jest śniadanie. Jak na kurort przystało, wokół plaży nie brak ogródków piwnych. Ten tradycyjny wakacyjny napój wypijemy już za 3 złote! Bilety do muzeów kosztują maksymalnie 10 złotych.

 

Autokar do Odessy

 

W dobie międzynarodowych połączeń lotniczych zdarza nam się zapominać, że wciąż mamy do dyspozycji międzynarodowe przewozy autokarowe. Ceny i czas przejazdu nie są tak duże, jak moglibyśmy się obawiać, a komfort podróży jest bardzo wysoki. Odkąd w Polsce mieszka dużo Ukraińców, o połączenia autokarowe jest naprawdę łatwo. Autokary na Ukrainę odjeżdżają ze wszystkich większych miast w Polsce.

Przykładowy czas i koszt podróży z różnych miast Polski, według portalu BiletyAutokarowe.pl:

Warszawa – Odessa: podróż potrwa maksymalnie dwadzieścia osiem godzin, najdroższy bilet kosztuje 150 złotych, najtańszy 130.

Poznań – Odessa: w zależności od przewoźnika będziemy jechać od dwudziestu sześciu do trzydziestu dwóch godzin. Ceny biletów zamykają się w przedziale 170 – 230 złotych.

Katowice – Odessa: za dwudziestopięciogodzinną podróż zapłacimy 140 złotych.

Bilet kupiony online,który dostaniemy na adres mailowy, należy wydrukować i mieć przy sobie.Wyraźnie widać, że ceny biletów autokarowych są znacznie niższe niż lotniczych. Te zaczynają się od 700 złotych i kończą w okolicach 2000.