Podsumowanie rynku nieruchomości

Podsumowanie rynku nieruchomości nf.pl

Pierwsza połowa 2009 roku w sektorze mieszkaniowym to dwa podstawowe zjawiska - po pierwsze wstrzymanie dużej części projektów mieszkaniowych. Na szczęście, póki co obyło się bez głośnych upadłości deweloperów, ale wciąż istnieje ryzyko, że jeden czy dwóch deweloperów ogłosi upadłość, co zostanie nagłośnione i może mieć kolosalny efekt spadku zaufania do branży.

Po drugie - zauważalny wzrost realnego popytu na mieszkania, zwłaszcza gotowe. Na przykład w projekcie River House sprzedaż na przełomie kwietnia i mają br. wzrosła o ponad 50% w porównaniu z poprzednimi okresami. Obniżki cen spowodowały, że klienci zaczęli akceptować oferty, a ci którzy wstrzymali się z zakupami w drugiej połowie 2008 roku teraz wracają. Świadczy to o zdrowych fundamentach tego segmentu rynku nieruchomości i wróży dobrze na przyszłość.

W sektorze biurowym obserwujemy silne schłodzenie koniunktury wywołane radykalnymi cięciami w budżetach firm oraz wstrzymywaniem nowych planów w związku z niepewnością o przyszłość. Jedynym segmentem, w którym widzimy ożywienie to większe zainteresowanie firm zagranicznych z branży "business process offshoring" takimi rynkami jak na przykład Łódź, gdzie koszty operacyjne są nawet o 30% niższe niż w stolicy. Prowadzimy tam projekt Cross Point Łódź, który będzie gotowy we wrześniu br. Wzmożone zainteresowanie jeszcze nie przekuwa się w podpisane umowy, jednak spodziewamy się, że w drugiej połowie bieżącego roku będzie miało miejsce kilka bardzo dobrze wróżących temu rynkowi oraz całej naszej gospodarce transakcji.

Hanna Białoń Kostrzewa PR