Pożyczka przez internet krok po kroku – formalności

Pożyczka przez internet krok po kroku – formalności pożyczka

Sektor pożyczek pozabankowych online rozwija się bardzo dynamicznie, czego dowodem jest ogromna ilość ofert oraz zainteresowanie klientów. Chociaż usługa chwilówek przez internet zyskuje popularność, nadal pojawia się wiele pytań.

Sprawdź, czy pożyczka jest dla ciebie

Jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji musisz sprawdzić, czy chwilówka to optymalna oferta dla ciebie. Nie sztuką jest zadłużenie, którego być może nie będziesz mógł uregulować, ale wzięcie na siebie realnego zobowiązania. Warto więc zrobić sobie symulację, np. korzystając ze stron pożyczkodawców, które mogą mieć specjalne suwaki ułatwiające sprawdzenie, jaką ratę będziesz musiał płacić przy określonej sumie.

Przyda się również podstawowa wiedza, jeśli chodzi o pożyczki. Dobrze wiedzieć na przykład, że RRSO jest rzeczywistą roczną stopą oprocentowania, czyli całkowitym kosztem kredytu ponoszonego przez konsumenta, wyrażonego jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Konsolidacja długu to możliwość złączenia kilku zobowiązań i ujednolicenia warunków pożyczki tak, aby były korzystne dla klienta. Według badań poziomu świadomości finansowej OECD Polacy nie wypadli najlepiej, dlatego trzeba zweryfikować swoje wiadomości jeszcze przed zaciągnięciem długu.

W związku z tym należy również odwiedzać strony różnych pożyczkodawców, nie tylko porównując same warunki, ale przede wszystkim zasady przydzielania środków. Zazwyczaj pożyczkodawca musi być np. obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej, mieścić się w określonych widełkach wiekowych, uzyskać pozytywną ocenę zdolności kredytowej.

Wybierz sprawdzonego pożyczkodawcę

Jeśli już wiesz, że pożyczki internetowe przemawiają do ciebie, wystarczy teraz zrobić gruntowny research i sprawdzić najbardziej atrakcyjne oferty. Jak to zrobić? Przede wszystkim przyda się weryfikacja firmy ze względu na wiarygodność. Na szczęście nie ma z tym większego problemu, ponieważ istnieją takie organizacje jak np. Polski Związek Instytucji Pożyczkowych. Jego zadaniem jest zrzeszanie firm z sektora pożyczkowego, a członkami mogą zostać tylko firmy, które spełniają określone wymagania.

Oto kilka widniejących na stronie:

  • działalność w formie spółki kapitałowej,
  • jawność i czytelność wszystkich opłat dla konsumenta, w tym podawanie ich na stronie internetowej w sposób dostępny przed podpisaniem umowy,
  • nienaganna opinia w branży,
  • brak nałożonych przez UOKiK kar za istotne naruszenia praw konsumenta, lub powtarzających się kar za przewinienia mniejszej wagi.

Jeśli pożyczkodawca należy do PZIP, nie trzeba już samodzielnie weryfikować informacji, czy firma w ogóle istnieje, a co za tym idzie, mamy już ograniczone ryzyko wyboru nierzetelnej oferty. Warto więc wskazać kilka firm, które są najbardziej rozpoznawalne i porównać je ze sobą. Można też skorzystać z kalkulatorów ofert. Liczą się: przejrzystość zasad, korzystne warunki, szybki kontakt z konsultantem, możliwość przedłużenia terminu spłaty. Wymagania te spełniają np. pożyczki przez internet ZAPLO.

Formalności przed wzięciem pożyczki

Każda firma może mieć nieco inne zasady udzielania pożyczek, dlatego warto upewnić się, jak wygląda sytuacja w danym miejscu. Najważniejszym dokumentem jest dowód osobisty. W wielu firmach tylko on będzie ci potrzebny, dlatego wystarczy tego dopilnować. Trzeba zwykle mieć również rachunek bankowy, prowadzony przez bank mający siedzibę na terenie  Polski. Nie jest to wiele, zważywszy na fakt, że często nosimy zawsze przy sobie dowód, a posiadanie konta bankowego to niemal standard.

Jeśli chodzi o internetowe pożyczki, każda firma może mieć również nieco inny proces wnioskowania, jednak często wygląda to dość podobnie. Należy wejść na stronę i wypełnić formularz, uważnie wpisując swoje dane osobowe, wysokość dochodów i inne informacje. Pożyczkodawca może poprosić cię o wykonanie przelewu weryfikacyjnego. Zwykle są to niewielkie kwoty, np. 1 grosz, aby potwierdzić dodatkowo, że jesteś właścicielem danego rachunku. Teraz wystarczy tylko czekać na pozytywną decyzję. Jak widać, pożyczki przez internet są proste, a procedury zwykle mało skomplikowane.

Źródła:

pzip.pl/statut/

forbes.pl/finanse/swiadomosc-finansowa-polakow-badanie-oecd/k5dbbe0

zaplo.pl