Pożyczki społecznościowe – co musisz o nich wiedzieć?

Pożyczki społecznościowe – co musisz o nich wiedzieć? NF.pl

Pożyczki społecznościowe trafiają powoli do coraz szerszego grona osób. Sam pomysł na nie jest banalnie prosty: należy w jednym miejscu zgromadzić osoby, które pieniędzy potrzebują, i takie, które mają dość pieniędzy, by udzielić pożyczki.

Skąd się wzięły pożyczki społecznościowe?

Pomysł nie jest nowy i na Zachodzie Europy funkcjonuje już od dłuższego czasu. Skopiowany on został z samego życia, w którym czasem zdarza nam się prosić rodzinę lub znajomych o wsparcie. W tym przypadku nie musimy jednak nigdzie pukać lub dzwonić, a jedynie zalogować się na platformie internetowej i przekonać do siebie inwestorów, czyli właśnie osoby z nadmiarem gotówki.

Taka forma pożyczania to też dobre rozwiązanie dla osób, które mają zgromadzone oszczędności i chciałyby je jakoś zaprząc do pracy. Może być to bardziej komfortowa sytuacja niż pożyczanie znajomym (ewentualne problemy ze zwrotem i domaganie się własnych pieniędzy bywa krępujące), a już na pewno bardziej zyskowne niż lokata w banku.

Kto może zaciągnąć pożyczkę społecznościową?

Bez kozery można odpowiedzieć, że każdy. Wszystko oczywiście zależy od tego, jaki serwis pośredniczący wybierzemy. Specjalizują się one w wybranych grupach docelowych. Pożyczki są wtedy oferowane osobom fizycznym lub osobom prawnym, czyli różnego rodzaju firmom.

Eksperci z porównywarki pożyczek Chwilowo.pl twierdzą, że zasadnicza różnica polega oczywiście na wysokości oferowanych kwot. Osoby fizyczne mogą liczyć na zobowiązanie do kilku tysięcy złotych. Inaczej jest z podmiotami, które prowadzą działalność gospodarczą, ponieważ one mogą pożyczyć nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. O ile oczywiście znajdzie się inwestor, który zdecyduje się powierzyć firmie swoje pieniądze.

A jak szybko można pożyczyć przez taką witrynę? Tutaj wszystko oczywiście od tego, jaka jest potrzebna kwota. Dodatkowo na zaufanie pożyczkodawców może wpływać stopień zweryfikowania konta pożyczkobiorcy, opinie innych użytkowników o danej osobie lub firmie. Istotny jest również sposób autoprezentacji, czyli czy ewentualni inwestorzy będą nas postrzegać jako osoby wiarygodne.

Pożyczki społecznościowe – jakie formalności?

Jak już zostało podkreślone, bardzo ważny jest sposób przedstawienia siebie i powodu, dla którego potrzebujemy dodatkowych pieniędzy. Mimo że jest internetowa forma pożyczania pieniędzy, to jednak bardzo starannie weryfikowane są wszelkie informacje o potencjalnych pożyczających.

Pierwszy etap weryfikacji jest bardzo podobny do tego, który można spotkać w parabankach. W formularzu należy mianowicie podać następujące dane:

 • osobowe (imiona, nazwisko),
 • adresowe,
 • dowodowe (seria i numer dowodu osobistego, często również należy załączyć zdjęcie/skan dokumentu),
 • numer prywatnego, imiennego konta bankowego (lub firmowego, gdy zależy nam na pożyczce na cel związany z działalnością gospodarczą),
 • numer telefonu komórkowego,
 • adres email,
 • źródło dochodu (adres pracodawcy i telefon kontaktowy do przełożonego albo działu kadr)

Weryfikacja podstawowych informacji osobowych oparta jest o wykonanie przelewu weryfikacyjnego. Polega ona na tym, że ze swojego konta wykonujemy przelew na podaną sumę (najczęściej 1 złoty lub 1 grosz) na rachunek podany przez pośrednika. Pobrana w ten sposób może być również wyższa kwota, która będzie opłatą za pośrednictwo platformy.

Dodatkowa weryfikacja a pożyczki społecznościowe

Repertuar sprawdzania danych jest jednak o wiele bardziej bogaty, choć stopień weryfikacji zależy od polityki danej witryny internetowej. Możemy tu wyróżnić dwie drogi: potwierdzaniem podanych informacji za pomocą innych kont internetowych lub przesłanych kopii dokumentów.

Weryfikacja, oparta na wcześniejszej obecności w sieci, polega na logowaniu się na wskazane strony internetowe. Są to przede wszystkim portale społecznościowe (Facebook) oraz aukcyjne (Allegro). W pierwszym przypadku istotne jest to, kiedy założyliśmy konto, jak często zmienialiśmy dane osobowe, czy zgadzają się dane kontaktowe (adres email i numer telefonu, ewentualnie miasto zamieszkania). Serwis aukcyjny jest bardziej wymagający, są tam podane bardziej szczegółowe dane adresowe i kontaktowe, dodatkowo są tam umieszczone informacje na temat naszej rzetelności jako sprzedających i kupujących.

Bardzo bogata jest gama różnego rodzaju dokumentów, jakie możemy dosłać, by być bardziej wiarygodnymi osobami w oczach inwestorów. Wśród wymienianych są:

 • drugi dokument ze zdjęciem (hierarchicznie: paszport, prawo jazdy, legitymacje),
 • kopię faktury za media z ostatnich trzech miesięcy (powinna być imienna i adresowana na podane w formularzu miejsce zamieszkania),
 • Podanie kwoty miesięcznych zobowiązań,
 • zaświadczenie o zatrudnieniu,
 • zaświadczenie o zarobkach,
 • oświadczenia o braku długów,
 • zaświadczenia o ewentualnych zarobkach innych członków gospodarstwa domowego.

Pożyczki społecznościowe a rejestry dłużników

Bardzo często zadawane jest pytanie, czy serwisy pożyczek społecznościowych weryfikują potencjalnych pożyczkobiorców pod względem informacji podane w biurach informacji gospodarczych. Niektórych może to zmartwić, ale tak – takie informacje są sprawdzane.

Weryfikowane są również dane o aktualnych zobowiązaniach danej osoby, czyli pośrednik sięga do Biura Informacji Kredytowej. Duża liczba zobowiązań, problemy z płatnościami w przeszłości nie są jednak formalną przeszkodą w zaciągnięciu pożyczki.

Scoring kredytowy w pożyczce społecznościowej

Wszystkie podane dane i dokonane weryfikacje służą tylko jednemu: jak najkorzystniejszym zaprezentowaniu się potencjalnym inwestorom. By nie opierać się wyłącznie na słowach, wiele witryn pośredniczących przygotowało algorytm przyznający punkty. Ich ilość jest zależna z jednej strony od czynników, które kształtują tak zwaną zdolność kredytową. Chodzi tu przede wszystkim o zarobki i sumę zobowiązań.

Na ogólny scoring składa się również stopień zweryfikowania danych, które podaliśmy w formularzu. Efekt tej oceny jest widoczny na naszym profilu w postaci różnego rodzaju symboli (gwiazdek, listków – zależy od portalu). Szczegółowe dane nie są widoczne dla innych pożyczkobiorców. Ujawnione zostają inwestorom, gdy złożymy wniosek o pożyczkę.

Pożyczka społecznościowa to szybka i korzystna pożyczka?

Parabanki kuszą ofertami typu „express pożyczka”, czy równie szybko jest i w tym przypadku? Tutaj niestety wszystko zależy od tego, czy mamy już swoje konto na danym portalu i jaka jest nasza sytuacja finansowa. Sama procedura rejestracji może trwać dość długo, jeśli nie mieliśmy wcześniej zgromadzonych dokumentów lub nie mamy jak przesłać ich kopii.

Innym problemem jest to, że nie w tym przypadku nie ma decyzji podejmowanej centralnie. Od zachowania inwestorów zatem zależy, w jakim czasie uzyskamy pożyczkę. Im mniej wiarygodny profil, tym mniejsze zainteresowanie ewentualnych pożyczkodawców – o tym należy pamiętać. Może być zatem tak, że mimo braku formalnej odmowy, nie uzyskamy pożyczki, bo nikt nie będzie chciał podzielić się z nami swoimi pieniędzmi.

Ten rodzaj zaciągania zobowiązania może być bardzo korzystny: koszty są niższe niż w parabanku, a nie będziemy związani z bankiem. Problemem może być wzbudzenie zainteresowania wśród inwestorów, ale można to rozwiązać decydując się na niższą sumę pożyczki.

chwilowo.pl