Pracujesz w biurze? Zadbaj o oczy.

Pracujesz w biurze? Zadbaj o oczy. brand.ceo

Wielogodzinna praca przed komputerem to niemały wysiłek na oczu. Z tego powodu wielu pracowników biurowych odczuwa dolegliwości ze strony narządu wzroku. A czy Ty wiesz, jak dbać o oczy, pracując w biurze?

Praca w biurze to nie tylko godziny spędzone przed monitorem komputera. To także przebywanie w sztucznie oświetlonych i klimatyzowanych pomieszczeniach. Oba te czynniki mogą negatywnie wpływać na kondycję oczu. Światło biurowe, choć z założenia jest najbardziej zbliżone do naturalnego, w rzeczywistości nie odzwierciedla promieni słońca. Oświetlenie w pomieszczeniach biurowych nierzadko jest zbyt jasne, co powoduje zmęczenie oczu. Podobnie działa klimatyzacja. Dzięki klimatyzatorom temperatura powietrza w pomieszczeniu jest optymalna. Niestety klimatyzacja wysusza powietrze, co odbija się na naszym organizmie. Szybciej tracimy wodę, skóra staje się sucha i częściej chce nam się pić. Dotyczy to również oczu. Suche powietrze sprawia, że gałka oczna wysycha, powodując silny dyskomfort. Pracując w biurze, warto więc zadbać o swoje oczy.

Zespół oka suchego

Dr n. med. Małgorzata Matlak z Oddziału Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Bielsku-Białej definiuje zespół oka suchego jako przewlekłe schorzenie prowadzące do uczucia dyskomfortu w oku i zaburzeń (np. niewyraźne widzenie). Przyczyną tego powszechnego współcześnie schorzenia mogą być:

 •  ograniczenie wydzielania łez u osób starszych;
 •  praca przy komputerze;
 •  rzadkie mruganie;
 •  cukrzyca, choroby tarczycy, niektóre schorzenia dermatologiczne, schorzenia neurologiczne;
 •  zmiany hormonalne (menopauza);
 •  niektóre leki (np. doustne środki antykoncepcyjne, leki nasenne, betablokery);
 •  czynniki klimatyczne;
 •  zanieczyszczenie środowiska.

Zespół oka suchego objawia się najczęściej uczuciem suchości w oku i wrażeniem piasku pod powiekami. Ponadto u osób dotkniętych tym problemem pojawia się nadwrażliwość na światło, nadmierne łzawienie, uczucie kłucia i sklejania powiek oraz zmęczenie oczu. Wstępne leczenie polega na zaleceniu dostępnych bez recepty preparatów nazywanych popularnie sztucznymi łzami. Ich zadaniem jest nawilżenie gałek ocznych i zniwelowanie nieprzyjemnych objawów. Kolejnym etapem terapii jest znalezienie przyczyny problemu i uderzenie bezpośrednio w nią. Istotna jest także profilaktyka zespołu oka suchego.

Jak dbać o oczy?

Profilaktyka chorób oczu to przede wszystkim właściwa higiena oraz dieta bogata w składniki wspomagające narząd wzroku. Na liście produktów, które mogą pomóc oczom, znajdują się bogate w witaminę A warzywa i owoce oraz liczne zioła. W zapobieganiu dolegliwościom ze strony narządu wzroku pomogą także ćwiczenia gałek ocznych. Jedną z najważniejszych substancji wspierających oczy jest luteina. Ten żółty barwnik organiczny poprawia kondycję narządu wzroku, dlatego jego suplementacja jest polecana osobom, które spędzają dużo czasu przed komputerem. Warto wiedzieć, że luteina w stanie naturalnym jest składnikiem żółtka jaja kurzego. Można ją także znaleźć w komórkach tłuszczowych. Zawierają ją także niektóre zioła, m.in. kwiat aksamitek, kwiat słonecznika, ziele lucerny czy ziele pokrzywy. Dowiedz się więcej o luteinie na http://doppelherz.pl/produkty/doppelherz-aktiv-luteina-premium/.

Aneta Pilny-Brzóska, okulista Oddział Okulistyki Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej zauważa, że w profilaktyce chorób oczu, a szczególnie zespołu oka suchego, ważne jest częste mruganie. Długotrwała praca przed komputerem osłabia ten odruch, dlatego warto czasami pomrugać na wyrost. Ten prosty zabieg pomoże nawilżyć gałkę oczną i pozwoli na uniknięcie przykrych dolegliwości. Specjalistka zaleca także przerwy w pracy. Według niej przynajmniej raz na godzinę powinniśmy oderwać wzrok od komputera, popatrzeć w dal i skoncentrować się na oddalonych przedmiotach. Według dr Pilny-Brzóski ważne jest równie zamykanie oczu przynajmniej na minutę. Warto to robić najczęściej, jak to możliwe. To chwila relaksu dla narządu wzroku. Lekarka zauważa także, że oczy doskonale odpoczywają w sąsiedztwie zieleni, dlatego jeśli to tylko możliwe, koncentrujmy wzrok na czymś zielonym. Okulistka zaleca też ćwiczenia rozprężające, rozciągające i rozluźniające. Trening powinien być wykonywany co dwie godziny. Jeśli to możliwe, wietrzmy też pomieszczenie, w którym pracujemy i korzystajmy z nawilżaczy powietrza. To zapobiegnie przesuszaniu gałki ocznej i uchroni nas przed licznymi dolegliwościami.

Zespół oka suchego to jedna z najczęstszych dolegliwości pojawiająca się u pracowników biur. Dzieje się tak dlatego, że długotrwała praca przy komputerze oraz klimatyzacja podrażniają i przesuszają gałkę oczną. Dodatkowo niewłaściwa higiena pracy, czyli zapominanie o przerwach, powodują zapalenia w obrębie narządu wzroku, co może nieść ze sobą liczne konsekwencje. Pracując w biurze, pamiętajmy zatem, by dawać oku chwilę wytchnienia. Krótki spacer dookoła budynku z pewnością zrobi dobrze nie tylko naszemu wzrokowi, ale także mięśniom i kręgosłupowi.

Źródła:

 1.  http://fpn.sum.edu.pl/archiwum/publikacje/2007/publikacja4_nr2_2007.pdf
 2.  http://www.cochrane.org/pl/CD009729/skutecznosc-dostepnych-bez-recepty-preparatow-sztucznych-lez-w-zespole-suchego-oka
 3.  http://www.czytelniamedyczna.pl/490,zespol-suchego-oka.html
 4.  http://www.dbajowzrok.pl/2018/03/24/suche-oko-problem-cywilizacyjny-czy-efekt-zaniedbania/
 5.  http://www.imp.lodz.pl/upload/oficyna/artykuly/pdf/full/2011/mp_1-2011_mkowalska.pdf
 6.  http://fpn.sum.edu.pl/archiwum/publikacje/2007/publikacja7_nr1_2007.pdf