Rozliczanie zysków z obrotu kryptowalutami w Polsce

Rozliczanie zysków z obrotu kryptowalutami w Polsce Rozliczanie zysków z obrotu kryptowalutami

Świat procesów gospodarczych stale ewoluuje, powstają różne zjawiska, w tym również obrót walutami cyfrowymi. Takie zmiany sprawiają, że przepisy prawa nie zawsze są w stanie nadążyć.

Specyfika transakcji kryptowalutowych sprawia, że strony są anonimowe, przez co nie można stwierdzić, jaki status podatkowy posiada zbywca.

Nie można również jednoznacznie ustalić miejsca przekazania prawa majątkowego. To wszystko budzi wiele problemów odnośnie rozliczania zysków z obrotów kryptowalutami w Polsce. 

Temat kryptowalut wciąż budzi wiele skrajnych emocji. Z jednej strony grono inwestorów stale rośnie, a z drugiej rynek wciąż jest nieuregulowany i wprowadza wiele nieścisłości. Sposób rozliczeń jest niejasny, a interpretacje podatkowe niejednorodne.

Przedsiębiorcy, którzy chcą przeprowadzać transakcje w obrębie walut cyfrowych, nie mają pewności jak prawidłowo wykazać zakup i sprzedaż. 

Kryptowaluta Rozliczanie zysków z obrotu kryptowalutami

Rozliczanie zysków z obrotu kryptowalutami w Polsce. Jak wygląda rozliczenie w Polsce?

Podatek PCC

Jeszcze do niedawna Polsce, jako inwestor w świecie kryptowalut, byłeś zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. To dotyczyło każdej przeprowadzonej transakcji.

Każda wymiana oraz zakup waluty wiązała się z obowiązkiem wypełnienia deklaracji PCC-3. W rezultacie aktywny inwestor musiał poświęcić mnóstwo czasu aby dopełnić wszystkie formalności. Z tego względu wielu traderów zrezygnowało z handlu walutami cyfrowymi.

20 kwietnia 2018 roku pod Ministerstwem Finansów odbył się pierwszy strajk zorganizowany przez środowisko traderów kryptowalut. To przyczyniło się do zniesienia obowiązku płacenia podatku PCC przez inwestorów.

Wiceminister finansów stwierdził, że podatek nie jest adekwatny do treści ekonomicznej transakcji obejmującej waluty cyfrowe. Mimo to, zaznaczono, że zniesienie jest tylko tymczasowe. 

Początkowo Ministerstwo Finansów wyznaczyło datę ponownego wprowadzenia podatku PCC na lipiec 2019 roku. W kolejnych miesiącach datę przesunięto na koniec roku. Później pojawiła się informacja, że podatek zostanie zniesiony na stałe. Na razie nie podjęto ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Obecna sytuacja pokazuje, że Ministerstwo Finansów nie do końca wie jak rozegrać tą sprawę. Dodatkowy czas ma pomóc w podjęciu najlepszej decyzji. Zbyt pochopne działania i egzekwowanie nieprzemyślanych regulacji mogłoby doprowadzić do kolejnych protestów. Według ekspertów abolicja podatkowa nie zaszkodzi budżetowi państwa. 

Podatek dochodowy

Jeszcze w zeszłym roku rozliczanie się z zysku od obrotu kryptowalutami było dość problematyczne. Obecnie jest już dużo prościej. Należy zrobić to samodzielnie, bez pośredników. Inwestor nie może oczekiwać wygenerowania informacji dotyczącej podatku od giełdy kryptowalut.

Podatnik musi ustalić źródło przychodu, moment uzyskania przychodu, poniesienia kosztu, a także należny podatek. Zapłata ma przebiegać analogicznie do rozliczania zysku z giełdy papierów wartościowych, a inwestorów obowiązuje podatek liniowy. 

Pomimo zniesienia podatku PCC, możemy śmiało stwierdzić, że przedsiębiorcy, którzy dokonują obrotu kryptowalutami nie są wspierani w Polsce. Ministerstwo Finansów w naszym kraju uznaje, że kryptowaluty to niesłuszne prawa majątkowe i prowadzi kampanię ostrzegającą przed inwestowaniem w tej sferze.

Kryptowaluta Rozliczanie zysków z obrotu kryptowalutami

Jak można ułatwić sobie inwestowanie w kryptowaluty?

Traderzy, którzy zaczynają przygodę z inwestowaniem w kryptowaluty, często korzystają z robotów handlowych. Jeśli interesujesz się światem cyfrowych walut, prawdopodobnie słyszałeś o tym rozwiązaniu.

Wiele osób twierdzi, że aplikacje stanowią (m.in. Bitcoin Code) oszustwo. My jednak zalecamy zapoznanie się z wersjami demo różnych oprogramowań. Robot może wspomóc się w handlu nawet jeśli posiadasz małą wiedzę i doświadczenie w inwestowaniu. 

Początkujące osoby są szczególnie narażone na problemy z rozliczaniem się z pierwszych zysków. Mając na uwadze oficjalne stanowisko Ministerstwa Finansów przychód z każdej transakcji kryptowalutowej obowiązkowo trzeba opodatkować.

Jak przedsiębiorcy mogą ułatwić sobie to zadanie? Jednym z popularnych rozwiązań jest rozpoczęcie działalności w Wielkiej Brytanii.

W ostatnim czasie wielu inwestorów decyduje się na taki krok. Przepisy w tym kraju są jednolite, a w zakresie księgowości nie różnią się znacząco od innych branż. Przedsiębiorcy nie są zobowiązani do składania wniosków z prośbą o indywidualną interpretację podatkową.

Jeśli nadarzy się kontrola, nie musisz obawiać się podważenia rozliczeń. Dodatkowo właściciele spółek w Anglii mogą liczyć na wyższą kwotę wolną od podatku niż polscy przedsiębiorcy. 

Jeśli chcesz zarejestrować działalność w Anglii, nie musisz być rezydentem brytyjskim. Miejsce zamieszkania nie ma znaczenia. Spółkę Limited założysz, jeśli masz ukończone 16 lat. To dość istotne, bo kryptowalutami interesują się przede wszystkim młodzi ludzie.

Każda spółka musi mieć dyrektora oraz jednego udziałowca, ale nie ma przeciwwskazań aby obie funkcje pełnił jeden człowiek. Dlatego nie będziesz potrzebować wspólnika. Nie musisz również posiadać minimalnego kapitału.